• 59' Μπόμπαν Νικολόφ
  • 29' Λέο Ζαμπά
  • 47' Ομάρ Ελ Καντουρί
  • 82' Εβγέν Σάκχοφ

Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα... Στο γήπεδο της Τούμπας, η Βίντι έστειλε το πρώτο μήνυμα, το οποίο δεν έγινε... κατανοητό από τον χωρίς φαντασία ΠΑΟΚ, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 1-0 και στην Groupama Arena στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Όπως ακριβώς αναμενόταν, ένα παιχνίδι τακτικής και... υπομονής. Το νέκταρ της νίκης θα γευόταν η ομάδα που θα οπλιζόταν με την μεγαλύτερη δυνατή υπομονή, ψάχνοντας την κίνηση - ματ ή έστω το παραμικρό λάθος για να «εκτελέσει» τον αντίπαλο της.

Υποψιασμένοι μετά το «διπλό» της Τούμπας, οι Ούγγροι περίμεναν έναν διαφορετικό ΠΑΟΚ στην Groupama Arena, έναν ΠΑΟΚ που... καιγόταν για βαθμούς, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε και ο προπονητής της, Μάρκο Νίκολιτς, δίνοντας χώρο και μέτρα στους γηπεδούχους.

Και στο α΄ημίχρονο, η ποδοσφαιρική θεωρία έγινε πράξη.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά αδυνατούσε να απειλήσει την Βίντι, η οποία έμοιαζε απόλυτα «διαβασμένη» και άψογα στημένη αμυντικά. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ εξάντλησε τις απειλητικές του διαθέσεις σε μία μόλις φάση, με την κεφαλιά του Κρέσπο από το κόρνερ του Ελ Καντουρί.

Στο β΄ημίχρονο, η Βίντι βρήκε την... αφορμή που έψαχνε και εκμεταλλευόμενη ένα διπλό λάθος του Βέρνμπλουμ, πήρε το προβάδισμα στο σκορ χάρη στον Μιλάνοφ, «σκοτώνοντας» τον ΠΑΟΚ!

Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στην σκακιέρα του Λουτσέσκου, ο οποίος μέχρι το 70ο λεπτό της αναμέτρησης ανακάτεψε την τράπουλα, θέλοντας να τα παίξει όλα γι΄όλα στην επίθεση αλλά και πάλι ο Νίκολιτς είχε απαντήσεις, πραγματοποιώντας σχεδόν τις ίδιες αλλαγές με το ματς της Τούμπας.

Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ έκλεισε την Βίντι στο μισό γήπεδο, έμοιαζε να συνέρχεται αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ και πλέον, μετά το τέλος της 4ης αγωνιστικής, βγαίνουν κομπιουτεράκια στις τάξεις του Δικεφάλου με φόντο το Λονδίνο και κατόπιν το εντός έδρας παιχνίδι με την ΜΠΑΤΕ.

• 44

Ομάδα που κερδίζει δεν... αλλάζει για τον Μάρκο Νίκολιτς, ο οποίος αγωνίστηκε με ενδεκάδα... Τούμπας στην Groupama Arena, έχοντας αμυντική προσέγγιση στο παιχνίδι του. Φιλοσοφία που του «βγήκε» απόλυτα στο α΄ημίχρονο ενώ «χτύπησε» με το καλημέρα στο β΄ημίχρονο, έχοντας θωρακίσει τα μετόπισθεν.

• 9

Αναγκαστικές και μη αλλαγές από τον Ραζβάν Λουτσέσκου που έδωσε φανέλα βασικών σε Τόσκα, Σάκχοφ και Ελ Καντουρί αντί των Βιεϊρίνια, Κάνιας και Πέλκα, με τον Πορτογάλο να μένει λόγω τραυματισμού στα... πιτς. Όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, προχώρησε σε φουλ επίθεση με Μπίσεσβαρ, Άκπομ και Ουάρντα.

49'

Στο α΄ημίχρονο ανασταλτικά έμοιαζε σχεδόν... άψογος ωστόσο η παρουσία του «στιγματίζεται» από την φάση του πρώτου τέρματος της Βίντι καθώς ο Πόντους Βέρνμπλουμ χρεώνεται με διπλό λάθος. Μια φάση που ξεκινάει από λανθασμένη πάσα του Σουηδού ενώ κατόπιν χάνει τον Μιλάνοφ που σκόραρε.

• 16’

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με το κόρνερ που εκτέλεσε ο Ελ Καντουρί. Ο Κρέσπο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κόβατσικ.

• 34’

Ένα λάθος του Σάκχοφ στην μεσαία γραμμή, έφερε σε πλεονεκτική θέση τον Πατκάι, ο οποίος με μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Σκέποβιτς, αλλά ο Πασχαλάκης βγήκε και έδιωξε προ του Σέρβου επιθετικού.

• 45+1’

Ο Μιλάνοφ απείλησε την εστία του ΠΑΟΚ, επιχειρώντας αρχικά ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Πασχαλάκη αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βαρέλα και επέστρεψε σε αυτόν, όμως και το δεύτερο σουτ του δεν βρήκε και πάλι στόχο.

