• Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
  • 22' Κρίστιαν Γκάνεα
  • 65' Λούκας Σάσα
  • 80' Σιανέ Σίλβα
  • 70' Γιώργος Δεληζήσης.
  • 86' Έργους Κάτσε
  • 45+2' Γιώργος Νταβιώτης
  • 87' Τομάσεβιτς

Σε ένα παιχνίδι όπου έδειξε κουρασμένος και χωρίς τον φρενήρη ρυθμό που είχε σε προηγούμενους αγώνες του, ο Άρης ευτύχησε να προηγηθεί στο 22' με έναν «κεραυνό» του Κρίστιαν Γκάνεα, από τον οποίο η μπάλα κατέληξε στο «Γ» της εστίας του ακινητοποιημένου Θεοδωράκη.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την κυριαρχία τους μετά το τέρμα, η επιθετική τους γραμμή (Μπερτόγλιο και Μήτρογλου) παρουσιάστηκε για πρώτη φορά αποκομμένη από την υπόλοιπη ομάδα, τόσο στην κατοχή μπάλας όσο και στη φάση άμυνας, ενώ και ο σπουδαίος παράγοντας στο παιχνίδι των «κιτρινόμαυρων», Μπρούνο Γκάμα, ήταν απρόσεκτος και επιρρεπής σε λάθη. Αν κάποιοες ξεχώρισε, αυτός ήταν ο Μπρούνο.

Από την άλλη, ο Ατρόμητος πήρε προοδευτικά τη μπάλα στα πόδια του, όμως εμφάνισε σπουδαία δυσκολία στο να μπει στην περιοχή του Άρη και να βρει πάσες ή σέντρες εντός αυτής, με τον Κουέστα να μην ενοχλείται καθόλου στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα παρέμεινε ίδια, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί δίχως απειλή να κυκλοφορήσει και τον Άρη να ψάχνει κόντρα στην έλλειψη ρυθμού μια ορθολογική ανάπτυξη που θα του έδινε το δεύτερο γκολ.

Ο Μάντζιος αντιλήφθηκε ότι για να κάνει ταχύτερη την ομάδα του έπρεπε να αποσύρει Μήτρογλου και Μπερτόγλιο και, ένα λεπτό μετά, στην τρίτη φορά που πατούσε περιοχή και έπαιρνε κεφαλιά, ο Σάσα σκόραρε το 2-0 μετά από πολύ όμορφη σέντρα του Γκάνεα.

Οι αλλαγές αναζωογόνησαν την επιθετική γραμμή του Άρη, Μάνος και Σίλβα είχαν πολλή όρεξη και «έκρηξη» και συνδυάστηκαν για ένα ακόμη, το τρίτο γκολ των «κιτρινόμαυρων» στο 80ό λεπτό. Ο Σίλβα έκλεψε και έδωσε στον Μάνο και ο τελευταίος του ετοίμασε το γκολ, πασάροντας του για ένα εύκολο πλασέ.

Με τη νίκη αυτή, ο Άρης σκαρφάλωσε και πάλι στη δεύτερη θέση, την οποία κατέλαβε χωρίς συγκατοίκους, έχοντας ιδανικό ηθικό ενόψει του επαναληπτικού με τον Ολυμπιακό και του ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

• 14

Άκης Μάντζιος: Ο προπονητής του Άρη δικαιώθηκε για την επιλογή να ξεκινήσει τον Γκάνεα ως βασικό στο αριστερό άκρο της άμυνας, όχι όμως και για την παράδωση φανέλας βασικού στον Μήτρογλου, που δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα της αναμέτρησης. Ο Άρης νίκησε την κούραση με τον Μάντζιο να ανανεώνει τη φρεσκάδα στο 65', χρονικό σημείο που συνέπεσε με την επίτευξη του 2-0 από τον Σάσα και εξασφάλισε την κυριαρχία των γηπεδούχων για το τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης.

• 7

Σάββας Παντελίδης: Ο στόχος του Ατρομήτου στο «Κλ. Βικελίδης» ήταν σαφής: αγωνιστικός και όχι βαθμολογικός. Ο Έλληνας τεχνικός τέσταρε πρόσωπα και αδιαφόρησε για το βαθμολογικό διακύβευμα της αναμέτρησης. Ο Ατρόμητος κυκλοφόρησε τη μπάλα ανά διαστήματα, όμως του έλειψε η ατομική πρωτοβουλία, το θάρρος και το καλώς εννοούμενο θράσος. Αμυντικά, πολλά τα προβλήματα στα μαρκαρίσματα εντός περιοχής, με χαρακτηριστική φάση αυτήν του 2-0.

22'

Το γκολ της... ζωής του πέτυχε ο Κρίστιαν Γκάνεα και φυσικά το τέρμα αυτό δε θα μπορούσε να χάσει από οποιαδήποτε άλλη φάση στη στήλη «Η φάση του αγώνα». Ο αριστερός μπακ του Άρη έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με έναν αναπάντεχο τρόπο, χαρίζοντας τους χρόνο και ασφάλεια κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

• 8’

Σέντρα του Σούντγκρεν, με την κεφαλιά του Σάσα να φεύγει άουτ.

• 11’

Ωραία κίνηση του Μπρούνο παίζει το 1-2 με τον Μπερτόγλιο αλλά στο τέλος αστοχεί.

