Εκτός συνέχειας του Copa Del Rey έμεινε η Βιγιαρεάλ, η οποία αποκλείστηκε από τη Σπόρτινγκ Χιχόν. Έτσι, η Χιχόν, που αγωνίζεται στην Β΄ κατηγορία της Ισπανίας πήρε μία μεγάλη πρόκριση για τους «16» του κυπέλλου, κόντρα στην ομάδα που πριν λίγους μήνες κατέκτησε το Europa League.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τον Ραούλ Αλμπιόλ να κάνει το 1-0 στο 48ο λεπτό. Ωστόσο, η Χιχόν έβγαλε αντίδραση, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Ούρος Τζούρτζεβιτς να ισοφαρίζει σε 1-1 (67') με καταπληκτικό σουτ από πολύ μακριά, εκμεταλλευόμενος λάθος διώξιμο του τερματοφύλακα. Λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο (88΄), η Χιχόν «χτύπησε» και δεύτερη φορά, με τον Μιλοβάνοφ να διαμορφώνει το τελικό 2-1, δίνοντας έτσι την πρόκριση στην ομάδα του.

Tην ίδια ώρα, η Σεβίλλη έκανε το καθήκον της και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου, επικρατώντας της Σαραγόσα με 2-0. Ο Τζουλς Κουντέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, με τον Ράφα Μιρ να κάνει το 2-0 στο 69', κλειδώνοντας την πρόκριση.

Τρομερή ανατροπή η Σπόρτινγκ Χιχόν, απέκλεισε τη Βιγιαρεάλ!