ΣΕΡΒΙΑ
3 2
Ελλάδα
ΕΛΛΑΔΑ

Η «γαλανόλευκη» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειξε εξαιρετικά στοιχεία για δεύτερο σερί σπουδαίο ματς. Παρόλα αυτά δεν έχει την τύχη στα χέρια όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση αφού την «πληγώνουν» οι ήττες από Ουκρανία και Βέλγιο στο ξεκίνημα του τουρνουά.

Για την Ελλάδα σπουδαίο ματς έκανε ο Πρωτοψάλτης που σημείωσε 24 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης. Στους 18 σταμάτησε ο Ζουπάνη ενώ 13 πρόσθεσε ο Αλέξανδρος Ράπτης που είχε και τρία μπλοκ.

Για τη Σερβία 14 πόντους σημείωσε ο Πάβλε Πέριτς όμως τη μεγάλη διαφορά έκαναν οι Ατανασίεβιτς και Όκολιτς που ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν λύσεις και κρίσιμα σημεία. Ο Σλόμπονταν Κόβατς είδε τον Ούρος Κοβάσεβιτς, μεγάλο αστέρι των Σέρβων να αποχωρεί τραυματίας από το ματς κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ.

Η Ελλάδα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς ξεκίνησε με τον Ζουπάνη στη διαγώνιο και τον Ράπτη παρτενέρ του Πρωτοψάλτη στα άκρα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκαν με 4-0 με χτύπημα του Πέριτς. Η «γαλανόλευκη» όπως και στα προηγούμενα ματς έδειχνε να μην βρίσκει τα πατήματά της στο ξεκίνημα του αγώνα.

Κάπως έτσι οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 17-11 έχοντας το πάνω χέρι. Η κατάσταση άλλαξε όταν η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε να πιέζει από τη γραμμή του σερβίς. Αυτό σε συνδυασμό με το μπλοκ που ανέβηκε επέτρεψε στην Ελλάδα να μειώσει σταδιακά τη διαφορά και να φτάσει στο 21-20 με μπλοκ του Πετρέα. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η ποιότητα των Σέρβων που έφτασαν στο 23-20 με άσο του Ατανασίεβιτς. Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στα τρία σετ μπολ (24-21) αλλά η Ελλάδα μπήκε ξανά στη διεκδικήση του σετ (24-23) με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς. Ο Κρισμάνοβιτς τελείωσε το σετ για τους πρωταθλητές Ευρώπης για το 25-23.

Συνεχίζοντας εκεί που σταμάτησε το πρώτο σετ, η Ελλάδα μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο σετ. Με τον Παπαλεξίου στη γραμμή του σερβίς η «γαλανόλευκη» έχτισε σερί και προηγήθηκε με 8-12 με μπλοκ του Πετρέα και λάθος επίθεση του Λούμπουριτς.

Η Ελλάδα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και έφτασε στο 13-18 με μπλοκ του Παπαλεξίου. Όπως ήταν φυσικό οι Σέρβοι δεν κατέθεσαν τα όπλα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με σερί μπλοκ του Όκολιτς μείωσαν σε 17-19 αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχτισε νέο σερί. Με διαδοχικά λάθη του Λούμπουριτς η «γαλανόλευκη» έφτασε στο 17-22 και πήρε τελικά το σετ με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη παρά το γεγονός ότι οι Σέρβοι μείωσαν στους δύο πόντους με πρώτο χρόνο του Κρισμάνοβιτς.

Η Σερβία μπήκε φουριόζα στο τρίτο σετ. Με σερί επιθέσεις του Κρισμάνοβιτς οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στο 9-4 με την Ελλάδα να δίνει τέλος στο σερί τους με τον Πετρέα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με αιχμές του δόρατος του Ζουπάνη, Πρωτοψάλτη κατάφερε να μειώσει τη διαφορά φτάνοντας στο 15-13. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Σέρβοι έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία χτίζοντας πάλι διαφορά από την γραμμή του σερβίς.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στο 20-15 με τον Όκολιτς. Ο κεντρικός της Σερβίας ήταν εκείνος που τελείωσε το σετ με δύο σερί άσους (24-16) με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν στην κατάκτηση του σετ με λάθος των Ελλήνων διεθνών.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Η Σερβία πήρε διαφορά στο ξεκίνημα με τον Πέριτς αλλά η Ελλάδα κατέθεσε ψυχή και καρδιά στο τάραφλεξ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφεραν να βρουν απάντηση σε κάθε προβάδισμα των Σέρβων. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη η Ελλάδα μείωσε σε 20-19 και από εκείνο το σημείο ξεκίνησε το θρίλερ. Η Σερβία έφτασε στο ματς μπολ (24-23) με τον Ράπτη να το οδηγεί στην παράταση. Η Ελλάδα έφτασε με τη σειρά στο σετ μπολ και χρειάστηκε τέσσερις ευκαιρίες προκειμένου να ισοφαρίσει σε 2-2 (28-30) με επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Με δύο σερί επιθέσεις του Ατανασίεβιτς και ένα μπλοκ άουτ του Ίβοβιτς η Σερβία έφτασε στο 7-4 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο ρυθμός των Σέρβων δεν έπεσε καθόλου, η Ελλάδα δεν κατάφερε να βρει λύσεις και το ματς ολοκληρώθηκε (15-5) με πρώτο χρόνο του Κρισμάνοβιτς.

Τα σετ 3-2 (25-23, 22-25, 25-16, 28-30, 15-5)

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάτσεβιτς 12 (9/17 επ., 2 άσσοι, 1μ πλοκ, 67% υπ. - 40% άριστες), Κρισμάνοβιτς 13 (11/13 επ., 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 21% άριστες), Λούμπουριτς 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Ποντρασκάνιν 1 (1 μπλοκ), Τοντόροβιτς / Μαϊστόροβιτς (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Πέκοβιτς (λ), Όκολιτς 9 (4/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ίβοβιτς 12 (10/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Γιόβοβιτς, Ατανασίγιεβιτς 13 (10/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 3 (3/10 επ.), Ζουπάνι 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Πετρέας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 13 (10/20 επ., 3 μπλοκ, 31% υπ. - 15% άριστες), Πρωτοψάλτης 24 (19/42 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 33% άριστες), Ζήσης (λ), Βουλκίδηγς 1 (1/3 επ.), Ανδρεόπουλος 1 (1 άσσος, 33% υπ. - 22% άριστες), Μούχλιας.

Το πλήρες πρόγραμμα του Α' ομίλου (Κρακοβία, Πολωνία)