• 37' Τιγκράν Μπαρσεγκιάν
  • 80' Αμπάτ Αϊμπέτοφ
  • 90'+8' Καντέτε
  • 115' Μάρκ Γκούρμαν

Ο Άρης είχε δύσκολο έργο, καθώς κουβαλούσε το 2-0 της Αστάνα από το πρώτο παιχνίδι και ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Μπορεί αριθμητικά όπως μαρτυρούν τα στατιστικά και η εικόνα του στο γήπεδο να ήταν καλύτερος, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στο τελευταίο λεπτό της παράτασης χάθηκε το όνειρο της Ευρώπης, με την Αστάνα παρά το κακό της αγωνιστικό πρόσωπο, να συνεχίζει στον τρίτο προκριματικό γύρο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη φινλανδική Κουόπιο.

Λυτρωτής για τους Καζάκους, ο Μπίτρι που στην τελευταία φάση έκανε το θαύμα του, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Άρη έμειναν απογοητευμένοι στο χορτάρι, δίνοντας τα όλα στη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη με τον κόσμο στο πλευρό τους, με τον Άκη Μάντζιο να ξεκινάει βασικό τον νεοαποκτηθέντα Λέισμαν Φαμπιάνο, που στο ντεμπούτο του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Ο Άρης προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να πάρει τον έλεγχο στο παιχνίδι, κάτι που το κατάφερε, έχοντας την συντριπτική κατοχή, με πίεση από τα άκρα και καλές επιστροφές. Κέρδισε αρκετά στημένα, ωστόσο έμειναν ανεκμετάλλευτα. Στο 4’ ο Σάσα απείλησε την εστία της Αστάνα, όπως και στο 18’ ο Μαντσίνι με σουτ το οποίο όμως μπλόκαρε ο Νεπογκόντοφ. Ο Μάνος στη συνέχεια βγήκε στον αιφνιδιασμό και έκανε το σουτ με τον πορτιέρε των Καζάκων να λέει όχι. Αυτό όμως που δεν ήρθε στο 31ο λεπτό, ήρθε πέντε λεπτά μετά, όταν στο 36’ ο Νεπογκόντοφ δεν απέκρουσε καλά την κεφαλιά του Φαμπιάνο και ο Μάνος το εκμεταλλεύτηκε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι «κίτρινοι» όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια συνέχιζαν να πιέζουν με τον Γκάμα στο 38’ να κάνει το σουτ και τον Νεπογκόντοφ να αποκρούει με τις γροθιές, την ώρα που η Αστάνα είχε μόνο μία ευκαιρία, με τον Μπαρσεγιάν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει ουσιαστικά μια ευκαιρία και να απειλήσει την εστία του Ντένις.

Μαντσίνι και Μάνος έδωσαν ενέργεια στο παιχνίδι των «κίτρινων» που λειτούργησαν καλά στην άμυνα, κράτησαν τις γραμμές τους,  μην αφήνοντας περιθώρια στους Καζάκους να δημιουργήσουν επιθετικά κάτι που φαίνεται και από τον τελικό απολογισμό των τελικών προσπαθειών, 30 έναντι 11.

Οι «κίτρινοι» και στο δεύτερο μέρος φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι, με τον Τιχόνοφ να περνάει στον αγώνα τους Καντέτε και Γκούρμαν, χωρίς όμως να φέρουν ουσιαστικά ενέργεια στο παιχνίδι του. Μαντσίνι (53’), Γκάμα (59’) και Φαμπιάνο (61’) απείλησαν την εστία του Νεπογκόντοφ, χωρίς όμως να βρουν δίχτυα. Η καλύτερη στιγμή για την Αστάνα ήρθε στο 72’ με το σουτ του Εουτζένιο, με τον Ντένις να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ, όμως στο 78’ ήρθε το γκολ που «ξεάγχωσε» τους κίτρινους, με τον Σάσα με κεφαλιά να γράφει το 2-0, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, σε σχέση με το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 86’ ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αγώνα και αποβλήθηκε, αλλάζοντας τα πλάνα του Μάντζιου.

