• 45' Ενγκολό Καντέ
  • 78' Νταβίντ Λουίζ
  • 63' Ζορζίνιο
  • 80' Πέδρο

Τι είναι το ποδόσφαιρο; Ακόμα και οι σύγχρονοι φιλόσοφοι του αθλήματος, όπως οι δύο που χάζευαν τους 22 παίκτες στο χορτάρι θα δυσκολεύονταν να σου απαντήσουν. Η αναμέτρηση της Τσέλσι με την Μάντσεστερ Σίτι είχε εξ ορισμού χαρακτηριστεί ως η μάχη των δύο προπονητών. Μαουρίτσιο Σάρι και Πεπ Γκουαρντιόλα θα μπορούσαν να μιλάνε για μέρες, να σχεδιάζουν για εβδομάδες, αλλά συνήθως αποφασίζει μία. Η μπάλα! Ο Ισπανός παρουσίασε μια ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο του «Στάμφορντ Μπριτζ». Είχε συντριπτική κατοχή, πίεζε ψηλά και δεν άφηνε τους γηπεδούχους να αλλάξουν πάνω από τρεις-τέσσερις πάσες, έχασε τρεις καλές ευκαιρίες να προηγηθεί και η Τσέλσι έμοιαζε πελαγωμένη.

44 λεπτά χωρίς σουτ, εντός ή εκτός εστίας. 44 λεπτά χωρίς την παραμικρή απειλή για τον Έντερσον. 44 λεπτά χωρίς καν να πατήσουν στην περιοχή της Μάντσεστερ Σίτι. Ε, και; Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Μια επίθεση, μια έμπνευση, ένα σωστό τελείωμα και η Τσέλσι πήρε το προβάδισμα που ήθελε στον αγώνα, σε ένα πάρα πολύ οριακό σημείο για να αλλάξει τα δεδομένα (και) σε ψυχολογικό επίπεδο.

Το πόσο έπαιξε ρόλο το γκολ φάνηκε από το ξεκίνημα της επανάληψης, με την Τσέλσι να πατάει καλύτερα, να ψάχνει δεύτερο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και σίγουρα να μην μένει σε παθητικό ρόλο στο ματς. Η Μάντσεστερ Σίτι όσο κι αν προσπάθησε δεν έφτασε ποτέ ξανά σε απόδοση, κατοχή ή πίεση όμοια με εκείνη του πρώτου 30λεπτου και έψαχνε τη δική της ευκαιρία για να μην ηττηθεί και να μην πέσει από την κορυφή. Πριν προλάβει να τη βρει, ήρθε ο εκ των κορυφαίων των γηπεδούχων (μαζί με Αζάρ και Καντέ) Νταβίντ Λουίζ με γυριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή να γράψει το 2-0 και να «κλειδώσει» τη νίκη της Τσέλσι, η οποία πλησίασε στους οκτώ βαθμούς τη μόνη πρώτη, Λίβερπουλ.

• 11

Στο μυαλό του, όπως είπε και πριν το ματς, ήταν να μπορεί η ομάδα του να επιτεθεί γρήγορα. Το πλάνο σαφέστατα παρέκκλινε της πραγματικότητας, αφού η Τσέλσι του Μαουρίτσιο Σάρι δεν μπορούσε αρχικά ούτε μπάλα να κρατήσει, ούτε σε γρήγορη επίθεση να βγει. Το γκολ βοήθησε τον Ιταλό να διορθώσει τα πράγματα στο ημίχρονο και η ομάδα του να είναι σαφώς καλύτερη στην επανάληψη. Σαφώς και πρέπει να του πιστωθεί – γιατί κατά καιρούς του έχει χρεωθεί – το γκολ του Καντέ και η συνολική παρουσία του Γάλλου.

