Μετά από 13 χρόνια η Εθνική Ελλάδας είναι στην τετράδα ενός Παγκοσμίου Πρωταθλήματος!

Όπως στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, έτσι και στα προημιτελικά του Παγκόσμιου πρωταθλήματος η Εθνική Ελλάδας επικράτησε της Ιταλίας με ... και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Ουγγαρία.

Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι τον προημιτελικό. Ήταν πάρα πολύ καλή τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, γεγονός που επιβεβαιώνει και το σκορ του οκταλέπτου με την Ελλάδα να προηγείται με τρία γκολ διαφορά (0-3).

Τη διαφορά αυτή διεύρυνε στο δεύτερο οκτάλεπτο η Εθνική, η οποία ήταν άκρως αποτελεσματική στην επίθεση, βλέποντας την Ιταλία να πετυχαίνει τα πρώτα της γκολ στην αναμέτρηση. Η δεύτερη περίοδος πήγε γκολ - γκολ, με την Εθνική να κάνει το 3-7, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Αντίστοιχη ήταν η έκβαση του σκορ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα των τεσσάρων τερμάτων, πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο με μεγάλο πλεονέκτημα.

Οι Ιταλίδες με δύο γρήγορα γκολ στην αρχή του τέταρτου οκταλέπτου μείωσαν τη διαφορά (9-11), γεγονός που δεν χάλασε τον ρυθμό των Ελληνίδων, οι οποίες βρήκαν επιθετικές λύσεις για να ανακτήσουν το προβάδισμα των τεσσάρων τερμάτων (9-13). Σαράντα εννέα δευτερόλεπτα για το τέλος της αναμέτρησης η Ιταλία κατάφερε να μειώσει ξανά στα δύο τέρματα (11-13), ωστόσο η Εθνική με γκολ της Νικόλ Ελευθεριάδου έκανε το 11-14 και... σφράγισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Η Ιταλία απλά μείωσε στο σκορ για το τελικό 14-12.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 3-4, 4-4, 5-3

Ιταλία (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι 2, Γκαλάρντι 1, Αβένιο 1, Τζουστίνι 2, Μπετίνι 2, Πικότσι 3, Μπιανκόνι, Παλμιέρι, Μαρλέτα, Κοτσέρε 1, Βιακάβα, Μπανκέλι.

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Ξενάκη, Ασημάκη, Πάτρα 1, Νίνου 5, Βασιλική Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

Ιταλία - Ελλάδα 12-14