Με το δεξί ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού στο βόλεϊ νικώντας την Πφέφινγκεν με 3-0 (25-15, 25-13, 25-20), κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα ενόψει της πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Στο εναρκτήριο σετ, οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα ασφαλείας (7-2), με το «πράσινο» σερβίς να αποτελεί την μεγαλύτερη απειλή για την ελβετική ομάδα. Τόσο η Χατζηευστρατιάδου, όσο και η Ανθούλη έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή της Πφέφινγκεν από τα εννέα μέτρα, με συνέπεια οι «πράσινες» να πάρουν εύκολους πόντους και να πάρουν το προβάδισμα (1-0) με σκορ 25-15.

Παρόμοια ρυθμό με το πρώτο σετ είχε η έκβαση του σκορ στο δεύτερο σετ. Η Πφέφινγκεν πήρε το προβάδισμα, προσωρινά, ωστόσο και πάλι από τη θέση του σερβίς οι «πράσινες» κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην ελβετική ομάδα, «χτίζοντας» επιθετικό σερί. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς ξέφυγε στο +7 (11-4) και δεν άφησε κανένα περιθώρια στις φιλοξενούμενες να ελπίζουν για κάτι καλύτερο. Το σετ κατακτήθηκε άνετα από τις «πράσινες» με σκορ 25-13 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα από την Ελβετία εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική, σε αντίθεση με τα προηγούμενα. Οι ισοπαλίες είχαν την... τιμητική τους στο τρίτο σετ, με την Πφέφινγκεν να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων προς το τέλος (17-19). Σε εκείνο το σημείο ο προπονητής του «τριφυλλιού» κάλεσε time out, χαλώντας το ρυθμό της αντίπαλης ομάδας και με πρωταγωνίστρια την Ανάε, ο Παναθηναϊκό έκανε την αντροπή στο σκορ (22-19). Το σετ έκλεισε με σκορ 25-20 για τον Παναθηναϊκό, με τις «πράσινες» να παίρνουν μία άνετη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-15, 25-13, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 67% άριστες), Γκρότους 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Ανθούλη 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 2 (2/3 επ.), Μερκούρη.

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Τίμοθι Λίπουνερ): Βίλι 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ), Πιερέ, Ματέρ 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 4 (4/18 επ., 67% υπ. - 47% άριστες), Ζέρνοβιτς 3 (3/12 επ., 57% υπ. - 22% άριστες) / Ντεπράτι (λ, 60% υπ. - 24% άριστες), Χάγκελε, Λίνγκμπεργκ, Κοχ.

Παναθηναϊκός - Πφέφινγκεν 3-0