• 22’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! 1-0! Ο Γκάνεα εξαπολύει έναν «κεραυνό» περίπου δέκα μέτρα έξω από την περιοχή και στέλνει τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του ακινητοποιημένου Θεοδωράκη

• 24’

Ο Νταβιώτης φεύγει στην κόντρα αλλά σουτάρει άστοχα.

• 40’

Σέντρα του Γκάνεα, με τον Σάσα να πιάνει την κεφαλιά και τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει.

• 65’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! 2-0! Ο Γκάνεα με εξαιρετική σέντρα βρίσκει τον Σάσα που με κεφαλιά κάνει το 2-0.

• 69’

Σέντρα του Γκάνεα από τα αριστερά με τον Μάνο να πιάνει την κεφαλιά αλλά να αστοχεί.

• 72’

Πλασέ του Μάνου μέσα από την περιοχή, φεύγει άουτ.

• 80’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! 3-0! Ο Σίλβα πίεσε, έκλεψε, βρήκε τον Μάνο και αυτός γύρισε και πάλι στον Πορτογάλο που πλάσαρε για το 3-0.

• 1

Το γρήγορο γκολ του Άρη. Και όταν γράφουμε γρήγορο εννοούμε ότι ήρθε σε σημείο πριν ακριβώς από την πτώση της απόδοσης των γηπεδούχων, δίνοντας παράλληλα και την αιτία στους παίκτες του Μάντζιου ώστε να χαλαρώσουν. Ο «κεραυνός» του Γκάνεα έλυσε τα χέρια και τα πόδια των συμπαικτών του, που μετά το 25'-30' έδειξαν να καταβάλλονται από την κούραση.

• 2

Ο κουρασμένος Φακούντο Μπερτόγλιο. Το «δεκάρι» του Άρη δεν λειτούργησε - όπως συνηθίζει - ως ο σύνδεσμος μεταξύ μεσοαμυντικής και επιθετικής γραμμής για τους γηπεδούχους, μένοντας συχνά εκτός φάσεων και αποφεύγοντας πρωτοβουλίες, κυρίως λόγω της κούρασης που ήταν εμφανής από το πρώτο ημίχρονο και εξαιτίας της οποίας ο Άρης ήταν υποτονικός στα πρώτα 45 λεπτά. Η επιθετική γραμμή του Άρη πήρε σαφώς τα... πάνω της μετά το 65' (και το 2-0), όταν τόσο ο Μπερτόγλιο όσο και ο Μήτρογλου, που δε συμμετείχαν σχεδόν σε τίποτα, αντικαταστάθηκαν.

• 3

Η σημαντικά διαφοροποιημένη 11άδα του Ατρομήτου. Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε τον αδιάφορο βαθμολογικά ατρόμητο με σημαντικές αλλαγές, κυρίως στη μεσοεπιθετική του γραμμή, αφήνοντας εκτός τους Μανούσο, Χριστοδουλόπουλο, Κωτσόπουλο και Ούμπιδες. Ο Ατρόμητος άργησε να βρει τα πατήματα του, ενώ, όταν μπόρεσε πλέον να κυκλοφορήσει περισσότερο τη μπάλα, αδυνατούσε να μπει στην περιοχή των γηπεδούχων και να απειλήσει την εστία του Κουέστα.

Ο Σάββας Παντελίδης επέστρεψε σε γνωστά... λημέρια και συνάντησε φίλους. Ο προπονητής του Ατρομήτου συνομίλησε με πολλούς ποδοσφαιριστές που είχε στη θητεία του στον Άρη, όπως ο Λούκας Σάσα (φώτο) και ο Ματέο Γκαρσία, ανταλλάσοντας λόγια και χαμόγελα.

22
Κρίστιαν Γκάνεα
Ο αριστερός μπακ του Άρη έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην επικράτηση των «κιτρινόμαυρων» κόντρα στον Ατρόμητο. Ήταν αυτός που ξεκλείδωσε την άμυνα των Περιστεριωτών με ένα σουτ-φωτοβολίδα στο 22ο λεπτό, και ο ίδιος που έκανε την ασίστ με πολύ όμορφη σέντρα στον Σάσα για το 2-0 στο 65'. Αδιαμφισβήτητα, ο Ρουμάνος μπακ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης.

7
Μπράιτ Εντομβόνγι
Ο επιθετικός του Ατρομήτου δεν κατάφερε ποτέ να ενοχλήσει την άμυνα του Άρη όσο αγωνίστηκε, δηλαδή στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παντελίδης τον αντικατέστησε με τον Κωτσόπουλο και ο νεαρός φορ έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του, όμως ήταν άτυχος, τραυματίστηκε στον τετρακέφαλο και αντικαταστάθηκε επίσης.

88
Λούκας Σάσα
Ο Βραζιλιάνος χαφ ήταν για άλλη μια φορά πολύ χρήσιμος στην κυκλοφορία του Άρη αλλά και στην αναχαίτιση επιθέσεων. Εκτός αυτών, σε ένα ακόμη παιχνίδι πατούσε περιοχή και απειλούσε - κυρίως με κεφαλιές - την εστία του αντιπάλου του. Σε μια τέτοια φάση, από ασίστ του Γκάνεα, σκόραρε ξανά, με ωραία κεφαλιά, το 2-0.

Ο Γιώργος Τζοβάρας δεν ήρθε αντιμέτωπος με δύσκολες φάσεις ούτε με συνθήκες για αυστηρό πειθαρχικό έλεγχο. «Κιτρίνισε» όσους έπρεπε και είχε διακριτική παρουσία σε ένα ήσυχο γενικότερα παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη.