• 43' Α. Ζίβκοβιτς
  • 45΄ Αουγκούστο
  • 66' Σβαμπ
  • 91' Τσιγγάρας

Μετά τη διασταύρωση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, η ΑΕΚ άντεξε για ένα ημίχρονο μέχρι να παραδοθεί εκ νέου στον ΠΑΟΚ που χρειάστηκε δύο περίπου λεπτά για να σφραγίσει το τρίποντο (1-2) με Κρμέντσικ και Σβαμπ (σ.σ πέναλτι). Μείωσε με Τάνκοβιτς η Ένωση στο 90'.

Έκτη συνάντηση των δύο Δικεφάλων τη φετινή σεζόν, με τις δύο ομάδες να τηρούν την... παράδοση που θέλει ΑΕΚ και ΠΑΟΚ να λύνουν κυρίως τις διαφορές τους στο β΄ημίχρονο, χαρίζοντας ως επί το πλείστον δραματικά φινάλε. Και η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση, αν αναλογιστεί κανείς τα όσα διαδραματίστηκαν στο α΄μέρος. Όλα στο μηδέν!

Με τις εντυπώσεις από τη «μονομαχία» τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου να είναι νωπές, η «λαβωμένη» ΑΕΚ ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού, είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε περισσότερες τελικές, εκμεταλλευόμενη κυρίως τα ατομικά εν αφθονία λάθη των φιλοξενούμενων αλλά και στατικές φάσεις που την έφερναν στα καρέ του ΠΑΟΚ. Εκ του αποτελέσματος, όμως, υστέρησε, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία λίγο πριν την εκπνοή του 45λεπτου με τον Γαλανόπουλο που εισέπραξε το «όχι» του Πασχαλάκη!

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ αρκέστηκε σε έναν πιο κυνικό ρόλο, ως είθισται, ποντάροντας κυρίως με βαθιές μπαλιές στον δραστήριο και ορεξάτο Κρμέντσικ που έβγαινε στην πλάτη της άμυνας των κιτρινόμαυρων, χάνοντας -με τη σειρά του- διπλή ευκαιρία στο 30' με εκφραστή τον Τσέχο που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασιάδη. Με το δείκτη του σκορ στο 0-0 οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Σε σύγκριση με τα πρόσφατα παιχνίδια των δύο «μονομάχων», ο ΠΑΟΚ δεν περίμενε το φινάλε του ματς για να «χτυπήσει» και να «καθαρίσει» την υπόθεση τρίποντο, ισοπεδώνοντας την ΑΕΚ μέσα σε δύο λεπτά. Η είσοδος του Ουάρντα στο β΄ημίχρονο αντί του Τόμας Μουργκ αποδείχθηκε «χρυσή» καθώς στο 47' ο Αιγύπτιος σέρβιρε για τον Κρμέντσικ, ο οποίος μετά τις... προειδοποιήσεις, βρήκε δίχτυα για το 1-0 των «ασπρόμαυρων» στο ΟΑΚΑ!

Αυτή ήταν μόνο η αρχή καθώς προτού προλάβουν οι γηπεδούχοι να συνέλθουν από την ψυχρολουσία του πρώτου τέρματος, είδαν τον Λόπες να χρεώνεται πέναλτι για ανατροπή του Κρμέντσικ, με τον Σβαμπ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Σκορ που επί της ουσίας έφερνε τον ΠΑΟΚ αγκαλιά με τη νίκη και το μυαλό της ΑΕΚ στον «τελικό» της Κυριακής απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ό,τι κι αν επιχείρησε ο Μανόλο Χιμένεθ από τον πάγκο, θέλοντας να βάλει εκ νέου την ομάδα του στο παιχνίδι, το ματς φάνταζε με χαμένη παρτίδα για τους κιτρινόμαυρους που αρκέστηκαν σε ορισμένες υποψίες... ευκαιριών, με τον ΠΑΟΚ να μοιάζει μέχρι τέλους ιδιαίτερα απειλητικός παρά τον αέρα των δύο τερμάτων!

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ΑΕΚ ήταν να μειώσει με το πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 90' αλλά όλα είχαν ήδη κριθεί, με τον ΠΑΟΚ να σκαρφαλώνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας...

• 11

Δεν υπάρχει προφανής λόγος που ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε να αφήσει εκτός τον Βασιλαντωνόπουλο για να βάλει τον Νταντσένκο, ούτε για το ότι προτίμησε στο 3-5-2 τον Αλμπάνη δεύτερο επιθετικό κι όχι τον Τάνκοβιτς. Δεν εκμεταλλεύθηκε την ανάπαυλα για να προσπαθήσει να καλύψει πράγματα που φάνηκαν στο πρώτο ημίχρονο κι όπως έγινε και στο Φάληρο, έτσι και με τον ΠΑΟΚ τώρα, μέσα σε πέντε λεπτά με τις αλλαγές του αντιπάλου του προπονητή, έχασε την μπάλα. Άλλαξε μετά σε 4-3-3 και σε 4-4-2 στο τέλος, χωρίς να αλλάξει κάτι στην εικόνα. Δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί και να βοηθήσει σε κάτι την ομάδα του.

