Ο Γερμανός επιθετικός έχει ταλαιπωρηθεί από πολλούς τραυματισμούς τον τελευταίο καιρό ενώ αρκετά δημοσιεύματα κάνουν λόγο για αποχώρησή του από τους «βιόλα». Ωστόσο σήμερα (21/1), έδειξε πως παραμένει σημαντικός για την ομάδα του.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο υψηλόσωμος φορ έβαλε σε θέση οδηγού του γηπεδούχους ενώ πέντε λεπτά μετά, με ανύπαρκτο πέναλτι, ο Κουαδράδο «έγραψε» το 2-0 κι έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Στο 28', ο Γκόμεζ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της ομάδας του, κάνοντας το 3-0. Ο Μπιάνκι πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους σημείωσε το 3-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ανάλογο του πρώτου καθώς δεν υπήρξε κανένα τέρμα, με τη Φιορεντίνα να κρατάει το υπέρ της προβάδισμα και να παίρνει την πρόκριση στους «8», τελειώνοντας ωστόσο το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αλόνσο, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Δείτε το πρώτο (τυχερό) τέρμα του Μάριο Γκόμεζ: