Σπουδαία νίκη - πρόκριση του Παναθηναϊκού στην έδρα της ΑΕΚ με 3-2 σετ, στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League γυναικών. Εκτός η Μάρετ Γκρόθες με μικροτραυματισμό.

Στο πρώτο σετ μπήκε πολύ δυναμικά η ΑΕΚ, που είχε προβάδισμα +4 από νωρίς (14-10), οι «πράσινες» μείωσαν στους δύο (15-13), όμως οι «κιτρινόμαυρες» κυρίως από τα σερβίς τους έβαλαν... δύσκολα στις φιλοξενούμενες και πήγαν στο +5 (21-16) και πήραν το πρώτο σετ 25-17 με άσο της Τσάριτς.

Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασιστικά, έφτιαξε την υποδοχή του και πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς, πήγε γρήγορα στο +5 (9-14), δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωση του σε κανένα μέρος του σετ και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με το 19-25.

Στο τρίτο σετ το ματς πήγαινε πόντο, βλέποντας σπουδαίες άμυνες και από τις δύο ομάδες. Όμως η ΑΕΚ σε πολύ κομβικό σημείο πήγε στο +4 (19-15), το αύξησε στο +6 (22-16) και το διατήρησε έως το τέλος, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα στα σετ 2-1 με 25-21.

Το τέταρτο σετ, έμοιαζε αρκετά με το τρίτο. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, ώσπου ο Παναθηναϊκός πήρε συνεχόμενους πόντους και πήγε στο +4 (15-19), η ΑΕΚ μείωσε στους δύο (19-21), όμως οι «πράσινες» δεν επηρεάστηκαν ψυχολογικά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά στα σετ σε 2-2, με 20-25 και πόντο της εξαιρετικής σήμερα Καρκάσες.

Στο χρυσό σετ η ομάδα του κόουτς Νέζιτς, είχε τον έλεγχο του σκορ, πήγε στο +2 (3-5), η ΑΕΚ το ανέτρεψε σε 6-5, όμως από εκεί και πέρα οι «πράσινες» πήραν εκ νέου προβάδισμα (6-8), πήγαν στο +2 σε πολύ κομβικό σημείο (9-12) και με τα φοβερά σερβίς της Καρκάσες, που πέτυχε δύο άσους, ολοκλήρωσαν το σετ με 9-15 και πανηγύρισαν μια μεγάλη πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, που θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Τα σετ: 25-17, 19-25, 25-21, 20-25, 9-15