• 33' Καμαρά
  • 59' Χολέμπας
  • 62' Καμαρά
  • 72' Ραφίνια

Οι ερυθρόλευκοι έλεγξαν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, η Μαρσέιγ δεν ήταν απειλητική και κάπου εκεί πίστεψαν ότι... η κατάσταση στο χορτάρι έμοιαζε με παιχνίδι προπόνησης. Ολική κατάρρευση στο β μέρος και ήττα αποκλεισμός από το Ch.League που συνιστά αναπόφευκτα αποτυχία με βάση τα όσα προσδοκούσε ο Ολυμπιακός μετά την κλήρωση.

Το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού στο «Βελοντρόμ» δεν ήταν αρκετό για το πρώτο «διπλό» του μετά από 9 σερί ήττες σε ομίλους. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με φοβερό γκολ του Καμαρά, είχαν τον έλεγχο, είχαν την υπεροχή όμως και πάλι... κατάφερε να χάσει για 10η συνεχόμενη «έξοδο». Με δύο εύστοχα πέναλτι του Παγέτ και ισάριθμες αποφάσεις του Ισπανού Μανθάνο μέσω VAR, η Μαρσέιγ ανέτρεψε το σκορ, πήρε τη νίκη με 2-1 και πλέον τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική για την 3η θέση του ομίλου, με τους Πειραιώτες να έχουν το αβαντάζ της ισοβαθμίας λόγω αυτού του εκτός έδρας γκολ.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με καλό πρέσινγκ και αντίστοιχα καλή κυκλοφορία, ισορροπώντας έτσι πολύ γρήγορα την προσπάθεια της Μαρσέιγ να βγει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά. Μετά το δεκάλεπτο πήρε σταθερά την κατοχή της πάλας και είχε τις πρώτες του καλές στιγμές, κράτησε τη Μαρσέιγ μακριά από την εστία του Σα, με τη γαλλική ομάδα να έχει μόνο κάποια μακρινά σουτ. Στο 33' οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν μάλιστα να αξιοποιήσουν και την πρώτη τους φάση στο ματς, όταν Φορτούνης και Βρουσάι έβγαλαν αντεπίθεση, ο δεύτερος έδωσε την ασίστ στον Καμαρά και αυτός με υπέροχο αριστερό σουτ, έγραψε το 0-1. Κάπως έτσι, στην κόντρα δηλαδή, ήταν που απειλούσε η ομάδα του Μαρτίνς αφού αυτό είχε ως ξεκάθαρο πλάνο, περιμένοντας τη Μαρσέιγ, όχι πολύ πίσω μεν, αλλά σίγουρα στο μισό γήπεδο. Το ημίχρονο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ, με τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με την εικόνα της Μαρσέιγ να μην θυμίζει σε τίποτα ομάδα που μπορεί να αντιδράσει.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική ιστορία. Παρότι οι γηπεδούχοι δεν ήταν πολύ καλύτεροι, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ίσως επέτρεψε πολλά περισσότερα από όσα έπρεπε. Μεγάλες ευκαιρίες σε καθαρή ροή παιχνιδιού δεν υπήρχαν, ωστόσο αυτές προέκυψαν μετά από... δίλεπτες διακοπές. Σε δύο περιπτώσεις στην επανάληψη και ενώ η αρχική απόφαση του διαιτητή ήταν διαφορετική, ο Μανθάνο υπέδειξε δύο πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR, αμφότερες για οριακές περιπτώσεις -η μία για φάουλ στο όριο της περιοχής, η άλλη για χέρι στο ίδιο ακριβώς σημείο. Ο Παγέτ εκτέλεσε και τις δύο εύστοχα και κάπως έτσι, η Μαρσέιγ βρέθηκε μάλλον από το πουθενά μπροστά στο σκορ. Στο ίδιο διάστημα βεβαίως και ο ίδιος ο Ολυμπιακός έκανε μια τρύπα στο νερό από τη μέση και μπροστά, με μια φλύαρη κατοχή μπάλας και βιαστικές επιλογές, ειδικά μετά το πρώτο γκολ των Γάλλων. Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που στο φινάλε του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία τους με τον Σισέ, η Μαρσέιγ κράτησε αυτό το 2-1. Ωστόσο και πάλι -με τις δύο ομάδες ισόβαθμες στους 3- ο Ολυμπιακός είναι αυτός που έχει τον πρώτο λόγο για την 3η θέση.

• 7

74'

Ο Ρονζιέ παίρνει το ριμπάουντ, όμως του σουτ που κάνει είναι σκέτη στραβοκλωτσιά. Ο Ραφίνια βάζει τον αγκώνα του ενστικτωδώς, πατώντας στην γραμμή της περιοχής και μετά από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής υποδεικνύει το δεύτερο πέναλτι που έφερε το 2-1 από τον Παγέτ.

• 1’

Πρώτη τελική στο ματς για τη Μαρσέιγ, από τον Παγιέ λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Σα.

• 9’

Διαγώνιο, φιλόδοξο σουτ του Παγιέ στην κίνηση, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Σα.

• 13’

Πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» επιτέθηκαν γρήγορα από τα δεξιά, ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί από καλή θέση πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Μανταντά που μπλόκαρε σταθερά.

• 19’

Γρήγορη αντεπίθεση για τη Μαρσέιγ και διαγώνιο σουτ του Τοβέν, ο Σα πέφτει και μπλοκάρει.

