• 35' Πραξιτέλης Βούρος
  • 64' Αμπντούλ Ράχμαν Oυές
  • 70' Μιγκέλ Μεγιάδο
  • 89' Πασχάλης Στάικος

Ό,τι κι αν γινόταν στον Βόλο, όποιο κι αν ήταν το τελικό αποτέλεσμα, όποιος κι αν κέρδιζε, όποιος κι αν σκόραρε, όποιο σενάριο κι αν υπήρχε στο ματς, ένα δεδομένο δε θα άλλαζε. Η ιστορία γράφτηκε. Οι 22 ποδοσφαιριστές που ξεκίνησαν την αναμέτρηση κι εκείνοι που μπήκαν στη διάρκειά του, ήταν κομμάτια μιας ιστορίας που ουδεμία σχέση με εκείνους έχει. 946 ματς. Do the math… Μετά από 946 ματς έχουμε ένα νέο ιστορικό πρώτο για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η κορυφαία διαιτήτρια της Super League 2, η Ελένη Αντωνίου, έγινε η πρώτη γυναίκα που σφύριξε αγώνα Super League.

Και ποιος καλύτερος τρόπος από το να τιμήσεις έναν διαιτητή, από τη χαρά του παιχνιδιού; Ο Βόλος, τουλάχιστον, το χάρηκε. Το έδειξε από το πρώτο λεπτό του αγώνα ότι υπάρχει διάθεση για ποδόσφαιρο και διάθεση να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο η φετινή σεζόν. Απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε κερδίσει φέτος σε κανένα από τα δύο ματς πρωταθλήματος, κι έπειτα από τρία σερί ματς που δεν είχε πανηγυρίσει νίκη στα play out, έδειξε το καλύτερό του πρόσωπο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο τέταρτο λεπτό του αγώνα, πριν βρουν στο 11’ το πρώτο γκολ με τον Τομ Φαν Βερτ με ωραία προσπάθεια μέσα από την περιοχή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μανδά. Το γκολ δε μείωσε την ενέργεια του Βόλου, τουναντίον του έδωσε ώθηση να φτάνει ακόμα πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και να πιέζει για δεύτερο γκολ. Ο ΟΦΗ μάλλον μουδιασμένος και μπλοκαρισμένος δεν βρήκε ολοκληρωμένη αντίδραση και στο 29’ βρέθηκε με δεύτερο γκολ στην πλάτη. Σκόρερ και πάλι ο Ολλανδός, ωστόσο αυτή τη φορά του το πρόσφεραν στο πιάτο ο Πραξιτέλης Βούρος με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ και την κάκιστη συνεννόησή τους. 2-0 στο ημίωρο και ακόμα υπήρχε δρόμος… Το αυτό αποδείχθηκε στο 35’ με το ομορφότερο γκολ του αγώνα. Εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες, κάθετο δοκάρι και γκολ με τον Βόλο να γιορτάζει το παρά ένα εκατοστό του ματς στη Super League.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αποφάσισε και ο ΟΦΗ ότι θέλει να πάρει μέρος στο πάρτι. Οι αλλαγές του Νίκου Νιόπλια είχαν επίδραση στην αγωνιστική εικόνα της ομάδας του, ωστόσο έπεσαν πάνω στον Παπαδόπουλο. Ωσάν παλιάς κοπής… πόρτα, δεν τους άφησε να σκοράρουν στο 47’, ενώ στο 54’ το δοκάρι σταμάτησε τον Λουίς Φελίπε. Κι αφού ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να μπει στο ματς, ήρθε το τέταρτο γκολ για τον Βόλο με σκόρερ τον Ροσέρο και με το σκορ πλέον να γίνεται πολύ βαρύ για τον ΟΦΗ. Το βαρύτερο στη φετινή σεζόν, καθότι δεν είχε ηττηθεί σε όλα τα προηγούμενα ματς με περισσότερα από τρία τέρματα. Κι επειδή δεν υπάρχει κακό που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο, ο Ροσέρο έγραψε και το 5-0 στο 82' και σχεδόν... αμαύρωσε τη φετινή σεζόν των Κρητικών.

ΒΟΛΟΣ (Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Τριανταφύλλου, Γκιουλέν, Φεράρι, Άλχο, Μπαριέντος (56’ Ριένστρα), Μεταξάς, Τσοκάνης (76' Λογαράς), Ροσέρο, Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Μαντάς, Ουές, Διαμαντής (46’ Τσιλιανίδης), Βούρος, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν (64’ Στάικος), Μπουζούκης, Τοράλ, Ντουρμισάι (46’ Λουίς Φελίπε).