• 49’

ΓΚΟΛ για την Βίντι! Ο Πάολο Βινίσιους «πάτησε» περιοχή, γύρισε με ωραίο τρόπο στον Μιλάνοφ, και αυτός με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη και έγραψε το 1-0. Μια φάση για την οποία ο Βέρνμπλουμ «χρεώνεται» διπλό λάθος.

• 79’

Η Βίντι έφυγε στη κόντρα-επίθεση με τον Νικόλοφ, ο επιθετικός των Ούγγρων βρήκε το απαραίτητο χώρο για να κάνει του σουτ αλλά ο Πασχαλάκης έδειξε τα αντανακλαστικά του απομακρύνοντας με το πόδι

• 84’

Ο Ακπόμ έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπίσεσβαρ και ο Ολλανδός χαφ επιχείρησε τροφοδοτήσει κάποιον συμπαίκτη του μέσα στην μικρή περιοχή αλλά οι αμυντικοί της Βίντι απομάκρυναν.

• 86’

Ο Νεγκό ανέτρεψε τον Ουάρντα έξω από την περιοχή της Βίντι, παραχωρώντας φάουλ υπέρ του Δικεφάλου. Ο Αιγύπτιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε και την εκτέλεση του φάουλ με το σουτ του να καταλήγει άουτ.

• 93’

Ο Τόσκα έφερε την μπάλα στην περιοχή της Βίντι, ο Λέο Μάτος υποδέχτηκε με ωραίο κοντρόλ τη μπάλα και στην συνέχεια επιχείρησε ένα εναέριο γύρισμα, το οποίο κατέληξε άουτ για την Ουγγρική ομάδα.

• 1

O κακός δημιουργικά ΠΑΟΚ. Η τριπλέτα της μεσοεπιθετικής γραμμής δεν λειτούργησε καλά με τον Ελ Καντουρί να είναι φανερά εκτός κλίματος αγώνα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μην καταφέρει να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Βίντι.

• 2

Η απώλεια του Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος είναι κομβικός ποδοσφαιριστής για τον τρόπο ανάπτυξης του Δικεφάλου και η απουσία του ήταν εμφανής από το παιχνίδι. Ο Τόσκα προσπάθησε αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προσφέρει όσα ο αρχηγός του ΠΑΟΚ και στα δύο σημεία του γηπέδου.

• 3

Το διπλό λάθος του Πόντους Βέρνμπλουμ από το οποίο προήλθε το γκολ της Βίντι. Ο Σουηδός «κρέμασε» την ομάδα του, καθώς για την εμπειρία και την ποιότητά του τέτοια λάθη είναι ασυγχώρητα.

Με αυτοκίνητα, αεροπλάνα, με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο οι φίλοι του ΠΑΟΚ έδωσαν δυναμικό παρών στην Groupama Arena. Η προσέλευση των «ασπρόμαυρων» άγγιξε τους 1.500 και χρειάστηκε να... δανειστούν ένα κομμάτι από την δίπλα εξέδρα των γηπεδούχων προκειμένου να χωρέσουν στο γήπεδο.

77
Γκιόργκι Μιλάνοφ
Σε ένα παιχνίδι που οι φάσεις ήταν μετρημένες με το… σταγονόμετρο ο Γκεόργκι Μιλάνοφ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και από το γεγονός αυτό και μόνο δικαίως παίρνει τον τίτλο του MVP αφού το γκολ του χάρισε… τρίποντο.

7
Ομάρ Ελ Καντουρί
Ο Λουτσέσκου του έδωσε και πάλι φανέλα βασικού, όμως ο Μαροκινός μεσοεπιθετικός ήταν από τους πιο αρνητικούς παίκτες για την ομάδα του. Κακός δημιουργικά, δεν πέρασε τελικές πάσες, με αποτέλεσμα να είναι ακίνδυνος ο ΠΑΟΚ.

3
Πάολο Βινίσιους
Αμυντικά ήταν απροσπέλαστος. Συν τις άλλοις είχε και την ασίστ στο μοναδικό γκολ που έκρινε το τελικό σκορ. Ο στόπερ της Βίντι ήταν καθοριστικός για την ομάδα του.

Τα συχνά σφυρίγματά του εκνεύρισαν τους παίκτες του ΠΑΟΚ, με πολλούς εξ’ αυτών να διαμαρτύρονται για τις αποφάσεις του. Πάντως, ο Τούρκος διαιτητής, Αλί Παλαμπιγίκ, δεν είχε κάποιο σοβαρό λάθος, αν εξαιρέσει κανείς δύο τρία αντίθετα σφυρίγματα.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Μεγάλο διπλό της Λεβερκούζεν στην Ρώμη - Ισοπαλία στην Μασσαλία

0

Οι Ιταλοί θέλουν... εμφύλιο στον τελικό, Λεβερκούζεν και Μαρσέιγ θα προσπαθήσουν να τους το «χαλάσουν»