• 26

Ιδανικά, θα ήθελε να έχει τον Σέρχιο Αγκουέρο. Αυτό έλειψε από τη Μάντσεστερ Σίτι, αυτό έλειψε και από τον Πεπ Γκουαρντιόλα, ο οποίος προσπάθησε να καλύψει την απουσία εκτελεστικής δεινότητας με ταχύτητα και φαντασία, αλλά ο Σανέ του τα χάλασε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γερμανός μάλλον λανθασμένα έγινε ο πρώτος που θυσιάστηκε στο… κόλπο των αλλαγών και μετά την αναγκαστική αντικατάσταση του Νταβίντ Σίλβα, οι επιλογές του Ισπανού περιορίστηκαν και δεν κατάφερε να παρέμβει παραπάνω στην εικόνα της ομάδας

79'

Μόλις και μετά βίας φαίνεται το κεφάλι του. Το κατσαρό του μαλλί έχει ισιώσει και ο Νταβίντ Λουίζ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Έντερσον για το γκολ που δεν άλλαξε την εικόνα του ματς, αλλά καθόρισε το αποτέλεσμά του. Η Τσέλσι προηγήθηκε 2-0 και η Σίτι έδειξε, με 15 λεπτά να απομένουν, αδύναμη να αντιδράσει. Δεν έχει συνηθίσει, άλλωστε, να κυνηγάει στο σκορ.

• 9’

Ο Νταβίντ Σίλβα από τα αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Στέρλινγκ από πολύ καλή θέση, πλάσαρε άψυχα για να μπλοκάρει ο Κέπα.

• 15’

Εκπληκτικός συνδυασμός των παικτών της Σίτι, ο Σανέ καθυστερεί να πλασάρει και κόβεται από την άμυνα της Τσέλσι.

• 32’

Φάση διαρκείας μπροστά στην εστία της Τσέλσι. Πρώτα ο Κέπα αποκρούει το πλασέ του Σανέ και στην εξέλιξη ο Ρούντιγκερ διώχνει το σουτ του Νταβίντ Σίλβα προ κενής εστίας.

• 33’

Φοβερή ενέργεια του Στέρλινγκ, βγάζει μόνο του στο δεύτερο δοκάρι τον Σανέ, αλλά το σουτ του κοντράρει στον Αθπιλικουέτα και φεύγει κόρνερ.

• 45’

Η Τσέλσι φτάνει για πρώτη φορά στην εστία του Έντερσον και σκοράρει. Ο Αζάρ τράβηξε πάνω του την άμυνα, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο σημείο και ο Καντέ τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

• 49’

Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, εξίσου εντυπωσιακή και η αντίδραση του Έντερσον που κρατάει το 1-0.

• 52’

Ο Καντέ βγάζει την Τσέλσι στην αντεπίθεση και ανοίγει αριστερά για τον Γουίλιαν, αλλά το πλασέ του μπλοκάρει εύκολα ο Έντερσον.

• 57’

Ο Γουόκερ εκτελεί απευθείας το φάουλ, ο Κέπα διώχνει σχετικά εύκολα σε κόρνερ.

• 79’

Ο Νταβίντ Λουίζ με πανέξυπνη γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, διπλασιάζει τα τέρματα της Τσέλσι.

• 89’

Σουτ του Φερναντίνιο στην κίνηση, η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.

• 94’

Λάθος του Κέπα, το οποίο διορθώνει ο ίδιος με απόκρουση στο σουτ του Ζεσούς.

• 1

Το απίστευτο πρέσινγκ της Μάντσεστερ Σίτι. Ο Πεπ Γκουαρντιόλα ήθελε η ομάδα του να έχει κατοχή της μπάλας, δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να αφήσει το παιχνίδι στην Τσέλσι και ειδικά στα πρώτα 35 λεπτά το ματς σε καμία περίπτωση δε θύμιζε ντέρμπι. Η Σίτι ήταν επιβλητική, ήταν καθηλωτική και ανάγκασε τους γηπεδούχους σε ρόλο κομπάρσου, τα έκανε σχεδόν όλα σωστά, αλλά αν δεν τη στείλεις στα δίχτυα, θα μείνεις με το «σχεδόν».

