Για την 19η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ πήρε άνετη νίκη επί του Ηλυσιακού με 0-3 σετ και έφτασε τους 44 βαθμούς στη βαθμολογία.

Τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο, δεν εντόπισαν δυσκολίες, είχαν ασφαλές προβάδισμα και στα τρία σετ και έτσι έφυγαν με το «διπλό» άνευ αντίστασης, δίνοντας συνέχεια στις καλές εμφανίσεις.

Ο Ιταλός τεχνικός προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον, με τις Ντα Γιονγκ και Φιντόν να μη παίρνουν θέση στο αρχικό σχήμα. Συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Μερτέκη, Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Κογιάρ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας από νωρίς κεφάλι στο σκορ το οποίο και διατηρούσε χωρίς δυσκολία (1-10). Ο Ηλυσιακός αδυνατούσε να πιάσει ρυθμό και δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση του σετ, το οποίο κατέληξε στις «ασπρόμαυρες» με 8-25.

Στο 2ο σετ ο Μάρκο Φενόλιο μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες του, με τη Καλαντάτζε μάλιστα να αγωνίζεται στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, στη διαγώνιο. Τα κορίτσια του Ιταλού τεχνικού προηγήθηκαν (4-8), με τις γηπεδούχες να αντιδρούν ψαλιδίζοντας τη διαφορά σε κομβικό σημείο (18-20). Παίζοντας όμορφο βόλεϊ, με σωστές αποφάσεις, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στο 21-25 και στο 0-2.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι αποφασιστικά παίρνοντας προβάδισμα με 2-6, όμως ο Ηλυσιακός μείωσε σε 7-8. Τελικά, ο Δικέφαλος παίζοντας ελεύθερα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ηλυσιακού, και πήρε το σετ με 20-25 αλλά και το τρίποντο με 0-3 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού):
 Δυστυχώς δεν παίξαμε καθόλου καλά! Στόχος μας στο σημερινό παιχνίδι ήταν να ξεκουράσουμε τις ξένες μας και να δοκιμάσουμε την Στάιβερς. Είχαμε πει να παίξουμε ελεύθερα σήμερα, αλλά δεν το κάναμε. Δεν γίνεται να παίζεις με άγχος κόντρα στον ΠΑΟΚ, να ξεκινάς με 0-7 το ματς και να τελειώνεις το σετ με 8-25. Στο δεύτερο και στο τρίτο βελτιωθήκαμε, αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό»

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Για μας ήταν ένα εύκολο ματς. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε το τρίποντο. Σε τέτοια παιχνίδια, προσπαθώ να δώσω χρόνο συμμετοχής σε όλες τις κοπέλες και παράλληλα ανάσες σε κάποιες άλλες...

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Τάλαρου.