• 25’

Μακρινό σουτ του Ρονζιέ, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 29’

Σουτ του Ρονζιέ μέσα από την περιοχή, υπό την πίεση του Σισέ, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

• 30’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης υποδέχεται κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, κάνει το γύρισμα με τη μία, όμως ο Τσαλέτα-Τσαρ σώζει προ του Ελ Αραμπί.

• 33’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ! Ο Φορτούνης φεύγει στην αντεπίθεση, ανοίγει αριστερά για τον Βρουσάι, αυτός βλέπει τον Καμαρά και κάνει το γύρισμα και αυτός μετά από μια προσποίηση και «οβίδα» με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, κεραυνοβολεί τον Μανταντά για το 0-1.

• 47’

Κεφαλιά του Τσαλέτα-Τσαρ από κόρνερ του Παγιέ, η μπάλα κόρνερ μετά από κόντρα στον Σεμέδο.

• 53’

Πέναλτι για τη Μαρσέιγ. Ο Τοβέν βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Ολυμπιακού από άγαρμπο μαρκάρισμα του Σισέ και μετά τον έλεγχο του VAR ο διαιτητής έδειξε τη λευκή βούλα.

• 55’

ΓΚΟΛ! Η Μαρσέιγ ισοφαρίζει, με το πρώτο της γκολ στους φετινούς ομίλους. Άψογη εκτέλεση του πέναλτι από τον Παγιέ και 1-1.

• 73’

Πέναλτι για τη Μαρσέιγ. Ο Ραφίνια κάνει χέρι σε σουτ του Ρονζιέ, ο διαιτητής αρχικά δίνει φάουλ ωστόσο από το VAR η φάση ελέγχεται και η απόφαση αλλάζει.

• 75’

ΓΚΟΛ! Η Μαρσέιγ ανατρέπει το σκορ και κάνει το 2-1, με τη δεύτερη εύστοχη εκτέλεση του Παγιέ από τη λευκή βούλα.

• 81’

Καλή φάση για τη Μαρσέιγ, με σουτ του Ζερμέν που στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

• 93’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά από κόρνερ. Κεφαλιά του Σουντανί, σουτ του Σισέ από το ύψος του πέναλτι και διώξιμο του Άλβαρο πάνω στη γραμμή.

Δεν είναι παρά μία αδιάφορη μονομαχία στο σημαιάκι του κόρνερ, όμως τα κρεμασμένα πανό στο πέταλο του Βελοντρόμ μαρτυρούν την σχέση των οπαδών της γαλλικής ομάδας με τους παίκτες της: «Η Ολιμπίκ Μαρσέιγ είμαστε εμείς. Μην παίζετε με το πάθος μας. Εσείς, δεν είστε παρά περαστικοί»!

10
Ντμίτρι Παγέτ
Ο Γάλλος σταρ της Μαρσέιγ έκανε αυτά που έπρεπε όταν έπρεπε. Όχι εντυπωσιακή εμφάνιση, ωστόσο η ποιότητά του φάνηκε στις λίγες περιπτώσεις που η Μαρσέιγ απείλησε ενώ φυσικά σκόραρε και τα δύο πέναλτι. Μοιραία ο άνθρωπος που έκρινε το ματς.

13
Ραφίνια
Ο Βραζιλιάνος έκανε κακό ματς συνολικά, σε άμυνα και επίθεση, χωρίς να προσφέρει αυτά που μπορεί. Στη δε φάση του δεύτερου πέναλτι, είτε ήταν, είτε δεν ήταν εντός περιοχής η παράβαση, το χέρι του δεν έχει καμία δουλειά να βρίσκεται εκεί που βρισκόταν.

17
Μάριος Βρουσάι
Ο μεγάλος αδικημένος του αγώνα. Αν ο Ολυμπιακός έπαιρνε θετικό αποτέλεσμα θα ήταν με διαφορά ο MVP αφού είχε εξαιρετική απόδοση, σταθερά σε όλο το διάστημα που αγωνίστηκε, με θετικές ενέργειες τόσο πίσω όσο και μπροστά από τη μεσαία γραμμή. Φυσικά, πιστώνεται και την ασίστ στο έξοχο γκολ του Καμαρά.

Ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, το οποίο δεν είχε ρυθμό, ούτε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, έγινε στην επανάληψη… ροντέο. Ο Χεσούς Χιλ Μανθάνο κλήθηκε να πάρει αποφάσεις, σε δύσκολες φάσεις που σίγουρα δεν άρεσαν στον Ολυμπιακό. Ο Ισπανός δεν είδε σε κανονική ροή αγώνα την ανατροπή του Σισέ στον Τοβάν, όμως το VAR τον διόρθωσε κι αφού είδε το βίντεο αποφάσισε να δώσει σωστά το πρώτο πέναλτι. Στην φάση του δεύτερου πέναλτι, η απόφαση πάει στο VAR που του υποδεικνύει ότι το χέρι του Ραφίνια είναι εντός περιοχής.

Τούχελ: «Βάλτε ωτοασπίδες ή ακουστικά, αλλά σκεφτόμαστε και τη Ρεάλ Μαδρίτης»

0

Απειλή λόγω της κυβερνητικής παρέμβασης: Η εθνική Ισπανίας εκτός EURO και οι σύλλογοι της χώρας εκτός διοργανώσεων της UEFA!

0

Υποψηφιότητα για τον τελικό Champions League 2028 ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός της Γεωργίας