Τη νίκη και το... τρίποντο που τον έφερε στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας πήρε ο Παναθηναϊκός επί της Λαμίας με 3-1 σετ (25-17, 25-23, 17-25, 25-11), σε ένα ματς όπου οι «πράσινες» είχαν αγωνιστικά σκαμπανεβάσματα, λόγω κούρασης από το μεσοβδόμαδα ευρωπαϊκό παιχνίδι κόντρα στην CSM Βουκουρεστίου.

Οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και από πολύ νωρίς στο πρώτο σετ πήραν διαφορά ασφαλείας (10-6). Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη διεύρυνα το προβάδισμα τους (18-11), το οποίο και διατήρησαν στη συνέχεια για να πάρουν προβάδισμα στο ματς με 25-17.

Στο επόμενο σετ, η Λαμία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να βελτιώσουν το μπλοκ τους, αλλά και τις επιθέσεις με πρώτο χρόνο και θα βρεθούν στο +2 στα μέσα του σετ (14-16). Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στον καλό ρυθμό της Λαμίας και ανέτρεψε το σκορ, φτάνοντας σε διπλό set ball (24-22). H Λαμία αρχικά μείωσε σε 24-23, όμως οι «πράσινες» διπλασίασαν τα σετ τους με 25-23.

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει η Λαμία στο δεύτερο σετ, το κατάφερε στο τρίτο. Η ομάδα της Φθιώτιδας πίεσε τον Παναθηναϊκός από το σερβίς και με το σκορ στο 13-13 πραγματοποίησε ένα σερί 7-2 για να πάρει... αέρα πέντε πόντων (15-20). Οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, βλέποντας το σκορ να ξεφεύγει και τη Λαμία να μειώνει στα σετ με 17-25.

Εξίσου καλά μπήκε και στο τέταρτο σετ η Λαμία, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με την Γκρόθες και τη Σαμαντάν να βοηθούν επιθετικά έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Το «τριφύλλι» βρέθηκε να προηγείται με 10 πόντους (19-9) και έκλεισε το σετ με 25-11 για το τελικό 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 25-17, 25-23, 17-25, 25-11

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 4 (4/10 επ), Κάρκασες 4 (4/17 επ., 50% υπ.-20% άριστες), Άτκινσον 24 (22/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 9 (9/19 επ., 70% υπ.-30% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάμανταν 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ.-20% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη, Μεταξά 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Σόουζα 13 (12/32 επ., 1 άσσος), Ολινγκά 14 (10/21 επ., 1 άσσος, 3  μπλοκ), Κίλιτς 14 (11/34 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ.-15% άριστες), Πέγισιτς 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ.-16% άριστες), Φλιάκου 2 (0/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 5 (3/16 επ., 2 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 55% υπ.-14% άριστες), Τσιριμώκου (λ), Παπακωνσταντίνου, Μαραθοκαμπίτου, Σουλιώτη.

Παναθηναϊκός - Λαμία 3-1