Την καθαρή νίκη με 3-1 σετ (25-19, 23-25, 26-24, 25-23) πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ολυμπιακό, σφραγίζοντας την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και με τέσσερις σερί πόντους (4-0) ανάγκασε τον κόουτς Καστελάνι να πάρει άμεσα το πρώτο του time out. Ο Ολυμπιακός πήρε τον πρώτου του πόντο με τον Στερν (5-1) και στη συνέχεια μείωσε στους δύο πόντους (5-3). Οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (9-5), το οποίο διατήρησαν έως τα μέσα του σετ (14-10). Το +4 έγινε +6 για τους γηπεδούχους (17-11), με τους «πράσινους» να το διαχειρίζονται ως το τέλος και να παίρνουν προβάδισμα στο ντέρμπι με 25-19.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα (5-3), όμως τον Ολυμπιακό ν' ανατρέπει το σκορ και να παίρνει διαφορά δύο πόντων (7-9). Οι «πράσινοι» κατάφεραν δύο φορές να ισοφαρίσουν τις διαφορές του Ολυμπιακού (10-10 και 14-14), βλέποντας και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα (17-20) σε κομβικό σημείο του σετ. Οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 έφεραν το σετ στα ίσα (20-20), με τους «ερυθρόλευκους» να ανακτούν το +2 (20-22). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε για τρίτη φορά στο σετ (23-23), με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πρώτος σε θέση set ball και εν τέλει με πόντο του Ιντάλγκο να κάνει το 23-25 και να κάνει το 1-1 στα σετ.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν και το τρίτο σετ με το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (7-3). Ο Ολυμπιακός μείωσε κατά ένα πόντο τη διαφορά (10-7), την οποία ο Παναθηναϊκός διατήρησε έως τα μέσα του σετ (16-13). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο ελάχιστο, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να διαχειρίζονται ένα προβάδισμα δύο πόντων. Η τελική ευθεία βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (21-21), με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πρώτος σε θέση set ball (23-24). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (24-24) και βρέθηκαν σε θέση set ball (25-24). Με άσο του Πετρέα (26-24), ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ παίρνοντας και πάλι κεφάλι στο σκορ.

Όντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ έβγαλε αντίδραση και γρήγορα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (2-7). Οι «πράσινοι» μείωσαν στους τρεις, κάνοντας το 12-15, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά του σκορ στους έξι (13-19). Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-0 έφερε στα ίσα το σετ (19-19), με την τελική ευθεία να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (20-20). Ο Παναθηναϊκός με δύο μπλοκ από Κόβαρ και Πετρέα πήρε δύο πόντους διαφορά (22-20), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 23-23. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε θέση match ball (24-23) και με μπλοκ του Ερνάντες (25-23) έκαναν το 3-1 στα σετ, σφραγίζοντας παράλληλα την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 26-24, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 14π. (10/25επ., 3 μπλοκ 1 άσσοις, 60%υπ., 44%αρ.), Ιερεζουέλο 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/9επ.), Ερνάντεζ 22 (17/32επ., 2 μπλοκμ 3 άσσοι), Βουλκίδης 12 (5/8επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι), Πρωτοψάλτης 12 (11/23επ., 1 άσσος, 38%υπ., 14%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 50%υπ. 32%αρ.), Κασαμπαλής, Πετρέας 1 (1 άσσος), Μάρκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 9π. (6/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (10/19επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 9 (8/15επ., 1 άσσος, 44%υπ., 19%αρ.), Τράβιτσα 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (4/8επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 12%επ., 12%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 36%υπ., 29%υπ.), Ζουπάνι, Δαλακούρας 1 (1/2επ.).

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1