Οι κακές επιθέσεις στην παίκτρια παραπάνω... πρόδωσαν την Εθνική Ελλάδας, η οποία δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του ημιτελικού (9-9), χάνοντας στη συνέχεια στη διαδικασία των πέναλτι (4-2) με συνολικό σκορ 13-11. Η Ελλάδα θα παίξει στον μικρό τελικό κόντρα στην Ισπανία για ένα μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυναμικά με τη Νίνου να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως η... απάντηση από την Ουγγαρία ήταν άμεση. Με ακόμη δύο τέρματα της Νίνου, η «γαλανόλευκη» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (1-3), όμως και πάλι οι Μαγυάρες έφεραν το ματς στα είσαι με της Βάλι και Λεϊμέτερ (3-3).

Στην δεύτερη περίοδο, η τυπικά γηπεδούχος Ουγγαρία πήρε προβάδισμα με την Πάρκες. Η Ελλάδα ισοφάρισε με την Ελευθερία Πλευρίτου, παίρνοντας στη συνέχεια προβάδισμα δύο τερμάτων με τις Γιαννοπούλου και Χυδηριώτη. Για ακόμη μία φορά, όμως, η Ουγγαρία ισοφάρισε με 2-0 σερί με το σκορ στο ημίχρονο να είναι ισόπαλο 6-6.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν προτεραιότητα στην καλή αμυντική τους λειτουργία. Ένα άπιαστο σουτ της Νίνου έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ελλάδα. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου είχαν πολλές ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, ωστόσο οι κακές επιλογές στις επιθέσεις παραπάνω έδωσαν στην Ουγγαρία τη δυνατότητα να ισοφαρίσει 41'' πριν το τέλος του οκταλέπτου.

Με το ισόπαλο 7-7 πήγαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο του ημιτελικού. Αμφότερες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τα μπλοκ της Ουγγαρίας από τη μία και Διαμαντοπούλου από την άλλη να μην αφήνουν καμία ομάδα να πάρει προβάδισμα. Στα μέσα της περιόδου, η Ουγγαρία βρήκε το τρόπο να παραβιάσει την ελληνική εστία, με την Νικόλ Ελευθεριάδου να σταματάει το άσχημο σερί της Εθνική στην παίκτρια παραπάνω για το 8-8. Μάλιστα, η ίδια έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ελλάδα για το 8-9, όμως Λεϊμέτερ μετά από επίθεση παραπάνω ισοφάρισε σε 9-9 με το εισιτήριο για τον τελικό να κρίνεται στα πέναλτι.

Εκεί, οι Μαγυάρες έχοντας ήδη πάρει μία πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι κατάφεραν ευστοχήσουν σε πέντε πέναλτι και με την Μαγκιάρι να απεκρούει δύο πέναλτι πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τις ΗΠΑ.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 1-1, 2-2 / 4-2 στα πέναλτι

Ουγγαρία - Ελλάδα 9-9 κ.δ / 4-2 πέναλτι