Η ΑΕΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Ολυμπιακό να... σπάσει την έδρα της, στον τρίτο τελικό της Handball Premier και πήρε τη νίκη με σκορ 23-19, κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Η Ένωση, πλέον, θέλει τη νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης (Παρασκευή 26/5) για να κατακτήσει τον τίτλο.

Αγωνιστικά, η Ένωση ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση αποκτώντας προβάδισμα δύο τερμάτων από πολύ νωρίς (3-1). Μετά από μια μικρή διακοπή στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει (3-3), με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν χέρι - χέρι στο σκορ. Βέβαια, η ΑΕΚ πραγματοποίησε επιθετικό σερί και έφτασε ξανά στο +2 (7-5), το οποίο διατήρησε έως τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Εκεί ο Ολυμπιακός μείωσε στο ελάχιστο και δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου πήρε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε για το 9-9 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Ένωση μπήκε καλύτερα και όπως στο πρώτο ημίχρονο πήρε απόσταση δύο τερμάτων από τον Ολυμπιακό (12-10). Με το σκορ στο 13-11, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0, εκτοξεύοντας την διαφορά στα 8 τέρματα (19-11). Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν και μάζεψαν τη διαφορά, μειώνοντας στα πέντε τέρματα (21-16), απόσταση την οποία διαχειρίστηκε έως το τέλος της αναμέτρησης για το τελικό 23-19.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 23-19