Μετά από σκληρή μάχη στο δεύτερο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 6-3, 7-6(3) του 28χρονου Ιταλού (Νο.48) σε 2 ώρες και 7 λεπτά και περιμένει το βράδυ (21.30-22.00) στον τέταρτο γύρο τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Λορέντζο Μουζέτι και τον Φράνσις Τιάφοου.

Ο Στεφ είχε πάρει χθες το πρώτο σετ με αρκετή άνεση, όμως ο αγώνας διακόπηκε στη συνέχεια λόγω της βροχής στην ιταλική πρωτεύουσα. Ο «γηπεδούχος» Σονέγκο μπήκε σήμερα πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, είχε και δύο σετ πόιντ, όμως ο 24χρονος τενίστας έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ και εκεί φάνηκε η διαφορά ποιότητας.

Σέρβιρε και πάλι εξαιρετικά ο Στέφανος και, μάλιστα, είχε κερδίσει 17/17 πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς με μόνο love service games, μέχρι να φτάσει στο σημείο να σερβίρει υπό πίεση στο 4-5. Εκεί έχασε δύο πόντους στο πρώτο σερβίς και έριξε το ποσοστό του στο τελικό 93%!

Κατάφερε, πάντως, να σβήσει το σετ πόιντ του Σονέγκο και να μείνει όρθιος, ενώ το ίδιο έκανε και στο 5-6, για να οδηγηθεί το σετ σε τάι μπρέικ.

Εκεί έχασε το αρχικό του προβάδισμα με μίνι μπρέικ, όμως με τέσσερις διαδοχικούς πόντους από το 3-3 έκλεισε τον αγώνα χωρίς άλλη... ταλαιπωρία!

Ήταν γενικά μια πολύ καλή εμφάνιση και είναι χαρακτηριστικό ότι υπέπεσε συνολικά σε μόλις 12 αβίαστα λάθη.

Διπλή αποστολή έχει σήμερα και ο Σάσα Ζβέρεφ, που έκλεισε τον αγώνα με τον Τζέι Τζέι Γουλφ (6-4, 7-5) και παίζει το βράδυ στους «16» με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ!

Ο Χόλγκερ Ρούνε, τέλος, ολοκλήρωσε το έργο του απέναντι στον Άλεξ Πόπιριν παίρνοντας τη νίκη με 6-4, 5-7, 6-4 και έχει μεγάλο ραντεβού στους «8» με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, τον οποίο λύγισε πέρυσι στον τελικό του Masters στο Μπερσί.

Ξεμπέρδεψε με Σόνεγκο ο Τσιτσιπάς - Επιστρέφει το βράδυ για τη φάση των «16» (vid)