Φοβερός ο 22χρονος Έλληνας, που βρίσκεται εκτός Τοp 1000 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν πτοήθηκε από την απώλεια του πρώτου σετ και πήρε σπουδαία νίκη σε βάρος του 21χρονου Ρουμάνου (Νο.265) με 4-6, 6-3, 6-2 σε 2 ώρες και 17 λεπτά.

Έτσι, η Ελλάδα προηγείται στο tie με 2-0 (προηγήθηκε το 2-0 του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Μάριους Κοπίλ) και θέλει μία νίκη στους αυριανούς τρεις αγώνες για να πάρει την πρόκριση!

O νεαρός τενίστας μπήκε νευρικά στον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο μπρέικ του αντιπάλου του (1-4). Και στις δύο περιπτώσεις, μάλιστα, έχασε το σερβίς του με διπλό λάθος, δείγμα της έλλειψης καθαρού μυαλού...

Σιγά-σιγά, όμως, άρχιζε να βρίσκει ρυθμό και κατάφερε να πάρει το ένα μπρέικ πίσω, αλλά και το μομέντουμ για λίγα λεπτά στη δική του πλευρά, μειώνοντας το σκορ σε 3-4. Ο Ρουμάνος, όμως, διατήρησε την ψυχραιμία του, κράτησε το σερβίς του μέχρι το τέλος και κατέκτησε το πρώτο σετ, παρά τις... φιλότιμες προσπάθειες των φιλάθλων στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ο Θάνος, πάντως, μπήκε πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και απείλησε με μπρέικ στο 2-1, αλλά ο Ιονέλ βρήκε το σερβίς του και κατάφερε να μείνει όρθιος. Δεν συνέβη, όμως στο 3-2, όπου ο 22χρονος τενίστας πέτυχε το μπρέικ μετά από ένα βολέ του Ρουμάνου στο φιλέ.

Ο Ιονέλ έψαξε για την άμεση απάντηση και είχε και μπρέικ πόιντ στο επόμενο μπρέικ, αλλά έστειλε ξανά την μπάλα στο φιλέ και ο Θάνος έκανε το 5-2. Ο Ιονέλ μείωσε στη συνέχεια σε 5-3, αλλά ο Αριστοτέλης έκλεισε το σετ όταν πήρε τις μπάλες στο επόμενο γκέιμ, βάζοντας στο παιχνίδι και την εξέδρα, που είχε πάρει πλέον φωτιά!

Ο Θάνος, λοιπόν, διατήρησε το υψηλό του επίπεδο και στο τρίτο σετ και κατάφερε να πετύχει το μπρέικ στο τρίτο γκέιμ με ένα φανταστικό πέρασμα (2-1). Έχοντας πλέον... φτερά στα πόδια και τα χέρια, ο νεαρός Έλληνας σημείωσε ένα ακόμα μπρέικ στο επόμενο service game του Ιονέλ και δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να κλείσει τον αγώνα, έστω και αν έκανε διπλό λάθος στο 40-15! Αυτό το παιδί έχει τρομερή αυτοπεποίθηση...

Το αυριανό πρόγραμμα ξεκινάει με το ματς των αδερφών Τσιτσιπά με τους Κοπίλ/Κορνέα στις 12 το μεσημέρι και θα ακολουθήσουν οι αναμετρήσεις Τσιτσιπάς-Ιονέλ και Θάνος-Κοπίλ. Δεν αποκλείεται, βέβαια, και κάποια αλλαγή, ανάλογα με την εξέλιξη του tie.

Ο εκπληκτικός Θάνος έκανε το 2-0 για την εθνική! (vid)