Ολοκλήρωσε την αποστολή της υπεράσπισης του τίτλου του στο Indian Wells o Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος κέρδισε τον Ντανίλ Μεντβέντεφ με 7-6 (5), 6-1 στον τελικό τoυ BNP Paribas Open και έβαλε τέλος σε μια περίοδο "ξηρασίας".

Από τον Ιούλιο του 2023 και το Wimbledon είχε να κερδίσει τίτλο ο 20χρονος Ισπανός, ο οποίος έκανε και μια ηχηρή δήλωση, σε όσους βιάστηκαν να τον θέσουν σε δεύτερη μοίρα, πίσω από τον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον πολύ ανεβασμένο Γιανίκ Σίνερ.

Τον τελευταίο τον κέρδισε χθες για τα ημιτελικά και σήμερα κέρδισε και τον Μεντβέντεφ, για 4η φορά στα 5 τελευταία παιχνίδια τους (4-2 συνολικά).

Δεν ξεκίνησε τόσο καλά στον τελικό ο Αλκαράθ και βρέθηκε πίσω με 0-3, με τον Μεντβέντεφ να σώζει game point στο 2ο game και 3 break points στο 3ο!

Παρόλα αυτά ο Ισπανός επέστρεψε στο σετ και το ανέτρεψε, αφού όσο περνούσε η ώρα γινόταν καλύτερος. Πρώτα ισοφάρισε σε 3-3 και στο 9ο game είχε νέο break point, αλλά ο Μεντβέντεφ άντεξε προς στιγμήν και προηγήθηκε με 5-4.

Τελικά η ανατροπή του σετ ολοκληρώθηκε στο tie-break, όπου ο Αλκαράθ απώλεσε ένα προβάδισμα με 5-2 και ισοφαρίστηκε στο 5-5, αλλά κέρδισε τους δυο πολύ κρίσιμους επόμενους πόντους.

Το 2ο σετ ήταν διαφορετική ιστορία, με τον Αλκαράθ να κάνει από νωρίς το break για το 3-0. Ο Μεντβέντεφ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1, σε ένα game μάλιστα που επέστρεψε από το 0-30, με τον Ισπανό να κάνει και δεύτερο break και να κλείνει το σετ στα 7 games με 6-1, έπειτα από 1 ώρα και 42 λεπτά παιχνιδιού.

«Καθάρισε» τον Μεντβέντεφ και έκανε το back to back ο Αλκαράθ!