• 93' Ντάνιελ Βέρντε
  • 63' Άντονι Ιβάνοφ
  • 45' Βαλεντίν Μιχάιλα
  • 52' Ρόμαν Μιχάι

Αν κάποιος έβλεπε μόνο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Κραϊόβα δεν υπήρχε περίπτωση να πιστέψει ποτέ πως το παιχνίδι θα έπαιρνε τέτοια τροπή. Διότι στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν αισθητά ανώτερη από την αντίπαλό της και με το 0-2 της πρώτης αναμέτρησης να την αποφορτίζει από το άγχος έκανε μια εμφάνιση που επιβεβαίωνε τον χαρακτηρισμό του φαβορί.

Με τον Μάνταλο -που ήταν και ο σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου- πρωτίστως και τον Λιβάγια δευτερευόντως να κάνουν εντυπωσιακή εμφάνιση, η ομάδα του Καρντόσο έκλεισε την Κραϊόβα, έχασε ευκαιρίες και το 1-0 με το πολύ ωραίο γκολ του αρχηγού της στο 26΄. Το σκορ μπορεί να ήταν φτωχό αλλά φαινόταν πως πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσει η Ένωση. Όμως, στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε άρδην.

Η Κραϊόβα πίεσε ψηλά εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η ΑΕΚ προσπαθούσε διαρκώς να χτίσει παιχνίδι από πίσω και με δεδομένη την πολύ κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν οι Σιμόες και Κρίστιτσιτς, οι Κροάτες έκαναν πολλά κλεψίματα και δημιούργησαν προβλήματα στην ελληνική ομάδα. Όσο περνούσε η ώρα και η εμφάνιση της ΑΕΚ συνέχιζε να είναι κάκιστη οι φιλοξενούμενοι το πίστευαν όλο και πιο πολύ. Και ειδικά όταν ήρθε η ισοφάριση το πίστεψαν ακόμα παραπάνω.

Η ισοφάριση με την κεφαλιά του Ιβάνοφ στο 63' σε μια φάση που η άμυνα της ΑΕΚ αδράνησε προσέδωσε στο «έργο» έναν χαρακτήρα θρίλερ. Η Κραϊόβα πίεσε, έχασε ευκαιρίες, καρδιοχτύπησε την Ένωση που ξέμεινε και από δυνάμεις και το αποτέλεσμα ήταν οι παίκτες της να παρακαλάνε για τη λήξη του αγώνα. Το τελικό 1-1 έδωσε την πρόκριση στην ΑΕΚ αλλά η εμφάνιση μόνο προβληματισμό μπορεί να παράγει.

• 22

26'

Όλη η εμφάνιση του Μάνταλου στο παιχνίδι μπορεί να συνοψισθεί στο υπέροχο γκολ που πετυχαίνει: στο 26', ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε μια ατομική ενέργεια χάρμα οφθαλμών και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ «υπογράφοντας» τη φάση του αγώνα.

• 6’

Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση με το δυνατό σουτ του Μάρτιτς μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ να φεύγει ψηλά άουτ.

• 10’

Ο Άκα έκανε λάθος, ο Λιβάγια προσπάθησε να κάνει μια λόμπα που έφυγε ψηλά άουτ.

• 24’

O Μάνταλος έκανε ωραία προσπάθεια και σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

• 26’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Πέτρος Μάνταλος έκανε την ατομική προσπάθεια, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

• 28’

Πανέμορφος συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ, η μπάλα καταλήγει στον Ολιβέιρα που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

• 31’

Μάνταλος και Λόπες άλλαξαν με πολύ ωραίο τρόπο την μπάλα, ο τελευταίος έπιασε το σουτ από καλή θέση για να αποκρούσει με υπερένταση ο Πιλιατσέλι.

• 33’

Ο Κρίστιτσιτς έχασε την μπάλα από τον Μπαρμπούτ, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Μπάρκα αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

• 40’

Ο Ολιβέιρα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πιλιατσέλι, αντί να γυρίσει την μπάλα στον αμαρκάριστο Λιβάγια προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση και ο τερματοφύλακας της Κραϊόβα απέκρουσε το σουτ του Πορτογάλου.

