• 90+2' Μεγιάδο
  • 3' Περέα
  • 21' Δουβίκας
  • 86' Μαρτίνες

Η σεζόν του μέχρι τώρα μοιάζει ιδανική. Ψέματα. Ίσως θα ήταν ιδανική αν είχε διατηρηθεί στην έκτη θέση ή αν μπορούσε να ελπίζει ότι θα προλάβει τον Αστέρα Τρίπολης. Είναι σα να παίρνει δέκα, αλλά να του λείπει ο τόνος. Στα προημιτελικά του κυπέλλου, με ζωντανές ελπίδες πρόκρισης, στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, και με μια ισορροπία στα αποτελέσματα και στις εμφανίσεις του. Μετά από 21 ματς πρωταθλήματος και τρία κυπέλλου, μια κηλίδα υπήρχε στη σεζόν: Εκείνο το ταπεινωτικό Βόλος-ΟΦΗ 1-4 στις 23 Νοεμβρίου του προηγούμενου έτους.

Και σα να μην έφτανε το 2-0 στο πρώτο ματς της φάσης των «16» του κυπέλλου ή το 1-1 στον επαναληπτικό  ̇σα να μην έφτανε που τον απέκλεισε από το κύπελλο, ο Βόλος ήθελε και κάτι ακόμα για να ξεπλύνει εκείνο το ματς. Το πήρε, λοιπόν, στο Ηράκλειο. Με τον Περέα να διαμορφώνει από το «καλησπέρα» τα δεδομένα του αγώνα και να βάζει τον ΟΦΗ με την πλάτη στον τοίχο… Με τον Δουβίκα να διπλασιάζει τα τέρματα του Βόλου στο 21’ και να ισοπεδώνει ψυχολογικά την ομάδα του Γιώργου Σίμου… Με τον Γιαννούλη να σημαδεύει το δοκάρι στο 32’ και στη μεγάλη ευκαιρία των Κρητικών να επιστρέψουν στο ματς νωρίς… Με, για να μην μακρηγορούμε, τη διαφορά που έχουν οι δύο ομάδες στην εικόνα τους τον τελευταίο καιρό να αποτυπώνεται στο γήπεδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο. Ο ΟΦΗ βελτιώθηκε, κυριάρχησε στο γήπεδο και θα άξιζε την ισοπαλία. Κατάφερε πρώτα να φτάσει στο… δοκάρι, κατόπιν να μειώσει το σκορ με το παρθενικό γκολ του Καστάνιος στο ελληνικό πρωτάθλημα, όμως δεν κατάφερε ξανά να απειλήσει μέχρι τη λήξη του αγώνα και να πάρει έστω τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Οι συνεχόμενες ήττες του ΟΦΗ, πλέον, είναι έξι και τα συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη έχουν φτάσει τα εννέα…

• 30

Προσπάθησε. Έκανε κινήσεις, έδωσε φρεσκάδα στην ομάδα του, ειδικά με την είσοδο του Λυμπεράκη, ωστόσο είναι ξεκάθαρα ότι κάτι δε λειτουργεί σωστά στον ΟΦΗ και δε λειτουργεί εδώ και καιρό. Ο Γιώργος Σίμος ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί να διαφοροποιήσει το παιχνίδι της ομάδας του και να βρει τον τρόπο να την κάνει πιο απειλητική και πιο αποτελεσματική επιθετικά.

• 9

Σε ακόμα μια περίπτωση έκανε αυτό που έπρεπε για την ομάδα του και στο χρονικό σημείο που έπρεπε. Με τον ΟΦΗ να πιέζει και να έχει πάρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πέρασε τρίτο κεντρικό αμυντικό, άλλαξε το σύστημα και κατάφερε να θωρακίσει την ομάδα του και να μην απειληθεί ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα.

• 3’

ΓΚΟΛ! Στην πρώτη φάση του αγώνα ο Περέα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ριένστρα ανοίγει το σκορ.

• 21’

ΓΚΟΛ! Απο κεφαλιά του Περέα, ο Δουβίκας φεύγει μόνος του, πλασάρει σωστά και διπλασιάζει τα τέρματα για τον Βόλο.

• 24’

Εκτέλεση φάουλ του Νίνη, ο Γκρίλο πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

• 32’

Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ, όταν η προβολή του Γιαννούλη από κοντά έπειτα από κεφαλιά του Καστάνιος, σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

• 47’

Ωραίο, δυνατό σουτ του Ντε Γκούζμαν ο Κλέιμαν μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

• 51’

Εξαιρετικό σουτ του Στάικου από το ύψος της περιοχής, σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

• 56’

Μακρινό σουτ του Νίνη με κατεύθυνση προς το «γάμα», ο Σωτηρίου με εκπληκτικό τρόπο διώχνει σε κόρνερ.

• 63’

ΓΚΟΛ! Ωραία επίθεση για τον ΟΦΗ, με τον Καστάνιος με κοντινή προβολή να ολοκληρώνει το συνδυασμό Λυμπεράκη και Στάρτζεον.

Όλο το ματς σε μια φωτογραφία... Θα προσθέταμε και τα «δοκάρια» που ήταν το αντίπαλο δέος των Περά και Δουβίκα, αλλά δε χωρούσαν.

19
Χουάν Χοσέ Περέα
Η κεφαλιά του ήταν εξαιρετική, έδωσε την ασίστ στον Δουβίκα για το δεύτερο γκολ, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα του ΟΦΗ, και ο Περέα παίρνει τη… μπάλα σπίτι του.

18
Κώστας Γιαννούλης
Ο τρόπος που χάνει τον Χουάν Χοσέ Περέα στη φάση του 0-1 είναι από τα λάθη που έχουν φέρει τον ΟΦΗ στη θέση που βρίσκεται. Ο Κώστας Γιαννούλης έχει άμεση ευθύνη στο πρώτο γκολ, ενώ από δική του λάθος πάσα ξεκινάει και το δεύτερο γκολ του Βόλου.

8
Σωτήρης Νίνης
Μπορεί να μην σκόραρε ή να μην έδωσε ασίστ για κάποιο από τα δύο γκολ του ΟΦΗ, ωστόσο ο Σωτήρης Νίνης ήταν ο συνδετικός κρίκος της άμυνας με την επίθεση του Βόλου και έκανε ένα ακόμα περίφημο παιχνίδι στη θέση που τον καθιερώνει ο Άνχελ Λόπεζ.

Μόνο για τη φάση στο 86ο λεπτό που αγνόησε ένα διπλό φάουλ υπέρ του ΟΦΗ και εξόργισε τους Κρητικούς, ελέγχεται ο Γιώργος Τζοβάρας. Σε όλα τα υπόλοιπα ήταν εξαιρετική η διαιτησία του και δεν είχε προβλήματα στο παιχνίδι.

Κάρλσον: Επανέρχεται το καλοκαίρι για τον Σουηδό η Γκέτεμποργκ