Στο Μπιλμπάο η Ράγιο Βαγιεκάνο αιφνιδίασε την Μπιλμπάο μιας και μόλις στο 3ο λεπτό προηγήθηκε με τον Άλβαρο Γκαρσία. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 33ο λεπτό με τον Σις ο οποίος έκανε το 1-1. Όλα έδειχναν πως ο αγώνας πάει στην ισοπαλία αλλά ο Ραμαδέλ Φαλκάο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολ στο 97ο λεπτό έκανε το 1-2.

Η Θέλτα προηγήθηκε με τον Ιάγκο Άσπας στο 66ο λεπτό με την Λεβάντε να έχει την ευκαιρία για την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα όταν κέρδισε πέναλτι. Αλλά ο Μαρτί δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει και έμεινε το 0-1. Η Θέλτα «σφράγισε» την νίκη στο 85ο λεπτό όταν ο Μέντεζ έκανε το 0-2.

Η Ράγιο ανέβηκε στην 5η θέση με 10 βαθμούς, η Αθλέτικ είναι 6η με 9 βαθμούς, η Θέλτα 14η με 4 βαθμούς ενώ η Λεβάντε στην 16η θέση με 4 βαθμούς.

Ο Φαλκάο «σκότωσε» την Αθλέτικ στο 97ο (vids)