Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

• 47 Μπενζεμά

Αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα ματς του Euro και ένα από τα καλύτερα στη φάση των ομίλων ever στη διοργάνωση ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης και την Πρωταθλήτρια Κόσμου. Κατά τη διάρκεια του ματς με την Γαλλία, η Πορτογαλία βρέθηκε 1η, βρέθηκε τελευταία και τελικά τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου αλλά κατάφερε έπειτα από τεράστια προσπάθεια να περάσει στη φάση των «16».

Η Γαλλία παίζει με την Ελβετία και η Πορτογαλία με το Βέλγιο στα νοκ άουτ…

Εγραψε για ακόμα μια φορά ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε δύο γκολ, έφτασε τα 109 και έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ με την Εθνική του ομάδα - μαζί με τον Ιρανό, Αλί Νταεΐ. Δύο γκολ και από τον Καρίμ Μπενζεμά.

Σε ένα φινάλε που μπορούσαν να συμβούν τα πάντα, οι Πορτογάλοι μπήκαν πιο δυνατά και αφού οι Γάλλοι τους το επέτρεψαν είχαν την κατοχή στο δικό τους μισό. Οταν περνούσαν το κέντρο άρχιζε η πίεση από το μάλλον συντηρητικό σχήμα του Ντεσάν, το οποίο χωρίς να δείξει τίποτα ποιοτικό βρέθηκε να χάνει.

Παρά το γεγονός αυτό, κόντρα ίσως στη ροή του αγώνα, οι Τρικολόρ με δύο οριακές φάσεις στο τέλος του πρώτου και το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, γύρισαν το ματς με τον Μπενζεμά να χτυπά δύο φορές. Ομως ο Ρονάλντο δεν μπορούσε να αφήσει την κάτοχο του τίτλου να παραδώσει το στέμμα της και αφού κέρδισε πέναλτι, το μετέτρεψε σε γκολ.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η Πορτογαλία έπαιξε την αγαπημένη της άμυνα, άντεξε και άκουσε με ανακούφιση το γλυκό σφύριγμα της λήξης και ταυτόχρονα της πρόκρισης στους «16» του Euro…

• 10

Με ένα «σφιχτό» 4-3-3 και τον Μπρούνο Φερνάντες εκτός παρέταξε την Πορτογαλία ο Φερνάντο Σάντος. Στο τέρμα ο Ρούι Πατρίσιο, κέντρο άμυνας Ρούμπεν Ντίας - Πέπε, δεξί μπακ Νέλσον Σεμέντο, αριστερό ο Ράφα Γκερέιρο, αμυντικό χαφ ο Ντανίλο και δίπλα του οι Ζοάο Μουτίνιο και Ρενάτο Σάντσες. Στην επίθεση, οι Μπερνάρντο Σίλβα και Ντιόγκο Ζότα, στήριξαν τον πιο προχωθημένο απ’ όλους, Ρονάλντο.

• 19

Εναν σχηματισμό σαν 4-2-3-1 επέλεξε ο Ντιντιέ Ντεσάν για την Γαλλία. Γιορίς στο Νο1, Λούκας Ερναντέζ αριστερό μπακ, ο [στόπερ] Κουντέ δεξί μπακ και στο κέντρο της άμυνας Βαράν - Κιμπέμπε. Μπροστά από την άμυνα το… άχαστο δίδυμο Καντέ - Πογκμπά και πίσω από τον Μπενζεμά η 3άδα των Τολισό, Γκριεζμάν, Τολισό.

60'

Ο Κριστιάνο κέρδισε το πέναλτι από τον Κουντέ και δεν αστόχησε! Ο Πορτογάλος με δυνατή εκτέλεση έδωσε την ισοπαλία-πρόκριση στην ομάδα του και έγραψε ιστορία.

• 6’

Στα χέρια του Γιορίς η κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο

• 16’

Με αδιανόητη μπαλιά 40 μέτρων ο Πογκμπά έβγαλε μόνο τον Μπαπέ, ο οποίος όμως στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Ρούι Πατρίσιο. Φαινόταν εκτεθειμένος ο επιθετικός των Τρικολόρ

• 28’

Πέναλτι για την Πορτογαλία! Φάουλ. Γιορίς με γροθιά δεν πρόλαβε, την έριξε στον Ντανίλο Περέιρα

• 31’

ΓΚΟΛ! 1-0 η Πορτογαλία! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ξεγελά τον Γιορίς και ανοίγει το σκορ!

• 45’

Πέναλτι για την Γαλλία! Τραβηγμένη απόφαση για σπρώξιμο του Σεμέντο στον Μπαπέ. Επιβεβαιώθηκε από το VAR.

• 45’

ΓΚΟΛ! 1-1 ισοφαρίζει η Γαλλία! Ο Μπενζεμά νίκησε τον Ρούι Πατρίσιο!

• 47’

ΓΚΟΛ! 2-1 η Γαλλία! Εφυγε στην κόντρα ο Μπενζεμά από απίστευτη μπαλιά του Πογκμπά και τελείωσε εκπληκτικά τη φάση δοκάρι-και-μέσα!

• 49’

Εξω η κεφαλιά του Ρονάλντο

• 58’

Πέναλτι για την Πορτογαλία! Ο Ρονάλντο έκανε τη σένρα από αριστερά και η μπάλα βρήκε καθαρά στο χέρι του Κουντέ.

• 60’

ΓΚΟΛ! 2-2 η Πορτογαλία! Ο Κριστιάνο ξεγελά και πάλι τον Γιορίς και ισοφαρίζει για την ομάδα του Σάντος!

• 68’

Απίστευτη διπλή ευκαιρία για την Γαλλία! Αδιανόητη διπλή επέμβαση του Ρούι Πατρίσιο! Ο Πορτογάλος keeper έστειλε τη ρουκέτα του Πογκμπά στο δοκάρι και στην επαναφορά έβαλε τα γάντια του στο διαγώνιο σουτ του Γκριεζμάν!

7
Κριστιάνο Ρονάλντο
Ποιος άλλος; Ο Κριστιάνο! Ο Πορτογάλος πέτυχε δύο τέρματα κόντρα στην Γαλλία έκανε ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι έφτασε τον Αλί Νταεί στην κορυφή των διεθνών σκόρερ.

12
Κορεντίν Τολισό
Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός πήρε φανέλα βασικού ωστόσο δεν δικαίωσε τον Ντιντιέ Ντεσάν, καθώς δεν ακούμπησε μπάλα και σωστά έγινε αλλαγή στο 66ο λεπτό από τον Κομάν.

19
Καρίμ Μπενζεμά
Ο Μπενζεμά επέστρεψε! Μετά από έξι χρόνια ο Καρίμ με δύο γκολ κόντρα στην Πορτογαλία έστειλε την Γαλλία στην επόμενη φάση του Euro ως πρώτη στον όμιλο και έδειξε έτοιμος για μεγάλα πράγματα.

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι, ο Ματέου Λαόθ, αν και σήκωσε κάποιες αντιδράσεις από το πέναλτι της Γαλλίας το VAR τον δικαίωσε. Ο Ισπανός σε ένα παιχνίδι που έκρινε πρόκριση δεν έκανε κανένα λάθος και ήταν άψογος.