Αν και δεν ήταν ένα από τα καλύτερα γκολ που μπαίνουν στα φιλικά, το νέο μεγάλο αστέρι της Βραζιλίας και ένας παίκτης που εδώ και μήνες είναι κλεισμένος από την Ρεάλ Μαδρίτης, έκρινε το ματς στην αγγλική πρωτεύουσα. Ο Έντρικ μπήκε αλλαγή στο 75’ και στο 80’ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Οι δύο προπονητές δοκίμασαν πράγματα όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και στο 35’ είχαμε την πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους με το δοκάρι του Λούκας Πακετά, ο οποίος παίζει στην Αγγλία με την Γουέστ Χαμ. Στο 41’ ο Μαγκουάιρ έβαλε τα δυνατά του για να κάνει μία ακόμα γκάφα αφού έκανε δώρο την μπάλα στον Βινίσιους μέσα στην περιοχή, όμως το διαγώνιο σουτ του άσου της Ρεάλ πέρασε άουτ και το ημίχρονο έφυγε με 0-0.

Ούτε στην επανάληψη πάντως οι φάσεις ήταν πάρα πολλές, με τους Άγγλους να περιορίζονται σε διαμαρτυρίες για πέναλτι στο 70’ για μαρκάρισμα του Μπεράλντο και στο φινάλε τα φώτα έπεσαν στον Έντρικ. Ο 17χρονος έκανε ντεμπούτο με την Εθνική Βραζιλίας ως αλλαγή στο 75’ και μόλις πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε το πρώτο του γκολ πλασάροντας σε κενό τέρμα μετά την επέμβαση του Πίκφορντ στο πλασέ του Βινίσιους. Στο φινάλε έχασε μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο τέρμα, όμως το party του δεν χάλασε αφού το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Αγγλία - Βραζιλία 0-1