Αυτό ναι είναι ο Παναθηναϊκός, που θέλουμε να βλέπουμε. Να έρχεται στην Λεωφόρο η καλύτερη ομάδα των τριών πρώτων αγωνιστικών με τρεις νίκες και με πολύ καλή μπάλα και να της λέει: «Εδώ είναι Λεωφόρος, δεν περνάς». 2-0 στο 4 , 4-0 στο ημίχρονο και τέλος. Αυτόν τον Παναθηναϊκό θέλουμε. Να λέει στον αντίπαλο από το πρώτο λεπτό, ότι «δεν πρόκειται να κάνεις κάτι, ξέχασέ το».

Το παιχνίδι με τον Βόλο πριν αρχίσει ήταν το πιο δύσκολο από τα τρία πρώτα στο πρωτάθλημα, διότι ο αντίπαλος ήταν η έκπληξη του πρωταθλήματος. Τι έκανε ο Γιοβάνοβιτς; Είδε ότι ο Βόλος είναι μία ομάδα, που παίζει, δεν κλίνεται, είδε ότι έχει και θέματα στο χτίσιμο από πίσω. Και είπε: Πρέσινγκ  ψηλά και δύο επιθετικούς απέναντι στα τρία χαφ του Βόλου. Το παιχνίδι το τελείωσε στο 4. Ο Καρλίτος έκλεψε την μπάλα από τον Κλέιμαν στο 3, την γύρισε στην εστία και έγινε το 1-0. Και ένα λεπτό αργότερα ο Χατζηγιοβάνης έφυγε από δεξιά γύρισε την μπάλα έκανε λάθος ο Ρομέρο ο Ιωαννίδης καραδοκούσε και έκλεψε την μπάλα και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός είχε μυριστεί αίμα είχε λύσσα και ήθελε να το τελειώσει το ματς γρήγορα και το τελείωσε. Με έναν Καρλίτος να κάνει παπάδες πίσω από τον Ιωαννίδη που ήταν ένα τανκ με πολύ καλή τεχνική. Οι δυο τους σμπαράλιασαν την άμυνα του Βόλου .Μαζί με τον Βιτάλ που έκανε ότι ήθελε την μπάλα και ξεσήκωσε την Λεωφόρο και τον Χατζηγιοβάνη, που είχε ουσία στο παιχνίδι του έκαναν μία τετράδα που ήταν φόβος και τρόμος για την άμυνα του Βόλου.

Ο Καρλίτος σκόραρε δύο φορές, δημιούργησε με εξαιρετική πάσα το γκολ του Χατζηγιοβάνη και κέρδισε το πέναλτι. Ηταν μέσα σε τέσσερα από τα πέντε γκολ της ομάδας και έχει συνολικά τέσσερα γκολ στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Αν ήταν μεταγραφή θα λέγαμε βρήκαμε τον γκολτζή που του έλειπε επειδή δεν είναι μεταγραφή…λέμε ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει …σκόρερ!

Ο Ιωαννίδης σημείωσε το δεύτερο γκολ και είχε άλλες δύο σπουδαίες ευκαιρίες και άψογη συνεργασία με τον Καρλίτος. Το κυριότερο για το φορ; Είχε κινήσεις χωρίς την μπάλα που άνοιγαν την αντίπαλη άμυνα.

Ο Χατζηγιοβάνης πέτυχε ένα γκολ, δημιούργησε άλλο ένα και παρότι δεν είναι ακόμα 100% έτοιμος από δυνάμεις(έχασε μεγάλο μέρος της προετοιμασίας για ιατρικούς λόγους) έδειξε ότι με την οργάνωση που έχει φέτος η ομάδα θα φανεί και αυτός περισσότερο.

Ο Βιτάλ είναι ο λόγος που σε λίγο καιρό η Λεωφόρος θα είναι γεμάτη. Είναι ο παίκτης που τον …χαζεύεις με αυτά που κάνει με την μπάλα. Εβαλε το πέναλτι, εκτέλεσε ιδανικά το φάουλ από το οποίο στη συνέχεια μπήκε το γκολ του Καρλίτος και το άγγιγμα του στην μπάλα είναι μοναδικό. Θα το ξαναπώ. Είχαμε χρόνια να δούμε έναν τέτοιο παίκτη στον Παναθηναϊκό και ακόμα έχουμε να δούμε πολλά από τον Βιτάλ. Δεν είναι μόνο η ντρίμπλα που έχει για πλάκα. Είναι και η κάθετη πάσα που βγάζει με ευκολία.

Η ομάδα έβαλε πέντε γκολ και έχασε άλλα τόσα, επιθετικά μας γέμισε και το ζητούμενο είναι να βρεθεί η ισορροπία και αυτό να γίνεται και εκτός. Ο Γιοβάνοβιτς θα την βρει την άκρη. Σήμερα η ομάδα για ένα ημίχρονο έκανε το καλύτερο της παιχνίδι. Ετσι όπως θέλει να παίζει ο κόουτς και όχι αυτό το αντιτουριστικό πράγμα που βλέπαμε πέρυσι.

Η παρουσία του γρήγορου Αλεξανδρόπουλου βοηθάει και τον Ρούμπεν που είναι ο ιδανικός να βγάζει διαγώνιες πάσες στην αδύναμη πλευρά του αντιπάλου και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ευκαιρίες. Οι δυο τους δένουν στα χαφ και ανασταλτικά.

Ψεγάδι στην πεντάρα το γκολ που δέχθηκε η ομάδα από στημένο. Επειδή συνέβαινε και στα φιλικά αυτό πρέπει να κοπεί. Υπήρχε και ένα νεκρό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά όταν το σκορ είναι 4-0 το καταλαβαίνεις. Διότι οι παίκτες έχουν και το μυαλό τους στο ντέρμπι που έρχεται και σε ενδεχόμενο τραυματισμό.

Η Λεωφόρος βοήθησε την ομάδα και ο κόσμος που πήγε στο γήπεδο χαμογέλασε του άρεσε αυτό που είδε και χειροκρότησε την ομάδα. Η Λεωφόρος μπορεί να γίνει και πάλι το κάστρο του Παναθηναϊκού. Το 9-1 σε δύο παιχνίδια δεν είναι τυχαίο. Εδώ είναι Λεωφόρος.

*Ο Παλάσιος είναι φανερό ότι ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί. Θέλει τον χρόνο του και θέλει να μάθει το παιχνίδι των συμπαικτών του και τι θέλει ο προπονητής από αυτόν. Θα γίνει.

*Με βάση την εικόνα της ομάδας στα τέσσερα παιχνίδια θα έπρεπε τώρα να έχει 8 βαθμούς και όχι 6. Σε καμία περίπτωση δεν άξιζε την ήττα σε Γιάννινα και Αρη, αλλά ούτε τη νίκη και ειδικά στα Γιάννινα αν είχε μπει όπως κόντρα στον Βόλο μπορεί να κέρδιζε. Πως το είχε πει ο αείμνηστος Κυράστας: «Δοκάρι και μέσα μάγκας, δοκάρι και έξω μ….ας».

*Ο Σωτήρης Πανταλέων δεν είναι απλά ένας παίκτης με τεράστια προσφορά στον σύλλογο, αλλά συμβολίζει τι σημαίνει Παναθηναϊκός . Η κίνηση να αποσυρθεί η φανέλα του δείχνει το μεγαλείο του παίκτη και του συλλόγου.

*Την πρώτη κούπα της χρονιάς σήκωσε πριν από λίγο ο μπασκετικός Παναθηναϊκός, που κατέκτησε το Super Cup στην Πάτρα. 27 σερί σεζόν η ομάδα μπάσκετ παίρνει τουλάχιστον μία κούπα και αυτό αποδεικνύει ότι είναι η κορυφαία ομάδα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Green day με πεντάρα, Πανταλέων και κούπα!