Χωρίς να χρειαστεί να παίξει το καλύτερο τένις του, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 27χρονου Ρώσου (Νο.17) με 6-4, 6-2 σε 82 λεπτά και συνεχίζει την πορεία του στη διοργάνωση χωρίς απώλεια σετ!

Τώρα, βέβαια, ενδέχεται να βρει μπροστά του το υψηλότερο εμπόδιο που θα μπορούσε να του τύχει αυτή τη στιγμή: τον Γιάνικ Σίνερ, που έχει μόνο μια ήττα φέτος (24-1) και καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του Χόλγκερ Ρούνε στα προημιτελικά.

O Στεφ κυνηγάει τον τρίτο τίτλο του στο αγαπημένο του Μόντε Κάρλο και, πραγματικά, θυμίζει τον παίκτη που σήκωσε κούπες το 2021 και το 2022. Με όποιον και να παίξει, πάντως, αύριο (13/4, 14.30) θα είναι ένα πολύ γερό τεστ, καθώς ακόμα και να συναντήσει τον 20χρονο Δανό και όχι τον αχτύπητο Σίνερ, θα πρέπει να βρει τρόπο να ξεχάσει το 0-3 που έχει εναντίον του και να... λύσει τον γρίφο για πρώτη φορά!

Αυτό, πάντως, που είναι βέβαιο είναι πως έχει σχεδόν πάντα το πάνω χέρι κόντρα στον Χατσάνοφ, που ούτε σήμερα μπόρεσε να προβάλλει... σοβαρή αντίσταση κόντρα στον Έλληνα πρωταθλητή και έχει πλέον μόνο μία νίκη σε εννιά αγώνες!

Το ματς, βέβαια, ξεκίνησε με... αμφιβολίες, καθώς και οι δύο παίκτες έχασαν το σερβίς τους, ωστόσο ο Στεφ ήταν αυτός που κράτησε πρώτος και μετά από ένα χαμένο μπρέικ πόιντ του Χατσάνοφ στο 3-2, δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να «γράψει» το 1-0. Και αυτό, παρότι ο αντίπαλός του πήρε στο 5-4 ιατρικό τάιμ άουτ, που θα μπορούσε να του κόψει τον ρυθμό λίγο πριν σερβίρει για την κατάκτηση του σετ.

Οι δύο παίκτες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 2-2 του δεύτερου σετ, αλλά ο Χατσάνοφ έκανε... δωράκια στον Στέφανο στο πέμπτο γκέιμ, με αποτέλεσμα να σημειώσει ο 25χρονος τενίστας το μπρέικ και να πάρει κεφάλι με 3-2. Ο Ρώσος αποσυντονίστηκε τελείως από το σημείο αυτό και μετά, κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Στεφ, ο οποίος σημείωσε ένα ακόμα μπρέικ στο έβδομο γκέιμ (5-2) και έκλεισε στη συνέχεια χωρίς προβλήματα τον αγώνα.

Αν ψάξουμε για το τι θα πρέπει να προβληματίσει τον Στέφανο από τη σημερινή εμφάνιση, αυτό είναι το 9/20 πίσω από το δεύτερο σερβίς. Ειδικά στο πρώτο σετ, το ποσοστό του ήταν στο 25%, αλλά ευτυχώς δεν το πλήρωσε...

Ο Στεφ θα παίξει στον 16ο Masters ημιτελικό του, ενώ σίγουρα έχει ενδιαφέρον και το άλλο ζευγάρι που θα προκύψει από τα ματς Τζόκοβιτς-Ντε Μινόρ, Ουμπέρ-Ρουντ.

«Πέταξε» στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς! (vid)