• 24' Χιλάλ Ελ-Χέλβε
  • 50' Τόμας Μπεντινέλι
  • 62' Γιάννης Βάρκας
  • 74' Σίλβα Χουάντερσον

Το παιχνίδι που έγινε στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Απόλλωνα δεν έλαβε χώρα και στις ιδανικότερες των συνθηκών. Ο άνεμος ήταν τόσο δυνατός που δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί πως αποτελούσε τον δεύτερο αντίπαλο των ομάδων καθώς κάθε προσπάθεια των ποδοσφαιριστών γινόταν πιο δύσκολη εξαιτίας του.

Η ΑΕΚ είχε την ευτυχία να προηγηθεί μόλις στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στα καρέ του Χουάντερσον καθώς μόλις στο 4' ο Μπογέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα του Απόλλωνα και έκανε το 1-0. Σε γενικές γραμμές, η ΑΕΚ είχε εικόνα κυριαρχίας στο πρώτο ημίχρονο, πατούσε εύκολα περιοχή και δημιουργούσε ευκαιρίες με την εικόνα να αντικατοπτρίζει την διαφορά δυναμικής των δυο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο. Όχι όμως και το σκορ αφού ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει μόλις στην μοναδική του ευκαιρία όταν στο 24΄ ο Ελ Χελβέ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Οικονόμου και αφού πέρασε και τον Τσιντώντα ισοφάρισε.

Το πολύ γρήγορο γκολ του Μπογέ στην επανάληψη (στο 47' με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή) έβαλε και πάλι την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ και η λογική έλεγε πως αυτή η εξέλιξη θα έδιωχνε το άγχος από την Ένωση. Όμως με την φετινή ΑΕΚ, που φαίνεται να καταργεί κάθε έννοια λογικής, ποτέ δεν μπορείς να λες ποτέ...

Το παιχνίδι στην επανάληψη όχι απλά δεν απλοποιήθηκε υπέρ της ΑΕΚ αλλά ο Απόλλωνα αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει και το παιχνίδι έγινε ροντέο. Ο Απόλλωνας πίεσε, έχασε ευκαιρίες και ειδικά μετά το 80' η πίεση του εντάθηκε με αποτέλεσμα τα καρδιοχτύπια στο ΟΑΚΑ να είναι εύλογα. Το τελικό σφύριγμα επικύρωσε τη νίκη της ΑΕΚ αλλά με τέτοια εμφάνιση μόνο προβληματισμός μπορεί να υπάρχει.

• 22

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ με σύστημα 4-3-3 κρατώντας τον Λιβάγια στον πάγκο. Η εξέλιξη της αναμέτρησης δεν επιβεβαίωσε την αίσθηση πως κόντρα στον Απόλλων θα μπορούσε να πειραματιστεί και το άγχος της επανάληψης δεν του έδωσε την δυνατότητα να προβεί ενεπηρρέαστος σε ανακάτεμα της τράπουλας. Η αλλαγή του Λιβάγια στην επανάληψη αντί του Μπακασέτα πάντως και το γεγονός ότι έδωσε εντολή να αλλάζει διαρκώς θέσεις με τον Μάνταλο σε θέσεις αριστερού χαφ και δεύτερου επιθετικού έπαιξε τον ρόλο του στην οικονομία του αγώνα.

• 8

Ο Μπάμπης Τέννες παρέταξε τον Απόλλων με 3-5-2, σύστημα που έστω και κόντρα στην ροή της αναμέτρησης, έδινε στον Απόλλωνα το αποτέλεσμα που ήθελε μέχρι την έναρξη της επανάληψης. Το γρήγορο γκολ του Μπογέ στο δεύτερο ημίχρονο ανάγκασε τον Τεννέ να προσδώσει πιο επιθετικογενή λογική στην ομάδα του και η αλλαγή του Ακόστα ήταν καθοριστική στο να ταλαιπωρήσει ο Απόλλων την ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

47'

Δύο μόλις λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Λούκας Μπογέ είναι και πάλι καθοριστικός. Μια προσποίηση, ένα γύρισμα του σώματος και ένα τηλεκατευθυνόμενο σουτ στη δεξιά γωνιά του Χουάντερσον έγραψε το 2-1 για την ΑΕΚ.

• 4’

Γκολ για την ΑΕΚ! Όλα ξεκίνησαν από μια ωραία κάθετη πάσα του Γκάλο στον Μάνταλο, που έκανε τη συρτή σέντρα. Ο Χουάντερσον επενέβη με αστάθεια και ο Μπογέ πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1-0.

• 15’

Ο Μπακάκης φτάνει με εξαιρετικές προϋποθέσεις στην άμυνα του Απόλλωνα, αλλά το γύρισμά του δεν βρίσκει αποδέκτη κάποιον συμπαίκτη του και βγάζουν σε κόρνερ οι παίκτες της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

• 24’

Γκολ για τον Απόλλωνα! Ο Οικονόμου έκανε ένα τραγικό γύρισμα προς τον Τσιντώντα και ο Ελ Χέλβε έκλεψε την μπάλα, προσπέρασε τον γκολκίπερ της ΑΕΚ και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-1!

• 28’

Συρτό σουτ του Μπογέ έξω από την περιοχή του Απόλλωνα, περνά μόλις άουτ.

• 40’

Πολύ καλό σουτ του Μπογέ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

• 47’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Μπογέ γύρισε γύρω από τον εαυτό του και από το ύψος του ημικύκλιου της μεγάλης περιοχής σούταρε δυνατά για το 2-1.

• 60’

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Πόνσε βρέθηκε απέναντι στον Χούαντερσον, αλλά πλάσαρε άουτ.

• 65’

Μια ανάσα από το 2-2 ο Απόλλων! Σέντρα του Στάθη από δεξιά και κεφαλιά του Βάρκα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώντα.

• 69’

69' Κεφαλιά του Οριουέλα, ο Τσιντώντας πέφτει κι αποκρούει εντυπωσιακά. Άλλη μια καλή στιγμή για τον Απόλλωνα!

• 72’

Τετ-α-τετ με τον Χουάντερσον ο Μπογέ, αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

• 81’

Εκτέλεση Κόρνερ του Ντ' Ούρσο και από πολύ κοντά ο Ριβέρο βρίσκει άσχημα την μπάλα και τη στέλνει πάνω από τα δοκάρια. Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα!

• 1

Όταν ένα παιχνίδι ξεκινάει με γκολ του φαβορί από τα αποδυτήρια είναι προφανές πως αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο για το τελικό αποτέλεσμα: ο Μπογέ έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα και υπέγραψε έτσι ένα χαρακτηριστικό σημείο-κλειδί για την τελική έκβαση.

• 2

Ομοίως με το πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η ΑΕΚ πήρε νωρίς-νωρίς το προβάδισμα: το 2-1 από τον Μπογέ ήρθε μόλις στο 47' και με δεδομένο ότι η επανάληψη χαρακτηρίστηκε από άγχος για την ΑΕΚ αυτή η εξέλιξη υπήρξε πιο καθοριστική απ' ότι φάνηκε εκείνη τη στιγμή.

• 3

Ο Απόλλων έχασε τουλάχιστον τρεις μεγάλες ευκαιρίες στην επανάληψη για να πετύχει το 2-2 αλλά η τρίτη εξ΄ αυτών, κυρίως λόγω του χρονικού σημείου στο οποίο χάθηκε, υπήρξε πολύ καθοριστική: στο 81' ο Ριβέρο έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία και το γεγονός ότι δεν βρήκε στόχο ουσιαστικά έδωσε στην ΑΕΚ την νίκη.

«Ήρωες ήταν μόνο ο Παπαφλέσσας και ο Κολοκοτρώνης» είχε πει ο Ηλίας Ατματσίδης μετά από ένα Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-1 το '97 ωστόσο κάποιες φορές υπάρχουν και ποδοσφαιρικοί ήρωες, είτε πάνω στο χόρτο, είτε στην εξέδρα. Οι εικονιζόμενοι που αψηφούν ακραίες καιρικές συνθήκες και... εμπορικότητα αντιπάλου για να βρεθούν δίπλα στην ομάδα τους δεν μπορεί να είναι τίποτα λιγότερο.

31
Λούκας Μπογέ
Ο Αργεντινός εξτρέμ ήταν με διαφορά ο άνθρωπος του αγώνα για την ΑΕΚ. Δύο γκολ, το δεύτερο πολύ όμορφο, με πολλές καλές ατομικές προσπάθειες και πάσες και γενικά όντας μέσα στις περισσότερες φάσεις, ήταν ο πλέον επικίνδυνος και εν τέλει καθοριστικός παίκτης για την ομάδα του.

4
Μάριος Οικονόμου
Κακή εμφάνιση από τον Έλληνα στόπερ σε όλα τα επίπεδα. Αφενός έχει κάνει τραγικό λάθος δίνοντας... ασίστ στο 1-1 του Απόλλωνα, ενώ μετά από αυτή τη φάση αγχώθηκε, υπέπεσε σε ακόμη περισσότερα λάθη, έχασε αρκετά μαρκαρίσματα και σε κάποιες περιπτώσεις τη θέση του.

94
Χιλάλ Ελ-Χελβέ
Ο 25χρονος επιθετικός από τον Λίβανο πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, ταλαιπώρησε την άμυνα της ΑΕΚ με τις κινήσεις και τις ενέργειές του ενώ πέτυχε και το γκολ της ισοφάρισης εκμεταλλευόμενος το λάθος του Οικονόμου.

Η διαιτησία του Φωτιάδη δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα σε ένα ματς χωρίς δύσκολες φάσεις, ωστόσο υπήρξαν δύο φάσεις στις οποίες εκτέθηκε από τον βοηθό του, όταν κόπηκαν λανθασμένα ως οφσάιντ φάσεις της ΑΕΚ.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Επάνοδος Σάστρε και επιστροφή στις προπονήσεις για τον ΠΑΟΚ

0
Σταύρος Καζαντζόγλου
ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΟΓΛΟΥ

Η ΑΕΚ δεν περιμένει «δώρα» από κανέναν, ξέρει καλά τι πρέπει να κάνει με τον… αγαπημένο της αντίπαλο!