• 13 Λιβάγια
  • 58 Ανσαριφάρντ
  • 32 Ινσούα
  • 91 Κρίστιτσιτς

Η έκβαση του πρώτου ημιχρόνου δεν θα μπορούσε να είναι πιο αντικατοπτριστική των φετινών αδυναμιών της ΑΕΚ. Αφενός, για ένα ακόμα ματς φάνηκε πως η ομάδα του Καρέρα δεν έχει το εύκολο γκολ και αφετέρου πως είναι επίφοβη σε επίπεδο ανασταλτικής λειτουργίας. Και αυτό διότι η Ένωση πέτυχε ένα γκολ ενώ με βάση την εικόνα του αγώνα θα έπρεπε να έχει πετύχει τουλάχιστον άλλα δυο ενώ στον αντίποδα, μια ορθολογική επίθεση ήταν αρκετή για να πετύχει ο -κατά τα άλλα πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο- Αστέρας το γκολ της ισοφάρισης.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 13' με τον Λιβάγια να νικάει από κοντά τον Παπαδόπουλο με δυνατό δεξί σουτ ενώ τόσο πριν όσο και μετά το τέρμα του Κροάτη, η Ένωση είχε το πάνω χέρι στην κυκλοφορία της μπάλας, οι παίκτες της άλλαζαν τη μπάλα με πολύ όμορφους συνδυασμούς και πατούσαν με απειλητικούς όρους την αντίπαλη περιοχή αλλά στην τελική προσπάθεια, τα έκαναν «μούσκεμα» με αποτέλεσμα να μην έρχεται το δεύτερο γκολ που θα αντιστοιχούσε στην εικόνα της αναμέτρησης.

Εν τέλει, ίσχυσε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου στο 44΄ όταν μόλις στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη του Αστέρα στα καρέ της Ένωσης ήρθε η ισοφάριση με τον Μπαράλες να νικάει στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι και να κάνει το 1-1 εντελώς κόντρα στην εικόνα του αγώνα.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας μπήκε πολύ καλύτερα, πρέσαρε πιο συντονισμένα και δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να επιβάλλει τον ρυθμό της με τόσο κυριαρχικούς όρους όσο στο πρώτο ημίχρονο. Η Ένωση παρ' όλα αυτά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 58' όταν έπειτα από υπέροχη εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Λιβάγια, Βασιλαντωνόπουλο και Σκακχόφ, η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ και αυτός από θέση βολής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το παιχνίδι συνέχισε να κινείται στην κόψη του ξυραφιού και η αμυντική αστάθεια της ΑΕΚ επέτρεπε στον Αστέρα Τρίπολης να κάνει συνεχώς γεμίσματα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίες ήταν επικίνδυνες. Εν τέλει, η Ένωση διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έφυγε με την πολύτιμη νίκη από την Τρίπολη.

• 11

58'

Ιδανική ανάπτυξη, ιδανικό τελείωμα, ιδανική κατάληξη: το 1-2 για την Ένωση με τον Ανσαριφάρντ να πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ ήταν με διαφορά η φάση του αγώνα.

• 2’

Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, η μπάλα κόντραρε στον Λιβάγια και στρώθηκε στον Ανσαριφάρντ που έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Σουάρεθ.

• 13’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Σάκχοφ κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τάνκοβιτς δίνει με το κεφάλι στον Λιβάγια ο οποίος από κοντά σουτάρει δυνατά και νικά τον Παπαδόπουλο για το 0-1 της Ένωσης.

• 23’

Πολύ καλό σουτ από τον Τάνκοβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

• 27’

Καλή επίθεση για τον Αστέρα από δεξιά, ο Ρεγκίς βγάζει μια επικίνδυνη σέντρα όμως Τσιντώτας και Κρίστιτσιτς διώχνουν.

• 44’

Γκολ για τον Αστέρα! Ο Άλβαρες έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Μπαράλες νίκησε τον Τσιγκρίνσκι στον αέρα και με κεφαλιά νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-1.

• 48’

Ατομική ενέργεια του Λιβάγια από τα αριστερά και σέντρα που παίρνει παράξενη τροχιά και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα!

• 58’

Γκολ για την ΑΕΚ! Τρομερή κυκλοφορία της μπάλας για ακόμη μια φορά από την ΑΕΚ, από αριστερά και τον Λιβάγια έφτασε στον Βασιλαντωνόπουλο, αυτός γύρισε για τον Σάκχοφ, από εκεί με τη μία στον Ανσαριφάρντ που κοντρόλαρε ωραία και με υπέροχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο «Γ» του Παπαδόπουλου! Εξαιρετικό γκολ από την Ένωση!

• 64’

Τρομερό σουτ του Άλβαρες από πολύ μακριά, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

• 66’

Ακόμη μια επικίνδυνη φάση για τον Αστέρα, βγήκε μια σέντρα από τα δεξιά και ο Μπαράλες για ελάχιστα εκατοστά δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά ουσιαστικά σε κενή εστία.

• 75’

Ατομική προσπάθεια και σουτ του Ολιβέιρα, ο Παπαδόπουλος πέφτει και μπλοκάρει.

• 82’

Φάση διαρκείας για τον Αστέρα μετά από σέντρα του Άλβαρεζ, ο Κώτσιρας έγινε κάτοχος της μπάλας σε καλή θέση αλλά σούταρε άουτ.

10
Μάρκο Λιβάγια
Ένα γκολ και η δημιουργία της φάσης από την οποία προήλθε το δεύτερο, αρκούν για να του δώσουν τον τίτλο της μορφής του αγώνα. Ο Κροάτης είχε και κακές στιγμές, αλλά ήταν μέσα θετικά στις πιο σημαντικές για την ομάδα του και μετά από καιρό μια σημαντική νίκη, είναι ταυτισμένη σε μεγάλο βαθμό με την παρουσία του.

15
Ντάνι Σουάρεθ
Και οι δύο στόπερ του Αστέρα Τρίπολης δεν πέρασαν την καλύτερη βραδιά τους, απλά στο …νήμα κερδίζει τον Καστάνο ο Ντάνι Σουάρεθ καθώς βρέθηκε μέσα στις περισσότερες φάσεις. Και ήταν πραγματικά πολλές οι περιπτώσεις που το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Αρκάδων, τα έχασε απόψε με την κίνηση στον τομέα ευθύνης τους.

28
Εβγεν Σάκχοφ
Για ένα ακόμη ματς ο Ουκρανός χαφ έδωσε το παρών σε όλο το γήπεδο, όπου η ομάδα του το είχε ανάγκη. Πότε δημιουργικά, πότε ανασταλτικά, ήταν ο παίκτης που έδινε πάντα το πλεονέκτημα στην ΑΕΚ σε όλους τους κρίσιμους χώρους. Δεν καταλαβαίνει τίποτα από πλευράς αντοχών ο Ουκρανός, έβγαλε ένα ακόμη συνεχόμενο ματς και στο μεταξύ έχει περάσει και Covid 19!

Στην φάση που ζήτησε η ΑΕΚ πέναλτι στην αρχή, ο Τάνκοβιτς δεν είχε λόγο να πέσει με κατοχή μπάλας και τον αντίπαλο πίσω του. Ο μόνος λόγος που πέφτει είναι πως πέφτει πάνω του ο αμυντικός του Αστέρα Τρίπολης, μάλλον δίκαιες οι διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΚ. Με λάθη από εκεί και πέρα σε επιμέρους φάσεις εκατέρωθεν, εκτός των δύο περιοχών, ο Παπαδόπουλος. Σωστά αποφάσισε στην σύγκρουση Ινσούα με Κώτσιρα στο δεύτερο ημίχρονο, πως δεν υπήρχε τίποτα το επιλήψιμο.

Ελίασον: «Σπουδαία εμφάνιση της ομάδας – Χαρούμενος που κόσμος φώναξε το όνομά μου» (vid)