• 72' Εμβιλά
  • 93' Χασάν
  • 5' Καμαρά
  • 55' Ανδρούτσος

Εύκολο βράδυ Κυριακής για τον Ολυμπιακό στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη (1-3) και να κάνουν ένα ακόμη βήμα προς τη... στέψη, με τη συμπλήρωση 20 αγωνιστικών στη Super League Interwetten. Με το «τρίποντο» αυτό, η ομάδα του Μαρτίνς συμπλήρωσε 22 ματς χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα αλλά και 33 ματς μακριά από το Καραϊσκάκη, πλησιάζοντας τη διετία και το δικό τους ρεκόρ των 34 αγωνιστικών χωρίς εκτός έδρας ήττα. Πρωταγωνιστής ο Αχμέντ Χασάν με δύο γκολ και μία ασίστ.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός έκανε στη Ριζούπολη ένα κλασικό ματς για την εποχή Μαρτίνς, με κατοχή μπάλας σε υψηλά επίπεδα, πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία, ασφυκτικό πρέσινγκ αλλά και υπομονή από τη μέση και μπροστά, χωρίς να εκβιάζει καταστάσεις. Ο Απόλλωνας αντίθετα θέλησε να κάνει ένα «κλειστό» ματς, με ουσιαστικά τριπλή ζώνη άμυνας και ψάχνοντας τις γρήγορες αντεπιθέσεις για να απειλήσει με τη σειρά του.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το πόδι στο γκάζι, ανέβασαν μια ταχύτητα στην κυκλοφορία της μπάλας και άρχισαν να πλησιάζουν πια με αξιώσεις την περιοχή του Απόλλωνα. Τελικά το γκολ που ξεκλείδωσε το ματς ήρθε στην τέταρτη τελική τους μέσα σε διάστημα ενός δεκαλέπτου και έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνας που δεν συγχώρησε ο Χασάν. Σε γενικές γραμμές, από τη στιγμή που ήταν ξεκάθαρο ότι η ομάδα του Παράσχου δεν μπορούσε να απειλήσει, οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν εύκολα το ματς και όταν πια βρήκαν και το 0-1, όλα έγιναν πιο απλά σε τακτικό επίπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, για πολλή ώρα δεν υπήρξε φάση, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει όσα συνέβαιναν στο χορτάρι της Ριζούπολης. Ο Μαρτίνς μάλιστα έκανε γρήγορα και τρεις αλλαγές θέλοντας να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε παίκτες από τη μεσαία γραμμή και μπροστά. Η εικόνα δεν άλλαξε, με τη μπάλα να κυκλοφορεί με υπομονή από «ερυθρόλευκα» πόδια, ψάχνοντας το 0-2 που θα τελείωνε οριστικά το ματς. Αυτό ήρθε μετά από μια στατική φάση στο 72' με ασίστ του Χασάν και σκόρερ τον Εμβιλά. Τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας ως το φινάλε, παρά τις αλλαγές του σκορ. Ο Απόλλωνας μείωσε στο 90' με το 1-2 του Ντάουντα έπειτα από λάθος του Σεμέδο και δύο λεπτά μετά, ο Χασάν έγραψε το τελικό 1-3. Έτσι, ο Ολυμπιακός παρέμεινε στο +14 από την ΑΕΚ και το +15 από ΠΑΟΚ και Άρη.

• 9

31'

Η φάση που «ξεκλείδωσε» το ματς για τον Ολυμπιακό. Μια σέντρα του Ανδρούτσου, ένα «τσαφ» του Ντομίνγκες και το απλό πλασέ του Χασάν για το 0-1.

• 1’

Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό στο ματς. Σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά και κεφαλιά του Μπρούμα από το δεύτερο δοκάρι, 2-3 μέτρα άουτ.

• 19’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Φάουλ του Φορτούνη από τα δεξιά, ο Χασάν βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας και πήρε την κεφαλιά, όμως ο Βέρχουλστ απέκρουσε εντυπωσιακά.

• 23’

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού, ο Καμαρά βρίσκει τον Φορτούνη όμως αυτός από καλή θέση στα όρια της περιοχής σουτάρει πολλά μέτρα άουτ.

• 26’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, έδιωξε με τς γροθιές ο Βέρχουλστ στη γωνία του.

