Την κατάκτηση του πρώτου της τίτλου στο Indian Wells πανηγύρισε η Έλενα Ριμπάκινα, η οποία πήρε τη νίκη επί της Αρίνα Σαμπαλένκα με σκορ 2-0  (7-6|11|, 6-4). «Άτυπη» ρεβάνς της αθλήτριας από το Καζακστάν, για τον χαμένο τελικό στο Αυστραλιανό Όπεν από την Λευκορωσίδα.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, το Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση κάνοντας break στο πέμπτο game (2-3). Η αθλήτρια από την Λευκορωσία πήρε δύο games διαφορά (2-4), ωστόσο η Έλενα Ριμπάκινα κατάφερε να φέρει στα ίσα το σετ, κάνοντας break στο 8ο game (4-4).

Στη συνέχεια οι δύο τενίστριες διατήρησαν τα σερβίς τους, με αποτέλεσμα το πρώτο σετ να κριθεί στο tie-break. Πρώτη που πήρε προβάδισμα ήταν η Ριμπάκινα (5-3), όμως η Σαμπαλένκα με δύο mini breaks πήρε κεφάλι στο σκορ, όντας με set point (6-7). H Ριμπάκινα απάντησε με το ίδιο... νόμισμα (8-7), με την αντίπαλό της να πράττει ανάλογα λίγο αργότερα (10-11). Με το σκορ στο 11-11, η Ριμπάκινα πραγματοποίησε το απαραίτητο σερί, κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-6|11|.

Στο δεύτερο σετ, η αθλήτρια από το Καζακστάν ξεκίνησε με break, αποκτώντας προβάδισμα δύο games (3-1). Στη συνέχεια, η Σαμπαλένκα διατήρησε το σερβίς, δεχόμενη στο 7ο game το break (5-2). Το γεγονός αυτό έφερε πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου την Ριμπάκινα, η οποία δεν κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της, βλέποντας την αντίπαλό της να μειώνει σε 5-4.

Ωστόσο, η Καζακστανή δεν σπατάλησε την τελευταία της ευκαιρία και στο 10ο game του σετ κράτησε το σερβίς της για να κατακτήσει το σετ με σκοπούς 6-4 και να πανηγυρίσει τελικά τον τίτλο.

Εκπληκτική Ριμπάκινα «καθάρισε» την Σαμπαλένκα και κατέκτησε τον τίτλο (vids)