Φρικτά παράπονα από την διαιτησία του Τσαγκαράκη (αλλά και του Παπαπέτρου από το VAR) έχει ο Ατρόμητος που φωνάζει για τέσσερις φάσεις που δόθηκαν όλες υπέρ του Ολυμπιακού και οι οποίες στην ουσία καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 40ο λεπτό, από την εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο Μπα απομακρύνει με κεφαλιά, όμως η μπάλα βρίσκει εμφανώς στο απλωμένο χέρι του Σεμέντο. Ο αμυντικός του Ολυμπιακού έχει πλάτη στην μπάλα, όμως το χέρι του είναι πάνω από το ύψος του ώμου και αυτό, όπως ξεκάθαρα λέει ο κανονισμός, είναι παράβαση. Ο Τσαγκαράκης δε δίνει το εμφανές πέναλτι, ενώ ο Παπαπέτρου από το VAR προφανώς είχε κάτι καλύτερο να ασχοληθεί.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρούμα κυνηγάει μία χαμένη βαθιά μπαλιά και με τα χέρια του σπρώχνει εμφανώς τον Στρούγγη, ο οποίος χάνει την ισορροπία του, παραπατάει και χάνει την φάση. Ο Μπρούμα τσιμπάει την μπάλα με προβολή και κάνει το 0-1, με το γκολ να μετράει κανονικά (!), μετά την σύμφωνη γνώμη και του Παπαπέτρου από το VAR.

Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης στο Περιστέρι έχουμε ακόμα μία πεντακάθαρη φάση, με διαιτητή και VAR να κλείνουν τα μάτια: ο Μπα κάνει φάουλ στον Μάτιτς και στη συνέχεια, όσο ο παίκτης του Ατρόμητου είναι κάτω, του ρίχνει ξεκάθαρα κλοτσιά! Το «πόρισμα»; Κίτρινη αντί για την ξεκάθαρη κόκκινη και ο Ολυμπιακός συνεχίζει κανονικότατα με 11.

Πριν από όλ' αυτά έχει προηγηθεί ακόμα μία φάση η οποία σηκώνει πολλή κουβέντα: στο 39ο λεπτό ο Μπουχαλάκης με πολύ επικίνδυνη και δυνατή προβολή «κλαδεύει» τον Χαρίση, δίχως να έχει την παραμικρή επαφή με την μπάλα που έχει φύγει μπροστά. Παρά τις φωνές και τις διαμαρτυρίες από τον πάγκο, ο Τσαγκαράκης χαρίζεται στον μέσο του Ολυμπιακού, σε μια φάση που θα μπορούσε να δοθεί ακόμα και κόκκινη. Από το VAR, μάλιστα, δε φώναξαν καν τον ρέφερι να δει το στιγμιότυπο!

Οι 3+1 φάσεις των διαιτητικών οργίων Τσαγκαράκη-Παπαπέτρου στο Περιστέρι! (vids)