Η άλλοτε Νο.1 τενίστρια στον κόσμο (Νο.18) επικράτησε με 6-1, 6-2 σε μόλις 1 ώρα και 9 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» της διοργάνωσης, όπου θα συναντήσει την Ανχελίνα Καλίνινα.

Η Μαρία έπαιξε μέχρι την Παρασκευή στην Ντόχα και μάλλον δεν πρόλαβε να προσαρμοστεί στις τελείως διαφορετικές συνθήκες του Ντουμπάι. Έτσι κι αλλιώς, πάντως, παραδοσιακά δεν είναι ένα καλό τουρνουά για την 27χρονη τενίστρια, καθώς δεν έχει πετύχει ποτέ νίκη στο κυρίως ταμπλό!

Οι αριθμοί δείχνουν ξεκάθαρα την πολύ κακή μέρα της: είχε 27 αβίαστα λάθη και μόνο 13 winners, ενώ πήρε μόλις το 42% των πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς και το 35% πίσω από το δεύτερο. Συνολικά κράτησε δύο φορές το σερβίς της και αυτό συνέβη όταν πια είχε σχεδόν κριθεί το ματς.

Η 30χρονη Τσέχα, από την πλευρά της, ήταν εξαιρετική και μετά τα δύο πρώτα νευρικά service games της, δεν απειλήθηκε ποτέ και έφτασε πολύ άνετα στη νίκη.

Σημείωσε το πρώτο μπρέικ της στο δεύτερο γκέιμ (2-0) και παρότι η Μαρία είχε την άμεση απάντηση, η Πλίσκοβα πήρε στη συνέχεια τέσσερα γκέιμ στη σειρά και κατέκτησε το πρώτο σετ σε 29 λεπτά.

Συνέχισε, όμως, το σερί της και στο δεύτερο σετ, όπου πέρασε μπροστά με 4-0, σημειώνοντας άλλα δύο μπρέικ, την ώρα που η Μαρία... ήταν αλλού. Η Νο.7 τενίστρια στον κόσμο, πάντως, έδειξε κάποια σημάδια βελτίωσης στη συνέχεια και κατάφερε να κρατήσει δύο service games, πριν η Πλίσκοβα πάρει τις μπάλες να σερβίρει για τη νίκη στο 5-2.

Αν και η Σάκκαρη προηγήθηκε με 15-30 και έσωσε το ματς πόιντ στο 40-30, η Τσέχα βρήκε στη συνέχεια το σερβίς της και έκλεισε τον αγώνα. Προηγείται πλέον στο head to head με 3-2, έχοντας πετύχει δύο σερί νίκες.

Η Μαρία, λοιπόν, μετά τα ημιτελικά σε Λινζ και Ντόχα, αποχαιρετάει πρόωρα το πρώτο WTA 1000 της σεζόν και στρέφει το βλέμμα της στα επόμενα σε Indian Wells (8/3) και Μαϊάμι (21/3). Στην Καλιφόρνια, μάλιστα, υπερασπίζεται την περσινή συμμετοχή της στον τελικό.

Αξίζει να σημειωθεί είχε να κερδίσει μόνο τρία γκέιμ σε έναν αγώνα από τον Φεβρουάριο του 2020, όταν είχε χάσει με 6-3, 6-0 από την Αρίνα Σαμπαλένκα στην Ντόχα. Είναι και το πρώτο ματς της σεζόν όπου δεν κερδίζει σετ.

Εκτός Dubai Tennis Championships έμειναν και άλλες δύο τενίστριες του Top 10: η Καρολίν Γκαρσιά (Νο.5), που ηττήθηκε από τη Μάντισον Κις (Νο.23) με 7-5, 6-3 και η Ντάρια Κασάτκινα (Νο.8), που έχασε με 6-4, 4-6, 7-5 από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα (Νο.30).