Αετός Λουτρών – Αίας Σαλαμίνας 1-3

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Αίας Σαλαμίνας, που πέρασε νικηφόρα από την Λέσβο και την έδρα του Αετού κάνοντας παράλληλα το τέσσερα στα τέσσερα. Η ομάδα του Βαγγέλη Λαϊβερά ήταν αυτή, η οποία μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο καθώς κατάφερε στο 20΄ και στο 27΄ να σκοράρει δις.

Στο 20΄ ο Πινέιρο με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1, ενώ ο ίδιος παίκτης επτά λεπτά αργότερα ήταν αυτός που ζευγάρωσε τα τέρματα για λογαριασμό της ομάδας του Βαγγέλη Λαϊβερά. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι Λέσβιοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 51΄ κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, χάρη σε τέρμα του Τσομπανέλλη στο 51΄...

Έπειτα από την πίεση αυτή, ο Αετός ενέτεινε την πίεση του προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση... Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κόντρα στην ροή του αγώνα κατάφεραν στο 86΄ να κάνουν το 1-3 με τον Μπίρη και να πάρουν τη νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 73΄ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Βλαστέλλη.

ΑΕΤΟΣ ΛΟΥΤΡΩΝ (Τσίγκας-Διονυσάτος):Παπάζογλου, Πολύζος (80' Ευαγγελέλλης), Δρακούλης, Λεβεντέλης (46' Γιαννακουδάκης), Τριλιανός, Κρπιπιντίρης, Σεφουλάι (72' Άνταμ), Γιούκαρης, Τσομπανέλλης, Μιχαλάκης, Βλαστέλλης

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ (Βαγγέλης Λαϊβεράς): Βουτσινάς, Λεσάι, Λιάτος, Μπιμάι, Ταφέρι, Φίλιπ Α. (53 Σπέτσι), Κουπετώρης, Πινέιρο (75' Φιλιμέγκας), Πάβλιτς (64 Ντιανάζεβιτς), Μπουρούς (75' Μπαντουνας), Μπίσα.

Κερατσίνι– Αιολικός 0-2

Στις νίκες έπειτα από δύο αγωνιστικές επέστρεψε ο Αιολικός, ο οποίος πανηγύρισε το δεύτερο του τρίποντο μακριά από την Λέσβο. Στα του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Παπασπύρου, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία του «Αίο» ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 23΄ με τέρμα του Σρέσκοβιτς.

Από το σημείο εκείνο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε εξέλιξη η οποία ήταν υπέρ των νησιωτών, στην προσπάθεια να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ που έμελλε να είίναι και το τελικό για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη το άγχος ήταν αυτό, το οποίο κυρίευσε τους παίκτες της ομάδας του Βορείου Αιγαίου.

Αυτό σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα φάουλ είχαν σαν συνέπεια, οι φιλοξενούμενοι να κλειστούν στην περιοχή τους. Ωστόσο στις καθυστερήσεις και για την ακρίβεια στο 94΄ ο Αιολικός κατάφερε να πάρει τη νίκη, πριν από την διακοπή λόγω των περιοριστικών μέτρων κατά του κορωνοϊού, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαμπράκη κάνοντας το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (Μηνάς Χατζηαντωνίου): Κούμπουλα, Γκουριώτης, Κανταράς, Καλιακούδας, Αγγελάκης, Κουρκούτης, Μελής, Ροκάκης (39' Στρίγγας), Γκολφινόπουλος (46' Λέγγα), Μπάτσι (46' Σπανός), Σάμαρης (82' Νικολέτος)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δημήτρης Παπασπύρου): Βρονταράς, Αγριμάκης (61' Κεσίδης), Κρητικός, Μηνάς (77' Λαμπράκης), Κατσίκης, Μπάρδος (93' Καλαμποκάς), Κοτσώνης, Μπάρκας, Μίλιτς (93' Κλούρας), Ψάνης, Σρέσκοβιτς (77' Βουκομάνοβιτς)