Το πέμπτο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγύρισε η ΑΕΚ, κάνοντας το 3-2 στη σειρά των τελικών της Handball Premier, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 27-22.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν καλή άμυνα και να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκορ, όντας ισόπαλες 3-3. Η ΑΕΚ, στη συνέχεια, έσφιξε την άμυνα της με τον Μάτσκεβιτς να πραγματοποιεί κομβικές αποκρούσεις και να δίνει τη δυνατότητα στους συμπαίκτες του να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Με δύο γκολ του Μαντάλινιτς, οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν τρία τέρματα διαφορά (8-5) και μετά την δίλεπτη αποβολή του Μπάουερ για επικίνδυνο μαρκάρισμα του Μπάουερ έφτασαν σε double score (12-6). O Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στα τρία τέρματα (12-9), με την ΑΕΚ να απαντά με τον Κεδέρη για το 13-9. Έως το τέλος του πρώτου μισού οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά με το 14-12 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το σκορ σε 15-16. Βέβαια, οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως, ανακτώντας το προβάδισμα με τέσσερα τέρματα διαφορά (20-16). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πράξουν ανάλογα με την έναρξη του β΄ μέρους, ωστόσο η ΑΕΚ με καλή άμυνα διεύρυνε το διατήρησε το προβάδισμα στα τρία τέρματα (23-20) έως τα τέλη της αναμέτρησης.

Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τέλος του ματς και με το σκορ στο 24-21, η ΑΕΚ πραγματοποίησε σερί 3-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στα έξι τέρματα (27-21), με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό 27-22 με γκολ στα τελευταία λεπτά.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 27-22