Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον ΠΑΟΚ ανεβάζει στροφές στο πρωτάθλημα. Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα κόντρα στην ομάδα των βορείων προαστίων αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι την τελική ευθεία.

Τα επιτυχημένα τελειώματα της Κοσμά έδωσαν την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να χτίσουν σερί και να πάρουν το πρώτο σετ με 18-25. Στα επόμενα δύο σετ οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα σοβαρές και καθάρισαν με άνεση.

Στο κλειστό της Κηφισιάς βρέθηκαν περίπου 50 φίλοι του Παναθηναϊκού.

Τα σετ 0-3: 18-25, 11-25, 11-25

ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Μανθάτης): Τζίμα 3 (3/17 επ., 19% υπ. - 3% άριστες), Βάθη, Σκαρλάτου 1 (μπλοκ), Γιαννίκη 11 (8/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοπουρτή, Καραγιαννίδου 1 (1/20 επ., 39% υπ. - 22% άριστες) / Νικολέτου (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Καμπυλαύκα (λ), Γαλανοπούλου, Καλαμπόγια, Γκάντη, Περγαντή 1 (1/3 επ.), Τρομπούκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κουντουρά 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νούσια 4 (4/14 επ., 71% υπ. - 29% άριστες), Κοσμά 13 (10/19 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. - 17% άριστες), Τσιάκουλα 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Οικονομίδου 21 (16/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κελεσίδη 3 (3/5 επ.) / Ρόγκα (λ, 85% υπ. - 54% άριστες), Βογιατζόγλου Ι. 2 (2 άσσοι), Λεωνίδου 1 (1/7 επ.), Βογιατζόγλου Α. 1 (μπλοκ).

Σε δήλωση της στο www.panathinaikos1908.gr η Εβίτα Λεωνίδου τόνισε «Πήραμε μία ακόμα μια νίκη και πήγαμε καλά. Στην αρχή δυσκολευτήκαμε ωστόσο στη συνέχεια βρήκαμε τα πατήματα μας. Στις προπονήσεις βελτιωνόμαστε συνεχώς κάνουμε πολύ δουλειά και σταδιακά βγάζουμε αυτά που θέλει ο προπονητής».

Ηρακλής Κηφισιάς - Παναθηναϊκός 0-3