• 81' Βατατζέλου
  • 60' Μάνταλος
  • 85' Λιβάγια
  • 93' Μάνταλος

Όσοι παρακολουθούσαν την καθημερινότητα της ΑΕΚ από κοντά γνώριζαν πως ο Μιγκέλ Καρντόσο προσανατολιζόταν στο να παρατάξει την ΑΕΚ στην Ρουμανία αφήνοντας τον Λιβάγια στον πάγκο και ξεκινώντας στη βασική 11άδα τον Κλωναρίδη ως μοναδικό προωθημένο στο 4-2-3-1 του. Και πράγματι, έτσι έγινε. Δεν είναι ωστόσο να απορεί κανείς με το γεγονός ότι ήταν ο Κροάτης, όταν μπήκε σαν αλλαγή που καθόρισε το ματς: δημιουργός του 0-1, σκόρερ του 0-2 και χάρμα οφθαλμών εν γένει, ο Λιβάγια οδήγησε μόνος του την ΑΕΚ στη νίκη και -αν δεν υπάρξει κάποια συνταρακτική έκπληξη στον επαναληπτικό- στα play off του Europa League.

Η ΑΕΚ πάντως ξεκίνησε εξαιρετικά μουδιασμένα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρη η διαφορά ετοιμότητας των δυο ομάδων. Η Κραϊόβα άλλωστε έχει παίξει περισσότερα παιχνίδια από την ομάδα του Καρντόσο και αυτό φαινόταν από τις άστοχες ενέργειες των παικτών της ΑΕΚ και την έλλειψη συνοχής στο παιχνίδι της. Η ελληνική ομάδα ωστόσο είναι σαφέστατα πιο ποιοτική από την αντίπαλό της και όσο περνούσε η ώρα αυτό φαινόταν.

Ο Λιβάγια αντικατέστησε τον Κλωναρίδη πριν τελειώσει το ημίχρονο (ο Έλληνας επιθετικός ένιωσε ενοχλήσεις στους κοιλιακούς) και με την είσοδό του στο ματς έδειξε πως με την κλάση του μπορεί εύκολα να δώσει την νίκη στην Ένωση απλά και μόνο με μια ενέργειά του. Τελικά, την έδωσε με δύο! Η σέντρα πάρε-βάλε προς τον Μάνταλο που με κεφαλιά έκανε το 0-1 στο 59΄ στο 85' τελείωσε με δυνατό σουτ από καλή θέση το παιχνίδι διαμορφώνοντας το 0-2.

Η Ένωση έφυγε έτσι σχετικά εύκολα με το διπλό στα χέρια της από την Ρουμανία και πλέον το μυαλό της είναι ουσιαστικά στα play off.

• 22

Το 4-3-3 του Παπούρα ήταν καλό για το πρώτο ημίχρονο, όταν και η Κραϊόβα εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ και της έβαλε δύσκολα αλλά όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ποιότητας φαινόταν και ο τεχνικός των Ρουμάνων έμοιαζε να μην μπορεί να αλλάξει κάτι. Οι μαζεμένες αλλαγές του στο 73' έδωσαν μέτρα στην Κραϊόβα αλλά η ΑΕΚ χτύπησε στους κενούς χώρους και το 0-2 επικύρωσε την νίκη της.

• 17

Ο Μιγκέλ Καρντόσο επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του 4-2-3-1 και τον Κλωναρίδη να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης. Κράτησε ανέγγιχτο το σύστημα και μετά τον τραυματισμό του τελευταίου αλλά ήταν η κλάση του εισερχόμενου Λιβάγια που άλλαξε το ρου της αναμέτρησης. Έκανε -πολύ λογικά- αλλαγές συντήρησης μετά το 0-1.

60'

Οι παίκτες της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκαν λάθη των γηπεδούχων στη μεσαία γραμμή, με τον Μάρκο Λιβάγια να βρίσκει εξαιρετικά μέσα στην περιοχή τον Πέτρο Μάνταλο που με κεφαλιά έκανε το 1-0 για Ένωση.

• 7’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μέσα από την περιοχή κοντράρει και περνά έξω το διαγώνιο σουτ του Ζεράλντες!

• 16’

Μακρινό αριστερό από τον Μπράνκου, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπάρκας

• 20’

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Πολύ ωραία έφυγε από δεξιά ο Παουλίνιο, γύρισε πάρε-βάλε στον Μάνταλο που με βολέ έστειλε την μπάλα ψηλά σε κενή σχεδόν εστία!

