Το τριφύλλι μετά τη νίκη του με 3-0 στο πρώτο ματς ήθελε να κατακτήσει δύο σετ προκειμένου να πάρει την πρόκριση. Με τις Χαντάβα, Σάντσεζ αλλά και τη Νεΐκοβα να κάνουν σπουδαία εμφάνιση, η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου πέτυχε τον στόχο της και προηγήθηκε με 2-0 σετ.

Το γεγονός αυτό έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές να δώσουν την ευκαιρία σε νεαρές αθλήτριες να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Οι Αμαζόνες είχαν εντυπωσιακή απόδοση στο τρίτο σετ κυρίως από την γραμμή του σερβίς και μείωσαν στο ματς, παρά το γεγονός ότι η πρόκριση είχε χαθεί. Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε και πάλι σοβαρός και το καθάρισε με σχετική άνεση

Η κλήρωση για τον καθορισμό των δύο ζευγαριών της Β’ φάσης και των δύο ομάδων που θα προκριθούν στους ημιτελικούς άνευ αγώνος θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 4 Απριλίου στις 12.00.

Τα σετ 1-3 (18-25, 20-25, 25-15, 13-25)

Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 12 άσσους, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (18-25, 20-25, 25-15, 13-25)

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 1 (1/3 επ.), Χρυσομάλλη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 27% υπ. - 0% άριστες), Μαστοράκη 19 (8/10 επ., 6 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκρέκα 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 13% άριστες), Βαρουδάκη 9 (6/24 επ., 3 άσσοι, 47% υπ. - 25% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 50% υπ. - 19% άριστες), Τσιγαρίδα, Σιδεράτου, Κωτσιάκη 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Κορρέ 5 (4/11 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (9/31 επ., 2 άσσοι, 59% υπ. - 41% άριστες), Νεΐκοβα 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντέλλου 6 (2/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (6/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 19 (17/35 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. - 11% άριστες), Σάντσες 9 (8/10 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Τζαφέρη (λ), Βαλληνδρά, Κασδοβασίλη, Λεωνίδου, Πασσιά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γιανναρά, Μεταξά 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας - Παναθηναϊκός 1-3