• 45’

Λάθος του Κρίστιτσιτς, ο Μιχάιλα έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Μπάρκα αλλά καθυστέρησε και η φάση χάθηκε για την Κραϊόβα.

• 55’

Έφυγε στη πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ ο Μπάνκου και έκανε το σουτ για να στείλει τη μπάλα ψηλά άουτ.

• 63’

Γκολ για την Κραϊόβα! Ο Ιβανόφ με κεφαλιά έκανε το 1-1.

• 72’

Κεφαλιά του Άκα μέσα από την περιοχή, λίγο άουτ η μπάλα.

• 79’

Μετά από σέντρα του Μπάνκου ο Φόρτες αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να πάρει σωστά την κεφαλιά και έχασε μεγάλη ευκαιρία.

• 92’

Ο Μάνταλος βγήκε στην αντεπίθεση και έδωσε στον Βέρντε όμως ο Ιταλός πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα της Κραϊόβα και έχασε την ευκαιρία

Άδεια η Αθήνα λόγω Δεκαπενταύγουστου, άδειο και το ΟΑΚΑ λόγω... τιμωρίας. Αν δεν επρόκειτο για Europa League, αυτή η εικόνα θα πήγαινε σετ με την εικόνα της πρωτεύουσας αλλά μιλάμε για ευρωπαϊκό ματς, συνεπώς αυτό το φόντο είναι παραφωνία.

20
Πέτρος Μάνταλος
O αρχηγός της ΑΕΚ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ΑΕΚ σε αυτή την εξαιρετικά προβληματική εμφάνιση της ομάδας του Καρντόσο. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου με διαφορά, έβαλε το γκολ της ΑΕΚ και έκανε άνω-κάτω την άμυνα των φιλοξενούμενων. Αλλά και στην επανάληψη που η Ένωση ήταν εξαφανισμένη, ήταν ο μοναδικός που όποτε έπιανε τη μπάλα αποτελούσε εγγύηση και ήταν μάλλον όαση για την ΑΕΚ.

1
Βασίλης Μπάρκας
Όλη η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ ήταν εξαιρετικά προβληματική αλλά ειδικά ο Μπάρκας έκανε μια κάκιστη εμφάνιση γεμάτη λάθη και επιπόλαιες μεταβιβάσεις. Δεν είχε ψυχραιμία και αυτό περνούσε και στην υπόλοιπη άμυνα της ομάδας ενώ έχει μεγάλη ευθύνη στο γκολ που δέχεται καθώς η έξοδός του ήταν παράδειγμα προς αποφυγή.

21
Όγκνιεν Βράνιες
Ο μοναδικός που διασώθηκε από την ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ ήταν ο Βόσνιος που με την μεστή και γεμάτη αυτοπεποίθηση εμφάνισή του «τράβηξε» μαζί του και τον Μπάρκα. Ειδικά στην επανάληψη που η Κραϊόβα πίεζε με γεμίσματα, ο Βράνιες ήταν ανίκητος στον αέρα και πρόσφερε πολύτιμες ανάσες στους συμπαίκτες του.

Όλες οι αμφιλεγόμενες φάσεις με τις οποίες βρέθηκε αντιμέτωπος ο Ζερόμ Μπρισάρ ήταν κατά της Κραϊόβα και υπέρ της ΑΕΚ. Ο Γάλλος είχε δύσκολο έργο και τα σφυρίγματα του ήταν μάλλον φιλικά προς την ΑΕΚ καθώς οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που είναι ο ορισμός της φάσης που είναι στην κρίση του διαιτητή.

Πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 η Αγγλία χωρίς ομάδα στα ημιτελικά Champions ή Europa League

0

Παράπονα της Γουέστ Χαμ για τη διαιτησία κόντρα στη Λεβερκούζεν: «Σαν να παίζαμε 11 εναντίον 14»

0
PREMIER LEAGUE

Κλοπ: «Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη μπορεί να βοηθήσει τη Λίβερπουλ να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα»