Δεν υπάρχει ούτε ένας οπαδός της που να δυσανασχετεί για το αρνητικό σερί 7 αγώνων δίχως νίκη στο πρωτάθλημα. Έτσι κι αλλιώς, η Αϊντραχτ ξέρει ότι ο μόνος τρόπος για να παίξει Ευρώπη του χρόνου είναι να κατακτήσει τον τελικό του Europa League απέναντι στην Ρέιντζερς.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς το παραμικρό βαθμολογικό κίνητρο, η Γκλάντμπαχ βρήκε την Φρανκφούρτη ακόμα μεθυσμένη από την πρόκριση στον τελικό και άνοιξε από νωρίς το σκορ με τον Πλεά από το 4ο λεπτό και είχε τις φάσεις για να καθαρίσει το ματς, όμως στην επανάληψη το ματς γύρισε.

Ένα όμορφο γκολ του Γκονσάλο Πασιένσια έκανε το 1-1 (66’), όμως η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ αφού το τέρμα του Καμάντα στο 89ο λεπτό ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.