PAO VOLLEY GYNAIKON

Δύο σεζόν εκτός της κορυφαίας κατηγορίας ήταν πολλές για την ομάδα με τα περισσότερα πρωταθλήματα στην ιστορία. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε φέτος με άγριες διαθέσεις και θα διεκδικήσει και πάλι μία θέση στις καλύτερες ομάδες. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη μπορεί να καρδιοχτύπησε ωστόσο πήρε τη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ που έδειξε εξαιρετική εικόνα από τα μισά του τρίτου σετ.

Οι γηπεδούχες θα μπορούσαν να καθαρίσουν το παιχνίδι πολύ πιο εύκολα αφού προηγήθηκαν με 2-0 σετ και με 12-4 στο τρίτο. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του στο σερβίς, ισοφάρισε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ με τις δύο ομάδες να δίνουν ένα εκπληκτικό ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Βεργίδου, Κοσμά, Καλαντάτζε, Οικονομίδου, Πότοκαρ, Κελεσίδη και λίμπερο τη Ρόγκα. Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη είχε αγωνιστεί με την ίδια αρχική σύνθεση και στο παιχνίδι των δύο ομάδων στα «Νομίκεια» στη Σαντορίνη.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ σε σχέση με το μεταξύ τους ματς στη Σαντορίνη είχε μία αλλαγή με την Μυρίδου να μπαίνει αντί της Ξανθοπούλου. Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με τις Αλμπουκέρκ, Πολινοπούλου, Κωνσταντινίδου, Χαντάβα, Ερζέν, Καζορόφσκα και λίμπερο τη Μυρίδου

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν εντυπωσιακά το πρώτο σετ. Με σερβίς της Καλαντάτζε και μπλοκ της Κελεσίδη ο Παναθηναϊκός έχτισε το πρώτο του σερί και προηγήθηκε με 8-5. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι παίκτριές του έκαναν αρκετά λάθη με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φτάσει στο 15-8 με άσο της Οικονομίδου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδωσε τέλος στο σερί των «πρασίνων» (15-9) με πρώτο χρόνο της Κωνσταντινίδου. Με λάθος της Βεργίδου και άσο της Ηλιοπούλου ο ΠΑΟΚ πλησίασε για το 17-13 ενώ μετά από χαμένη επίθεση της Οικονομίδου η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 18-15. Με λάθος της Κιόση ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +5 (22-17) και πήρε τελικά το πρώτο σετ με 25-20 μετά από επίθεση της Πότοκαρ.

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε περίπατο το δεύτερο σετ. Με εξαιρετική απόδοση σε σερβίς και πρώτο χρόνο η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη έχτισε από νωρίς διαφορά. Με την Καλαντάτζε στην γραμμή του σερβίς το «τριφύλλι» έφτασε στο 8-4 ενώ στη συνέχεια με πρώτο χρόνο της Ελληνίδας κεντρικής οι γηπεδούχες έφτασαν στο 11-5.

Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 14-6 με μπλοκ της Οικονομίδου ενώ η διαφορά έφτασε στους δέκα πόντους (20-10) με επίθεση της Πότοκαρ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-13 με την Πολυνοπούλου αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με τον Παναθηναϊκό να κατακτά το δεύτερο σετ με 25-14 με χαμένη επίθεση της Κιόση.

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε μία πολύ μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός με σερί άσους της Κοσμά έφτασε στο 8-2 ενώ με μπλοκ της Κελεσίδη οι «πράσινες» έφτασαν στο 12-4 και το +8 δείχνοντας κυρίαρχες στο ξεκίνημα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τα καλά σερβίς της Ερζέν έκανε σερί 8-0 και ισοφάρισε και 12-12 με την Οικονομίδου να δίνει ξανά προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό.

Με σερί μπλοκ πάνω στην Οικονομίδου αλλά και άουτ επίθεση της Ελληνίδας διαγώνιας ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 16-22 στην τελική ευθεία του σετ. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 19-23 αλλά Χαντάβα και Ερζέν έδωσαν το τρίτο σετ (19-25) στον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 10-6 μετά από άουτ επίθεση της Κοζορόφσκα. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε και πάλι και ισοφάρισε σε 10-10 μετά από λάθος της Πότοκαρ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε και πάλι με την πλάτη στον τοίχο (16-13) μετά από μπλοκ της Κοσμά. Η Χαντάβα με άσο ισοφάρισε σε 16-16 για την ομάδα της Θεσσσαλονίκης.

Στην τελική ευθεία του σετ ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 18-19 με δύο σερί άσους. Με πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου και επίθεση της Ερζέν ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 19-21 με την Κωνσταντέλου να μειώνει σε 20-21 με μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει άλλον πόντο με τις φιλοξενούμενες να κατακτούν το τέταρτο σετ με 20-25 μετά από άουτ επίθεση της Οικονομίδου.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι (2-4) με άσο της Ερζέν δείχνοντας με ανεβασμένη ψυχολογία. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 5-5 με την Πότοκαρ ενώ προσπέρασε με 7-6 με άσο της Φακοπουλίδου. Το ματς ήταν ντέρμπι με την ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη να προσπερνά με 10-8 με μπλοκ πάνω στην Χαντάβα. Τα «φίνα κορίτσια» έφτασαν στο 12-9 με άσο της Κοσμά και στο 14-11 με μπλοκ άουτ της Πότοκαρ παίρνοντας τελικά τη νίκη με 15-11 στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-14, 19-25, 20-25, 15-11)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοσμά 17 (12/27 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 24% άριστες), Καλαντάτζε 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (8/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πότοκαρ 19 (19/44 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Κελεσίδη 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 52% υπ. - 31% άριστες), Διώτη 1 (1/4 επ.), Κωνσταντέλου 1 (1 μπλοκ), Βογιατζόγλου, Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 1 (1/1 επ.), Πολυνοπούλου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 17 (7/15 επ., 6 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαντάβα 15 (13/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 29% άριστες), Έρτσεν 13 (8/24 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 12 (11/42 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 29% άριστες) / Μυρίδου (λ, 55% υπ. - 39% άριστες), Ξανθοπούλου (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Κιόση 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου (20% υπ. - 20% άριστες).