• 2

Ποιότητα! Ικανότητα! Ταλέντο! Αυτό κάνει τη διαφορά στις μεγάλες ομάδες και αυτό έκανε τη διαφορά για ένα ημίχρονο. Φυσικά, η Μάντσεστερ Σίτι δεν υστερεί σε κανένα από τα τρία χαρακτηριστικά, αλλά πέταξε τις δικές της ευκαιρίες και έμεινε στο μηδέν. Η Τσέλσι δεν έπραξε το ίδιο. Ο Εντέν Αζάρ έχει μια ολοκληρωμένη πάσα στο πρώτο ημίχρονο στο επιθετικό μισό των γηπεδούχων. Ο Καντέ έχει ένα σουτ στην εστία. Ολόκληρη η Τσέλσι είχε ένα σουτ στην εστία. Όλα τα προαναφερθέντα, όμως, αρκούσαν για το 1-0 κόντρα στη ροή του ματς.

• 3

Η μεταμορφωμένη Τσέλσι του δευτέρου ημιχρόνου και η μία φάση που εκείνη χρειάστηκε για να «κλειδώσει» το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με οκτώ τελικές, τουτέστιν εφτά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Νταβίντ Λουίζ πήρε την εκδίκηση του... αμυντικού, αφού αν δεν σκόραρε η εκπληκτική του εμφάνιση θα έμενε στη σκιά των επιθετικών. Η Σίτι ήταν εκείνη που έψαχνε τη μία φάση για να ισοφαρίσει, αλλά η ομάδα του Σάρι τη βρήκε και μετά το 2-0 δεν υπήρχε επιστροφή.

Τον αδικείς; Δεν τον αδικείς! Πίσω από το πλατύ χαμόγελο του Καντέ, ο Φερναντίνιο δεν μπορεί να πιστέψει ότι η ομάδα του μετά από ένα τέτοιο ημίχρονο βρίσκεται πίσω στο σκορ.

7
Ενγκολό Καντέ
Ο Γάλλος μέσος της Τσέλσι για άλλη μια φορά ήταν εξαιρετικός και παρά το ότι η ομάδα του στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά κακή αυτός ξεχώρισε με την απόδοσή του, δείχνοντας πως... αξίζει τα λεφτά του. Μάλιστα στη μοναδική ευκαιρία της Τσέλσι στο 45', «εκτέλεσε» τον Έντερσον.

19
Λιρόι Σανέ
Ο Πεπ Γκουαρδιόλα εμπιστεύτηκε τον νεαρό μεσοεπιθετικό ωστόσο αυτός δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια και σπατάλησε όσες ευκαιρίες του δόθηκαν. Ήταν ο κύριος λόγος, για τον οποίο η Σίτι έμεινε στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο. Αντικαταστάθηκε για να μπει ο Ζεσούς, ο οποίος φάνηκε ελάχιστα.

30
Νταβίντ Λουίζ
Ο Βραζιλιάνος αμυντικός ήταν άψογος σήμερα.Είχε πάρα πολύ δουλειά και τα πήγε περίφημα αφού έσωσε την ομάδα του αρκετές φορές στο πρώτο και στο δεύτερο μέρος. Η πολύ καλή του εμφάνιση μάλιστα επιβραβεύτικε με ένα τέρμα (78'), που «κλείδωσε» τη νίκη για την Τσέλσι.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Ανοιχτός στο να φύγει από την Μπαρτσελόνα ο Ντε Γιόνγκ, «χαμογελάει» η Γιουνάιτεντ

0

Τεσσάρα στην Μπράιτον και ένα παιχνίδι λιγότερο: Θα είναι και φέτος πρωταθλήτρια η Μάντσεστερ Σίτι;

0

Γκουαρντιόλα: «Η κούρσα για τον τίτλο δεν είναι μόνο ανάμεσα σε εμάς και την Άρσεναλ»