Το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας ήρθε μέσω Θεσσαλονίκης για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη με 3-1 σετ (25-23, 18-25, 20-25, 22-25) και θα αγωνιστεί το διήμερο 10-11 Μαρτίου για να διατηρήσει τα κεκτημένα.

Στο πρώτο σετ, η ομάδα του Παναθηναϊκού μπήκε δυναμικά αποκτώντας το προβάδισμα (5-9), ωστόσο οι γηπεδούχες βρήκαν απαντήσεις και κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα (10-10). Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη πήραν και πάλι θέση οδηγού στο σετ, φτάνοντας στο +4 στα τέλη του σετ (17-21). Εκεί, οι παίκτριες του Άρη με ένα επιθετικό σερί κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 22-22 και στη συνέχεια ν' ανατρέψουν στο σκορ για να πάρουν με σκορ 25-22.

Στο επόμενο σετ, οι «πράσινες» πήραν κεφάλι στο σκορ εκτοξεύοντας τη διαφορά στους εννέα πόντους (14-23), κατακτώντας με σχετική άνεση το σετ για την ισοφάριση (1-1) με σκορ 25-18.

Αντίστοιχη απόδοση με το δεύτερο σετ είχε και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πήρε τέσσερις πόντους προβάδισμα (8-12). Το «τριφύλλι» διαχειρίστηκε το προβάδισμα που πήρε από την αρχή του σετ, διευρύνοντας το στα τέλη του σετ (17-23). Το τέλος του σετ βρήκε τον Άρη στο -3 (20-23) και τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το προβάδισμα στα σετ με σκορ 25-20.

Στο τέταρτο σετ, οι «πράσινες» εμφανίστηκαν με το πόδι στο γκάζι. Από την αρχή του, κιόλας, απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας (2-5), το οποίο διατήρησαν έως το τέλος τους σετ. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε θέση set ball - match ball στο +3 (21-24) και τέλος έκλεισε το σετ και συνάμα το παιχνίδι με σκορ 25-22 για το τελικό 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 25-23, 18-25, 20-25, 22-25

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 3 (3/5 επ.), Απλαδά 4 (4/8 επ.), Τσούμπα 20 (19/46 επ., 1 άσσος), Σίλβα 8 (3/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Αλεξάκου 15 (13/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 34% άριστες), Μπέτσεβα 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. - 15% άριστες) / Κακουράτου (λ, 58% υπ. - 53% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Καϊσέδο (14% υπ. - 14% άριστες), Σαλαγκούδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Ανάε 9 (9/26 επ., 47% υπ. - 21% άριστες), Γκρότους 16 (13/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Ανθούλη 20 (16/48 επ., 4 μπλοκ), Κρος 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 37% υπ. - 16% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Νικολογιάννη, Μεταξά, Μερκούδη 2 (2 άσσοι)