• 31’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Ανδρούτσου από τα δεξιά, ο Ντομίνγκες κάνει το λάθος και δεν υπολογίζει την πορεία της μπάλας που περνάει και ο Χασάν από κοντά μετά από κοντρόλ και εύκολο πλασέ κάνει το 0-1.

• 37’

Παραλίγο τραγικό λάθος για τον Απόλλωνα και το 0-2. Ο Ντομίνγκες γύρισε τη μπάλα στον Βέρχουλστ, αυτός έκανε «τσαφ», ο Χασάν έκλεψε και σούταρε από κοντά όμως ο Βέλγος γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ.

• 45’

Πρώτη τελική και καλή φάση για τον Απόλλωνα με το σουτ του Μπεντινέλι από καλή θέση στην κίνηση, το οποίο όμως μπλόκαρε σταθερά ο Σα.

• 57’

Εξαιρετική πάσα του Μπρούμα στον Χασάν, αυτός πέρασε τον Βέρχουλστ όμως άνοιξε το κοντρόλ αρκετά και η μπάλα κατέληξε άουτ.

• 65’

Κεφαλιά του Τσαμπούρη μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη, μπλόκαρε ο Σα.

• 72’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός καθαρίζει το ματς. Κόρνερ του Βαλμπουενά, πρώτη κεφαλιά-πάσα του Χασάν και δεύτερη του Εμβιλά από κοντά για το 0-2.

• 79’

Καλό σουτ του Ρέαμπτσιουκ, έδιωξε σε κόρνερ ο Βέρχουλστ.

• 85’

Εξαιρετική ενέργεια του Μασούρας που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε τη σέντρα για τον Χασάν που στόπαρε αλλά αστόχησε από τα 3-4 μέτρα.

• 89’

Κόρνερ του Βαλμπουενά από τα δεξιά και κεφαλιά του Σεμέδο λίγο άουτ.

• 90’

ΓΚΟΛ! Μειώνει ο Απόλλωνας. Τραγικό λάθος του Σεμέδο που πήγε να κοντρολάρει αλλά έστρωσε τη μπάλα στον Ντάουντα που απλά την έσπρωξε στα δίχτυα από το ένα μέτρο.

• 90+3’

ΓΚΟΛ! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Βέρχουλστ έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και ο Χασάν από κοντά έκανε με κεφαλιά το 1-3.

Συνεχίζει να... λάμπει!

9
Αχμέντ Χασάν
Ο Αιγύπτιος σηκώνει σταθερά τη... μπαγκέτα του αρχι-σκόρερ που αφήνει πίσω του ο Ελ Αραμπί όποτε δεν αγωνίζεται. Ο σέντερ φορ του Ολυμπιακού έκανε ένα ακόμη «γεμάτο» ματς στην «ερυθρόλευκη» καριέρα του, με δύο εύκολα για την κλάση του γκολ και μια ακόμη ασίστ.

5
Λουίς Ντομίνγκες
Πολύ κακό ματς από τον Βραζιλιάνο στόπερ που έχασε σχεδόν όλες τις μονομαχίες από τον Χασάν, ενώ είναι και αυτός που κάνει το «τσαφ» σε μια εύκολη σχετικά σέντρα, στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού.

14
Θανάσης Ανδρούτσος
Το τελευταίο διάστημα, οι εμφανίσεις του 23χρονου αμυντικού (και μέσου) μόνο... αφανείς δεν είναι. Ο Πέδρο Μαρτίνς του έδωσε την ευκαιρία να ξαναγίνει ενεργό κομμάτι του ρόστερ, έπειτα του έδωσε την ευκαιρία να βρει χρόνο συμμετοχής και να ξεκινήσει βασικός και αυτός τον δικαίωσε. Σοβαρός, χωρίς να εκβιάζει καταστάσεις, σταθερός στο ανασταλτικό κομμάτι και με πολλή ενέργεια επιθετικά, βάζει δύσκολα τόσο στον Ντρέγκερ όσο και στον νεοφερμένο Λαλά.

Κανένα πρόβλημα για τον έμπειρο Τάσο Σιδηρόπουλο και το τιμ του σε αυτό το ματς, το οποίο δεν είχε δύσκολες φάσεις και γενικά βοήθησε η εξέλιξή του. Κράτησε τον έλεγχο και με τις κάρτες του.