Δύο χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τον τελικό του Champions League στο Wanda Metropolitano στη Μαδρίτη, όπου η Λίβερπουλ νίκησε την Τότεναμ με σκορ 2-0, κατακτώντας έτσι το 6ο της Champions League και πρώτο μετά το έπος της Πόλης το 2005.

Το ματς δεν μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, καθώς πριν καν συμπληρωθεί μισό λεπτό στην αναμέτρηση η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι από χέρι του Σισοκό, σε μια φάση που έφερε πολλές αντιδράσεις. Τελικά, ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Γιορίς κάνοντας το 1-0, σκοράροντας παράλληλα το δεύτερο γρηγορότερο στην ιστορία των τελικών του Champions League, πίσω από εκείνο του Πάολο Μαλντίνι στον τελικό της Κωνσταντινούπολης το 2005 που είχε σημειωθεί στα 52’’.

Στη συνέχεια το ματς δεν είχε ρυθμό και το μοναδικό αξιοσημείωτο από το πρώτο ημίχρονο είναι η εισβολή μιας γυναίκας με μαγιό στο γήπεδο. Συγκεκριμένα, στο 18ο λεπτό κι ενώ η μπάλα παιζόταν κανονικά στο κέντρο μία γυναίκα που φορούσε ολόσωμο μαύρο μαγιό... μπούκαρε στον αγωνιστικό χώρο προκαλώντας ολιγόλεπτη διακοπή του τελικού.

Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ πίεσε για την ισοφάριση και ειδικά μετά από ένα σημείο που αποφάσισε ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να τα παίξει όλα για όλα. Ωστόσο, εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα έχει συγκλονιστικό φινάλε, ο Οριγκί σε μια φάση διαρκείας με διαγώνιο σουτ βρήκε δίχτυα και έκανε το 2-0, κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη για τους reds. Έτσι, με το σφύριγμα της λήξης, η Λίβερπουλ ήταν και με τη... βούλα πλέον πρωταθλήτρια Ευρώπης, με τους παίκτες της ομάδας να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς και τον αρχηγό Χέντερσον να σηκώνει την κούπα με τα «μεγάλα αφτιά» στον ουρανό.

Η μέρα που η Λίβερπουλ κατέκτησε το 6ο της Champions League (pics & vids)