Οι δύο ομάδες μάζεψαν δυνάμεις για την παράταση, εκεί όπου ο Ντένις στο 100’ έκανε φοβερή επέμβαση στη κεφαλιά του Αϊμπέτοφ, κρατώντας όρθιο τον Άρη. Στο 113’ ο Ζαρούτσκι είπε δύο  φορές «στοπ» σε Γκάμα και  Τζέγκο, και στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Μπίτρι λύτρωσε την Αστάνα, με χρυσή κεφαλιά, κάνοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

• 9

O Άκης Μάντζιος παρέταξε τον Άρη με σύστημα 4-2-3-1, βλέποντας του παίκτες του να μπαίνουν με ορμή στον αγωνιστικό χωρό, καταφέρνοντας να φέρουν το σκορ των δύο αγώνων στα ίσα, ωστόσο η ανόητη αποβολή του Ματέο Γκαρσία, αλλά και μια στιγμή αδράνειας της άμυνας στην παράταση, στέρησαν από τον Άρη την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

• 11

Ο Αντρέι Τιχόνοφ παρέταξε την Αστάνα με σύστημα 4-1-4-1 και είχε την ατυχία να χάσει τον Τομάσοφ πριν το ξεκίνημα του αγώνα, με τον έμπειρο τεχνικό της Αστάνα να βλέπει την ομάδα του να βγάζει κακή αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο, δεχόμενη δύο γκολ που προήλθαν από στατικές φάσεις, όμως ο Μπίτρι τελικά λύτρωσε τον προπονητή του και την ομάδα του.

113'

O τερματοφύλακας της Αστάνα Αλεξάντρ Ζαρούτσκι κλήθηκε να αντικαταστήσει στο ημίχρονο τον Νεπογκόντοφ και στο 113' της παράτασης, με διπλή σωτήρια επέμβαση κράτησε ζωντανή την ομάδα του στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

• 4’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Λούκας Σάσα να βρίσκεται σε θέση βολής πιάνοντας δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Νεπογκόντοφ να απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ.

• 13’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Μπεναλουάν να αιφνιδιάζεται μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μαντσίνι, με την κεφαλιά του από πλεονεκτική θέση να περνάει ψηλά άουτ.

• 31’

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Ο Δημήτρης Μάνος με πολύ ωραία ατομική ενέργεια βρίσκεται φάτσα με το τέρμα, πιάνει δυνατό σουτ, όμως ο Νεπογκόντοφ με τρομερή επέμβαση απομακρύνει σε κόρνερ.

• 35’

Καλή στιγμή για τον Άρη, με τον Μαντσίνι να βγάζει την σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Μάνος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 36’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Φαμπιάνο πιάνει την κεφαλιά με τον Νεπογκόντοφ να αποκρούει ασταθώς και τον Μάνο να παίρνει το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

• 58’

Ζήτησαν πέναλτι οι του Άρη σε εκτέλεση φάουλ που βρήκε στο τείχος, δεν έδωσε κάτι ο Φάμπρι.

• 65’

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Έβγαλε ο Νεπογκόντοφ την κεφαλιά του Μπερτόλιο, δεν μπόρεσε ούτε ο Σάσα, που όμως ήταν οφσάιντ.

• 72’

Τεράστια φάση για την Αστάνα, απέκρουσε ο Ντένις το σουτ του Γιουτζένιο σε τετ α τετ.

• 78’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπρούνο Γκάμα εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και ο Λούκας Σάσα με καρφωτή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Νεπογκόντοφ και δίνει «ανάσα» στον Άρη

• 100’

Δοκάρι για την Αστάνα! Τεράστια επέμβαση του Ντένις σε κεφαλιά Μπίτρι, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Άρη.

• 101’

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μάνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Ζαρούτσι, με τον τερματοφύλακα της Αστάνα να βάζει εντυπωσιακό stop με το πόδι.

• 113’

Τεράστια διπλή επέμβαση του Ζαρούτσκι, που κρατάει «ζωντανή» την Αστάνα.

• 120’

ΓΚΟΛ για την Αστάνα! Ο Μπίτρι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντένις και χαρίζει στην Αστάνα την πρόκριση.

26'
Ενία Μπίτρι
Ο νεαρός στόπερ της Αστάνα σαν από μηχανής θεός έβαλε το κεφάλι του μετά από εκτέλεση φάουλ στο 120' της παράτασης και χάρισε στην ομάδα του μια τεράστια πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

10
Ματέο Γκαρσία
Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του Άρη, με μια ανόητη ενέργεια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης και σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα άφησε τον Άρη με αριθμητικό μειονέκτημα.

1
Ντένις
Ο έμπειρος τερματοφύλακας έκανε τα πάντα για να κρατήσει ζωντανό τον Άρη στην υπόθεση πρόκριση, αφού με τρομερές απεμβάσεις έδειξε την τεράστια εμπειρία που διαθέτει.

ΠΑΟΚ: Πολυτιμότερος στο Γιβραλτάρ ο Πασχαλάκης