• 40’

Φάση για την ΑΕΚ! Έξω η σκαστή κεφαλιά του Βράνιες μετά το φάουλ του Σιμάο!

• 57’

Γύρισε ο Μπαρμπούτς από δεξιά αλλά το πλασέ του Ρομάν πέρασε έξω.

• 59’

Γκολ! Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ. Τρομερή σέντρα ακριβείας από τον Λιβάγια από δεξιά, ακόμα πιο ωραία ζυγισμένη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από τον Μάνταλο μέσα από την περιοχή πάνω από τον τερματοφύλακα και η μπάλα στα δίχτυα.

• 75’

Πέρασε από τον Νέλσον Ολιβέιρα η σέντρα-σουτ του Παουλίνιο από δεξιά.

• 85’

Γκολ! 0-2 η ΑΕΚ! Με δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ο Λιβάγια τίναξε τα δίχτυα για το 0-2!

• 94’

Ευκαιρία για την Κραϊόβα με την κεφαλιά του Φόρτες, μόλις έξω!

• 1

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πως το σημείο που άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης δεν ήταν άλλο από την είσοδο του Μάρκο Λιβάγια στο παιχνίδι: με το που μπήκε έκανε κατανοητό πως η άμυνα της Κραϊόβα θα τον νιώσει για τα καλά και πράγματι, ήταν και αυτός που καθόρισε το ματς.

• 2

Το γκολ του Πέτρου Μάνταλου «έλυσε» τα πόδια των παικτών της (ανέτοιμης) ΑΕΚ, έκοψε τα φτερά της Κραΐόβα που μέχρι εκείνο το σημείο έβαζε δύσκολα στην Ένωση. Το μομέντουμ άλλαξε για τα καλά και ουσιαστικά φάνηκε πως κρίθηκε το ματς.

• 3

Η Κραϊόβα πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά το 70' προκειμένου να εξαντλήσει τις πιθανότητές για ισοφάριση, ταυτόχρονα η ΑΕΚ της έδωσε χώρο και αυτό έκανε επικίνδυνες τις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων. Και κάπως έτσι έγινε το 0-2 και «κλείδωσε» η νίκη για την ΑΕΚ.

Αυτό το ποδόσφαιρο θέλουμε: Οι μικροί φίλοι των γηπεδούχων που βρέθηκαν στο γήπεδο μετά την τιμωρία της Κραϊόβα δημιούργησαν πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο «Ion Oblemenco».

10
Μάρκο Λιβάγια
Ο Κροάτης επιθετικός της ΑΕΚ κάνει... μάγια. Μπορεί να μην άρχισε ως βασικός ωστόσο όταν μπήκε στην αναμέτρηση έδωσε πνοή στην Ένωση, ενώ ήταν αυτός που ουσιαστικά «καθάρισε» το διπλό για την ομάδα του με μια ασίστ και ένα γκολ.

7
Ντανιέλε Βέρντε
Ο Ιταλός μεσοεπιθετικός στο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ, δεν κατάφερε να δικαιώσει τον προπονητή του καθώς δεν βοήθησε καθόλου στην επιθετική λειτουργία της Ένωσης και έκανε πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Σωστά έγινε αλλαγή στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.

12
Φρανσίσκο Ζεράλδες
Ο Τσίκο Ζεράλδες στο πρώτο του παιχνίδι με την Ένωση ήταν εξαιρετικός. Κάθε φορά που πήρε τη μπάλα έκανε σωστές αποφάσεις και συνδιάστηκε σωστά με τους υπόλοιπους μεσοεπιθετικούς της ΑΕΚ ενώ, σπάνια έκανε λάθη.

Ο Ντένις Χίγκλερ δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα στην αναμέτρηση καθώς δεν είχε να διαχειριστεί την πολύ δύσκολη φάση. Ήταν καλός σε γενικές γραμμές, βγάζοντας την πρώτη του κάρτα μόλις στο 81'.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 η Αγγλία χωρίς ομάδα στα ημιτελικά Champions ή Europa League

0

Παράπονα της Γουέστ Χαμ για τη διαιτησία κόντρα στη Λεβερκούζεν: «Σαν να παίζαμε 11 εναντίον 14»

0
PREMIER LEAGUE

Κλοπ: «Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη μπορεί να βοηθήσει τη Λίβερπουλ να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα»