• Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)
  • 36' Έκι Πόνσε
  • 41' Μάριος Οικονόμου
  • 53' Τάσος Μπακασέτας
  • 66' Βάντερσον (αυτ)

Υπό άλλες συνθήκες, σε ένα παιχνίδι όπου η Λαμία υποδέχεται την ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να παίξουν αμυντικογενώς και να κυνηγήσουν ένα κλειστό παιχνίδι. Όμως όταν αυτό το παιχνίδι είναι ο επαναληπτικός του 2-0 του πρώτου αγώνα, αυτονόητα δεν υπήρχε λόγος να μπει αμυντικά η Λαμία. Και κάπως έτσι είδαμε ένα εξαιρετικά ανοιχτό παιχνίδι από το πρώτο λεπτό που προφανώς, ευνοούσε την καλύτερη ομάδα - δηλαδή την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό εξαρχής με την ΑΕΚ να έχει δυο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο (Πόνσε και Μάνταλος) και ένα χαμένο τετ-α-τετ του Χουλτ ενώ ένα δοκάρι είχε και η Λαμία με τον Μπερτόλιο. Όταν ο Πόνσε, έπειτα από φάση διαρκείας, έκανε το 0-1 στο 32' το διακύβευμα της πρόκρισης ουσιαστικά κρίθηκε και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ έβαλε άλλα δυο γκολ αλλά μέτρησε μόνο το ένα: στο 42΄ ο Οικονόμου έκανε το 0-2 και παρά το γεγονός ότι υπήρχε μεγάλη συζήτηση για το αν είναι οφσάιντ, το τέρμα ορθά μέτρησε ενώ στο 45' το γκολ του Μάνταλου δεν υπήρχε λόγος να ακυρωθεί.

Ουσιαστικά, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τα πάντα είχαν κριθεί και η επανάληψη ήταν τυπικής σημασίας με την ΑΕΚ πάντως να βάζει στο χαλαρό άλλα δυο γκολ στο 63' με τον Μπακασέτα και στο 66' με αυτογκόλ του Βάντερσον. Το τελικό 0-4 απλά επικύρωσε την πρόκριση της ΑΕΚ σε τέταρτο σερί τελικό κυπέλλου.

• 18

Σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στην Λάρισα, ο Μανόλο Χιμένεθ χρησιμοποίησε βασικούς παίκτες και άφησε στην άκρη τους πειραματισμούς σε επίπεδο σχηματισμού. Αυτό σε συνδυασμό με το ότι η Λαμία δεν κλείστηκε έκανε σχετικά εύκολη τη δουλειά της ομάδας του.

• 22

Ο Μάκης Χάβος γνώριζε ότι το να παίξει χωρίς να κλειστεί εμπεριείχε ρίσκο για την ομάδα του αλλά δεν είχε και άλλη επιλογή: σε επαναληπτικό νοκ άουτ γύρο και με το πρώτο παιχνίδι στο 2-0 υπέρ της ΑΕΚ το να έμπαινε συντηρητικά η Λαμία δεν είχε κανένα νόημα. Φυσικά, το πλήρωσε.

36'

Μετά από λάθος στην άμυνα της Λαμίας, η μπάλα φτάνει στον Λιβάγια που κάνει την ατομική προσπάθεια και σουτάρει δυνατά, μετά από κόντρα στον Πλιάτσικα η μπάλα παίρνει παράξενη τροχιά και αφού πρώτα χτυπά στο δοκάρι τελικά καταλήγει στον Πόνσε. Ο Αργεντινός λέει «ευχαριστώ» για το ριμπάουντ και ανοίγει το σκορ για την Ένωση.

• 10’

Καλό σουτ του Σκόνδρα έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

• 25’

Σέντρα του Σιμόες από τα δεξιά, κεφαλιά του Πόνσε μέσα από την περιοχή και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

• 28’

Καταπληκτικός συνδυασμός ανάμεσα σε Μπακασέτα, Λιβάγια και Μάνταλο, ο τελευταίος γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας και βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κατσίκα αλλά το πλασέ του σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

• 33’

Ο Χουλτ βγαίνει απέναντι από τον Κατσίκα και σουτάρει για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

• 36’

Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

• 36’

Γκολ! 0-1 η ΑΕΚ. Ο Λιβάγια γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και πάει στο δοκάρι για να σκοράρει με πλασέ στην επαναφορά ο Πόνσε.

• 42’

Γκολ! 0-2 η ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, αποτυχημένο διώξιμο του Αντέτζο και ο προωθημένος Οικονόμου στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 45’

Ο Μάνταλος βρίσκεται τετ-α-τετ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Τζήλος όμως ακυρώνει το γκολ, λανθασμένα αφού δεν υπάρχει ούτε οφσάιντ, ούτε επιθετικό φάουλ.

• 53’

Γκολ! 0-3 η ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας έγινε κάτοχος της μπάλας από θέση μέσα αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

• 66’

Γκολ! 0-4 η ΑΕΚ. Σέντρα του Χουλτ από τα αριστερά, ο Βάντερσον έπιασε την κεφαλιά και με αυτογκόλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

• 83’

Ο Πίτι έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μπάρκα.

Είναι το 36ο λεπτό στο ΔΑΚ και η Λαμία έχει κερδίσει φάουλ. Ο Νέναντ Κρίστισιτς ξαπλώνει στο χορτάρι πίσω από το τείχος και προσφέρει τη φωτογραφία του αγώνα, ακολουθώντας το... trend της εποχής που θέλει τον έξτρα παίκτη να μπλοκάρει το συρτό σουτ του εκτελεστή.

20
Πέτρος Μάνταλος
Ο αρχηγός της ΑΕΚ ήταν εξαιρετικός σε αυτό το ματς, όντας ο πιο κινητικός και ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Ένωσης. Είχε ένα δοκάρι, πολλές καλές πάσες που δημιούργησαν φάσεις για την ομάδα του και μεγάλη διάθεση στο πρέσινγκ. Συνολικά, έκανε πολύ καλό... κουμάντο στο παιχνίδι της ΑΕΚ στη μεσαία γραμμή.

9
Χερόνιμο Μπαράλες
Παρότι μάλλον δεν θα έπρεπε να είχε αγωνιστεί για περισσότερο από δέκα λεπτά αφού ο Τζήλος του χάρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα λίγα λεπτά αφότου είχε δει την πρώτη, στα 45λεπτά που έπαιξε πριν αντικατασταθεί στο ημίχρονο από τον Χάβο, τα μοναδικά highlights του ήταν 1-2 κλωτσιές και κάποιες αψιμαχίες. Δεν ακούμπησε μπάλα.

14
Τάσος Μπακασέτας
Ο μεσοεπιθετικός της Ένωσης ήταν πολύ κινητικός και ορεξάτος, έχοντας πολύ καλή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πέτυχε ένα γκολ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Μάνταλο και βοήθησε πολύ την ομάδα του να παραμένει σταθερά σε θέση επίθεσης και να απειλεί τη Λαμία.

Παρά τη χαλαρότητα της αναμέτρησης από το 0-1 και μετά, ο Τζήλος βρέθηκε μπροστά σε δυο φάσεις που συζητήθηκαν. Η πρώτη στη φάση του 0-2 για την ΑΕΚ όταν και ο Οικονόμου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όντας εκτεθειμένος. Είχε μεσολαβήσει ωστόσο επαφή του Αντέτζο, που προσπάθησε να διώξει τη μπάλα, γεγονός που θεωρείται αλλαγή κατοχής και γκολ από ασίστ αντιπάλου. Σωστά λοιπόν μέτρησε το γκολ. Λίγα λεπτά μετά ο Μάνταλος βρέθηκε τετ-α-τετ και σκόραρε αλλά σε αυτή τη φάση δεν μέτρησε το γκολ. Χωρίς λόγο αυτή τη φορά αφού ο παίκτης της ΑΕΚ ούτε ήταν οφσάιντ, ούτε έκανε επιθετικό φάουλ όπως υπήρξε υποψία.