Παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ και έμεινε πίσω με 2-5 στο τάι μπρέικ του τρίτου, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.7) λύγισε τον 23χρονο Αργεντινό (Νο.53) με 4-6, 6-3, 7-6(8) σε 2 ώρες και 32 λεπτά και συνεχίζει την πορεία προς τον δεύτερο σερί τίτλο του στο χώμα.

Τρέχει τώρα ένα σερί 9-0 στο tour και θα προσπαθήσει να το διευρύνει αύριο (20/4, 17.00), κόντρα στον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αρτούρ Φις και τον Ντούσαν Λάγιοβιτς.

Ούτε σήμερα, πάντως, ήταν η καλύτερή του εμφάνιση, αλλά αυτό που μετράει είναι ότι διατήρησε την αυτοκυριαρχία του παρά τις μεγάλες αντιξοότητες και κατάφερε να φτάσει στην πρόκριση σβήνοντας δύο ματς πόιντ!

Όλα αυτά κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν είχε τίποτα να χάσει και ως αριστερόχειρας δυσκόλεψε λίγο περισσότερο από όσο... έπρεπε τον Στεφ, Ο 25χρονος τενίστας είχε χάσει τα τέσσερα τελευταία ματς του κόντρα σε αριστερόχειρες και αυτό σίγουρα κάτι λέει...

Ο Τσιτσιπάς, λοιπόν, θα συνεχίσει την πορεία του προς το πρώτο 500άρι (0-10 σε τελικούς) και με τη σημερινή νίκη του εξασφαλίζει την παραμονή του στο Νο.7. Αν κατακτήσει τον τίτλο και ο Κάσπερ Ρουντ μείνει εκτός τελικού (παίζει αύριο με τον Τομάς Ετσεβέρι), τότε θα ανεβεί στο Νο.6.

Ο Στεφ δεν έπαιξε και πολύ... δυναμικά στο πρώτο σετ και παρά το γεγονός ότι πήρε πίσω το μπρέικ που έκανε στο τρίτο γκέιμ ο Ντίας και ισοφάρισε σε 3-3, έχασε το σερβίς του και στο 4-4, δίνοντας στον Αργεντινό το δικαίωμα να σερβίρει με επιτυχία για το 1-0 στο επόμενο γκέιμ.

Σαφώς καλύτερος στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς, εκμεταλλευόμενος και μια λογική πτώση του εξαιρετικού Ντίας, πέτυχε μπρέικ στο έκτο γκέιμ (4-2) και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κρατήσει το σερβίς του στη συνέχεια και να στείλει το ματς σε τρίτο σετ.

Το μομέντουμ πλέον ήταν στην πλευρά του Στεφ και τα πράγματα φάνηκα να ξεκαθαρίζουν όταν μετά από μια πρώτη ανταλλαγή μπρέικ (2-1 ο Τσιτσιπάς, 3-3 ο Ντίας), ο Έλληνας πρωταθλητής έσπασε ξανά τον αντίπαλο του στο ένατο γκέιμ και πήρε τις μπάλες να σερβίρει για τη νίκη. Ήταν, όμως, ένα κακό service game για τον Στέφανο, που έχασε το σερβίς του και έβαλε ξανά στο ματς τον Αργεντινό.

Ο Ντίας κράτησε στο σερβίς του στη συνέχεια και έβαλε πίεση στον Τσιτσιπά, που έκανε τρία διαδοχικά λάθη από το 40-15 και «έδωσε» με διπλό λάθος ματς πόιντ στον αριστερόχειρα τενίστα! Εκείνος, ωστόσο, έχασε την ευθεία και ο Στέφανος κράτησε στη συνέχεια, οπότε οι διαφορές λύθηκαν στο δραματικό τάι μπρέικ.

Εκεί ο Τσιτσιπάς δέχτηκε δύο μίνι μπρέικ με ισάριθμα δικά του λάθη και έμεινε πίσω με 2-5, ωστόσο ο Ντίας δεν μπόρεσε να κρατήσει το σερβίς του στη συνέχεια. Ο Στεφ κατάφερε να περάσει μπροστά με 6-5 και να βρεθεί με το πρώτο του ματς πόιντ, όμως αστόχησε με το backhand και ο Αργεντινός όχι μόνο έμεινε στο ματς, αλλά είχε και το δεύτερο ματς πόιντ του στο 6-7.

Ο Τσιτσιπάς έβγαλε καλό σερβίς, δραπέτευσε για άλλη μια φορά (7-7) και τελικά κατάφερε να καθαρίσει τον αγώνα λίγο μετά στο τρίτο του ματς πόιντ, αφού ο Ντίας έκανε διπλό λάθος στο 8-8 και εκείνος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη στο δικό του σερβίς.

Ο Στεφ, όπως είπαμε, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του, ενώ αν περάσει στον τελικό ενδέχεται να τα... ξαναπεί με τον παίκτη που νίκησε στο ματς τίτλου του Μόντε Κάρλο, τον Κάσπερ Ρουντ, ο οποίος παίζει αύριο (20/4) στις 14.30 με τον Τομάς Ετσεβέρι.

O 25χρονος Νορβηγός νίκησε στα ημιτελικά τον Ματέο Αρνάλντι με 6-4, 6-3, ενώ ο Ετσεβέρι σταμάτησε με 7-6(4), 7-6(1) τον Καμ Νόρι.

Έσωσε δύο ματς πόιντ και πέρασε στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς! (vid)