ΠΑΣ Γιάννινα
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
  • 21' Ινσούα
  • 34' Τσιγκρίνσκι
  • 33' Κριζμάν (πεν.)
  • 87' Λεό
  • 53' Κάργας
  • 73' Οικονομόπουλος

O ΠΑΣ Γιάννινα είχε επτά ματς να γευτεί την χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα και τέσσερα να πετύχει γκολ. Βρήκε την χαρά του, απέναντι στην απρόβλεπτη κι ανισόρροπη ΑΕΚ. Και νίκησε καθαρά και δίκαια και πέτυχε και δύο γκολ, χωρίς να δεχθεί κανένα.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη χωρίς να αλλάξει κάτι στην συνηθισμένη τακτική της, βρήκε την ΑΕΚ να επιστρέψει στις γνωστές κακές της συνήθειες και κυρίως πήρε το πάνω χέρι, εκμεταλλευόμενη το γεγονός πως στην Ένωση εξακολουθούν να υπάρχουν ποδοσφαιριστές, που δεν θα έπρεπε να περνούν ούτε έξω από τα Σπάτα…

Ο Εμάνουελ Ινσούα ήταν αυτός που μια μέτρια εικόνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο, την μετέτρεψε και σε αρνητικό αποτέλεσμα. Μετά από μια σειρά από ανοησίες στο γήπεδο, έδωσε το δικαίωμα στον Μανούχο να δείξει και το σημείο του πέναλτι, με την κλωτσιά στο πόδι του Μπρένερ, χωρίς κανένα λόγο.

Ο Χιμένεθ με τρεις κεντρικούς χαφ πόνταρε πάλι στην ένταση, στα τρεξίματα και στα κλεψίματα, αλλά μετά από μια σειρά δύσκολων αγώνων σε λίγες μέρες μέσα, ούτε ο Γαλανόπουλος, ούτε ο Σιμόες, θύμισαν τα προηγούμενα παιχνίδια. Ενώ κι ο Σιμάνσκι που θα έπρεπε να παρουσιαστεί πιο φρέσκος, ποτέ δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα και μάλιστα μάλλον άργησε να γίνει κι αλλαγή.

Η ΑΕΚ δεν είχε ιδέες και παραγωγή πίσω από τους επιθετικούς της, ενώ δεν μπορούσε να πιέσει και να τους δώσει και τους χώρους για να δημιουργήσουν μόνοι τους. Αυτό δεν άλλαξε ποτέ στην διάρκεια του ματς.

Καθοριστικά για την Ένωση τα δύο δοκάρια που είχε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μάνταλος από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή και ο Ολιβέιρα με αριστερό βολέ λίγο έξω από αυτήν, βρήκαν αντίστοιχα το οριζόντιο δοκάρι. Μια ομάδα που με ορθόδοξο ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να βρει λύσεις, δεν σήκωνε και ατυχία σήμερα.

Η προσπάθεια στο τέλος έγινε απελπισμένη και ο Λέο βρήκε δυο φορές ορθάνοιχτο τον δρόμο προς την εστία στην κόντρα. Την δεύτερη, δεν λάθεψε.

• 9

Ο Μανόλο Χιμένεθ παράταξε την ΑΕΚ με τρία χαφ μπροστά από τα στόπερ με αποτέλεσμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο να είναι δύσκολο για την ΑΕΚ να μεταφέρει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Στην επανάληψη ανακάτεψε την τράπουλα αλλά σχέδιο ανάπτυξης συνέχισε να μην υπάρχει.

• 12

Ο κόουτς του ΠΑΣ Γιάννινα, Αργύρης Γιαννίκης παράταξε την ομάδα του με 4-4-2 αλλά με φανερά αμυντικό προσανατολισμό σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα έπρεπε να επιχειρήσει να χτυπήσει στην κόντρα και το πέτυχε μερικές φορές με αποτέλεσμα σε μια από αυτές να γίνει και το 0-2.

31

Η στιγμή που ο τραγικός Ινσούα, έκανε την ζωή της ΑΕΚ που φαινόταν πως θα ήταν δύσκολη απόψε, ανυπόφορη. Με ένα παράλογο πέναλτι, όπως είπε και ο Χιμένεθ.

• 3’

Ο Ολιβέιρα δίστασε στο ύψος του πέναλτι και τελείωσε άσχημα, μια προσπάθεια που ξεκίνησε με καλές προϋποθέσεις, από σέντρα του Μπακάκη.

• 9’

Ο Ινσούα έχασε τον Μπρέμερ, που σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Αθανασιάδης απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 10’

Ο Ολιβέιρα δεν πρόλαβε την μπάλα προ κενής εστίας, από καλή προσπάθεια και γύρισμα του Τάνκοβιτς.

• 14’

Πάλι ο Ολιβέιρα πιάνει σε πλεονεκτική θέση άσχημα την κεφαλιά από κόρνερ του Γκαρσία από δεξιά και η μπάλα φεύγει άουτ.

• 31’

Ο κάκιστος μέχρι τώρα Ινσούα βρίσκει με απλωμένο πόδι τον Μπρέμερ, που επίσης είχε απλώσει το πόδι του προς την μπάλα, στο ύψος της περιοχής. Ο Μανούχος δείχνει πέναλτι και το VAR επιβεβαιώνει την απόφαση του.

• 33’

Ο Κρίσμαν εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και κάνει το 0-1 για τον ΠΑΣ. Η μπάλα στην αριστερή γωνία του Αθανασιάδη και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ από την άλλη.

• 50’

Παραλίγο αυτογκόλ από τον Οικονομόπουλο, από καλή εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία από δεξιά. Η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι, κόρνερ.

• 50’

Πλασέ του Μάνταλου από δεξιά μέσα στην περιοχή, στέλνει την μπάλα να βρει στο οριζόντιο δοκάρι και να περάσει άουτ.

• 64’

Δεύτερο δοκάρι για την ΑΕΚ. Τρομερό σουτ του Ολιβέιρα με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

• 73’

Σουτ του Μπακάκη, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

• 76’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Λέο σε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, πλάσαρε και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απόκρουσε με το κεφάλι, μάλλον τυχαία. Στην επιστροφή της μπάλας ο επιθετικός του ΠΑΣ από πλάγια, έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

• 87’

0-2 για τον ΠΑΣ! Ο Ντομίνγκεθ από το λάθος διώξιμο του Σβάρνα πέρασε κάθετα στον Λέο, που αυτή τη φορά βγαίνοντας μόνος προς την εστία, δεν έκανε λάθος κι έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Αθανασιάδη.

• 1

Οι τρεις αμυντικογενείς χαφ αποδείχθηκαν «too much» για την ΑΕΚ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χιμένεθ περίμενε από τον Σιμάνσκι να τραβήξει την πίεση μπροστά, να κερδίσει η ομάδα του μπάλες από πίεση που θα ακολουθούσαν και οι Γαλανόπουλος και Σιμόες, αλλά οι χαμηλές ταχύτητες του Πολωνού μέσου, ακύρωσαν το πλάνο. Έτσι η ΑΕΚ έχασε ένα ημίχρονο. Και ο τραγικός Ινσούα έκανε χειρότερη την κατάσταση.

• 2

Η ΑΕΚ χωρίς να μπορεί να έχει επιθετική παραγωγή ορθόδοξα, δεν είχε περιθώριο να μην εκμεταλλευτεί κι ό,τι βρήκε με όποιο τρόπο το βρήκε. Τα δύο δοκάρια, του Μάνταλου και του Ολιβέιρα, ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του ματς.

• 3

Παρά το γεγονός πως το 4-4-2 του Γιαννίκη, θεωρητικά θα είχε πρόβλημα με το γεμάτο στο κέντρο 4-3-3 του Χιμένεθ κι ενώ έχασε ο ΠΑΣ και τον Σιόντη από νωρίς, εκεί ακριβώς κυριάρχησε. Στη μεσαία γραμμή. Καθώς όλοι όσοι χρησιμοποιήθηκαν εκεί από πλευράς Χιμένεθ, ήταν κατώτεροι των περιστάσεων.

Ο Μάρκο Λιβάγια ήταν εκτός λόγω τιμωρίας από κίτρινες κάρτες, αλλά η εικόνα αυτή από την εξέδρα του ΟΑΚΑ, μπορεί άνετα να αντιπροσωπεύει την συνέχεια της παρουσίας του στην ΑΕΚ, μέχρι να φύγει.

10
Χουάν Ντομίνγκεθ
Με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα, έτρεξε πάρα πολύ, έδωσε μπόλικες μονομαχίες και σε μεγάλο βαθμό ήταν ο λόγος που παρά την πίεση της ΑΕΚ στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ποτέ δεν έχασαν τα αυγά και τα πασχάλια.

22
Εμάνουελ Ινσούα
Ο χειρότερος παίκτης της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο όπου και αγωνίστηκε. Κακές μεταβιβάσεις, απρόσεκτα διωξίματα, μαρκαρίσματα στα όρια του φάουλ, στα όρια της κάρτας και φυσικά, το μοιραίο πέναλτι. Πολύ κακός.

29
Λεό Μπατίστ
Κίνδυνος θάνατος στις αντεπιθέσεις και γενικά, εξαιρετικά απειλητικός για την άμυνα της ΑΕΚ όταν έβγαινε μπροστά, ο σκόρερ του δεύτερου τέρμα του ΠΑΣ υπέγραψε με την φοβερή του παρουσία τη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Σχετικά καλή διαιτησία από τον Μανούχο στο ΟΑΚΑ που απέφυγε το μεγάλο λάθος και δεν επηρέασε με τις αποφάσεις του την εξέλιξη. Το πέναλτι που δίνει κατά του Ινσούα είναι αυστηρό αλλά υπαρκτό και ως εκ τούτου σωστό. Δεν δίνει δεύτερη κίτρινη στον αμυντικό της Ένωσης, γεγονός για το οποίο διαμαρτύρεται ο ΠΑΣ αλλά και εδώ είναι σωστή η απόφασή του.