• 14

Μουργκ και Κρμέντσικ αποτέλεσαν τις βασικές επιλογές του Πάμπλο Γκαρσία για το ματς κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, με τον Τσέχο επιθετικό να δικαιώνει απόλυτα τον προπονητή του, πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση που ταλαιπώρησε ιδιαιτέρως την άμυνα της Ένωσης! Από την άλλη, η αλλαγή του Μουργκ με τον Ουάρντα αποδείχθηκε «χρυσή» καθώς με την είσοδο του Ουάρντα άλλαξε όλο το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να «εκτελεί» μέσα σε δύο λεπτά τον αντίπαλο της. Διαχείριση παικτών και ματς από τον Ουρουγουανό μετά το 0-2!

47'

Ο Αμρ Ουάρντα μετρώντας δύο λεπτά στον αγωνιστικό χώρο αποδείχθηκε η «χρυσή αλλαγή» για τον Πάμπλο Γκαρσία αφού έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Μάικλ Κρμέντσικ που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

• 6’

Απειλεί η ΑΕΚ, με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να πιάνει δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

• 11’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Γύρισμα του Κρμέντσικ από τα αριστερά ο Σβάρνας βάζει σωτήρια το πόδι του προτού η μπάλα φτάσει στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και απομακρύνει τον κίνδυνο.

• 25’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια πιάνει δυνατό σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Αθανασιάδη.

• 30’

Τεράστια, διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μάικλ Κρμέντσικ βγαίνει απέναντι από τον Αθανασιάδη όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και στην συνέχεια της φάσης ο Τσέχος επιθετικός έστειλε άουτ την μπάλα με κεφαλιά.

• 31’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μακρινό σουτ του Ανσαριφάρντ, η μπάλα βρήκε στον Μιχαηλίδη και πήρε επικίνδυνη τροχιά αλλά κατέληξε κόρνερ.

• 42’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Τρομερή προσπάθεια του Γαλανόπουλου που έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Πασχαλάκης.

• 47’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ουάρντα κάνει την κούρσα από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή κάνει την πάσα στον Κρμέντσικ, με τον Τσέχο επιθετικό να ανοίγει το σκορ για τους «ασπρόμαυρους».

• 51’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Λόπες ανατρέπει τον Κρμέντσικ μέσα στην περιοχή με τον Πελίτο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Στέφαν Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Δικέφαλο του Βορρά.

• 57’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ροντρίγκο Σοάρε πιάνει φαλτσαριστό σουτ το οποίο περνάει εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια του Αθανασιάδη.

• 67’

Απειλεί η ΑΕΚ με τον Λόπες να εκτελεί απευθείας φάουλ στέλνοντας την μπάλα να περάσει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Πασχαλάκη.

• 90’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Τσιγγάρας πάτησε τον Κρίστιτσιτς μέσα στην περιοχή με τον Πελίτο αφού συμβουλεύτηκε και το VAR να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Τάνκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε για την Ένωση σε 1-2.

• 90+4’

Μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης έπιασε δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση αναγκάζοντας τον Αθανασιάδη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 1

Η αλλαγή Μουργκ - Ουάρντα με τον Αιγύπτιο να πιστώνεται ασίστ στο 0-1 του ΠΑΟΚ, ενδεχομένως στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα. Μέσα σε δύο λεπτά άλλαξε όλη τη ροή του παιχνιδιού.

• 2

Γκολ και κερδισμένο πέναλτι. Ο Τσέχος αντιλήφθηκε για τα καλά το πρόβλημα της Ένωσης στα μετόπισθεν, έκανε αισθητή την παρουσία του, ωστόσο, μετουσίωσε την καλή του εμφάνιση στο β΄μέρος!

• 3

Εγκλωβισμένη στις απουσίες και τις αδυναμίες του ρόστερ της κυρίως στα μετόπισθεν, η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πλάνο ούτε στο α΄ημίχρονο εκεί που θεωρητικά θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου της και τα στημένα που την έφερναν στην περιοχή του Πασχαλάκη.

27
Μάικλ Κρμέντσικ
Ο Τσέχος επιθετικός του ΠΑΟΚ έκανε τα... πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο αφού άνοιξε το σκορ για τους «ασπρόμαυρους» μετά την εκπληκτική ασίστ του Αμρ Ουάρντα, ενώ κέρδισε το πέναλτι με το οποίο διπλασίασε τα τέρματα του ο Δικέφαλος του Βορρά.

3
Έλντερ Λόπες
Ο Πορτογάλος μπακ της ΑΕΚ έκανε κακό ματς, αντιμετωπίζοντας αρκετά προβλήματα από την πλευρά του, ενώ υπέπεσε στο πέναλτι από το οποίο προήλθε το 2-0 του ΠΑΟΚ και με το οποίο ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

8
Αμρ Ουάρντα
Ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός αποδείχθηκε η «χρυσή αλλαγή» του Πάμπλο Γκαρσία αφού έδωσε επιθετική πνοή στον ΠΑΟΚ, ενώ από τα πόδια του προήλθε η πάσα στον Κρμέντσικ για το 1-0 του Δικεφάλου του Βορρά, με τον Ουάρντα να έχει άκρως θετική παρουσία μετά την είσοδό του στο δεύτερο ημίχρονο.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία στο ντέρμπι των Δικεφάλων. Σωστές όλες οι αποφάσεις που πάρθηκαν.