• 92' Ελ Αραμπί
  • 26' Γκόμες
  • 42' Λούφτνερ
  • 44' Μποτεάκ

Το πρώτο, πολύ μεγάλο βήμα, για την πρόκρισή του στους ομίλους του Champions League έκανε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Τετάρτης. Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι «πέταξαν» πάλι στα σκουπίδια ένα ημίχρονο, στην επανάληψη βελτιώθηκαν με τις αλλαγές του Μαρτίνς και πήραν τη νίκη με 2-0 επί της Ομόνοιας που τους βάζει σε θέση απόλυτου φαβορί ενόψει της ρεβάνς του ΓΣΠ την επόμενη εβδομάδα. Με πέναλτι-γκολ του Βαλμπουενά ενώ έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Ραντζέλοβιτς στη φάση που το κέρδισε, ήρθε το 1-0, ενώ ο Ελ Αραμπί με γκολάρα σφράγισε τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει από τα πρώτα δευτερόλεπτα ένα κλασικό εντός έδρας παιχνίδι του, με την Ομόνοια αντίθετα να κάνει... ό,τι περνάει από το χέρι της για να τον αποτρέψει! Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κατοχή μπάλας σταθερά μεταξύ 60%-70% όμως αυτή ήταν «φλύαρη» στο συντριπτικό ποσοστό της, χωρίς κίνηση στον χώρο από τους «ερυθρόλευκους» και χωρίς πολλή ένταση στο παιχνίδι τους γενικότερα. Ναι μεν η κυκλοφορία μπάλας και η κατοχή της ομάδας του Μαρτίνς της επέτρεψε τουλάχιστον να μην απειληθεί ούτε στο ελάχιστο, ωστόσο ούτως ή άλλως η πρόθεση των Κυπρίων φάνηκε εξ αρχής ότι δεν ήταν να είναι ιδιαίτερα ενεργοί από τη μέση και μπροστά.

«Πεταμένο» πρώτο ημίχρονο

«Μιλώντας» για την Ομόνοια, η ομάδα του Μπεργκ ήταν αυτή που έκανε αντίθετα το κλασικό παιχνίδι της. Ένα παιχνίδι πιστό αντίγραφο του Νορβηγού από τα χρόνια που έπαιζε μπάλα δηλαδή. Με εξαιρετικά προσεκτική τακτική, δύο ζώνες άμυνας με τις γραμμές πολύ κοντά μεταξύ τους, στα 3-4 μέτρα και χωρίς μεγάλο πλάτος στο γήπεδο, κάτι που σήμαινε ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε να διασπάσει ένα ανθρώπινο τείχος 10 αμυνόμενων που δεν είχαν και πρόβλημα να βάλουν τα πόδια τους στη φωτιά όταν χρειαζόταν. Με την εμφάνιση που έκανε στο πρώτο ημίχρονο όμως, αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί ούτε αν οι δύο ομάδες έπαιζαν... τρεις ώρες.

Οι Πειραιώτες πρακτικά δεν βρήκαν ποτέ χώρο γύρω ή μέσα στην περιοχή του Φαμπιάνο πλην μιας εξαίρεσης, όταν ο Χασάν είχε μια κεφαλιά λίγο άουτ. Από εκεί και πέρα, η έλλειψη έντασης, η έλλειψη διάθεσης για σπριντ στον χώρο και η άψογη τακτική, οργάνωση και συγκέντρωση της Ομόνοιας, προσέφεραν ουσιαστικά τα... κουλούρια του πρώτου μέρους, με το 0-0 να φαντάζει απολύτως λογικό και φυσιολογικό, παρά την εδαφική υπεροχή του Ολυμπιακού που δοκίμαζε να απειλήσει μονάχα με μακρινά σουτ σε όλο αυτό το διάστημα. Ήταν ξεκάθαρο ότι η ομάδα του Μαρτίνς θα έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης...

Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί και... πρόκριση

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο Ολυμπιακός ήταν μεν ένα κλικ πιο σβέλτος στις κινήσεις του, όμως και πάλι ουσιαστικά ξόδεψε ένα τέταρτο αγώνα χωρίς να απειλήσει επί της ουσίας. Σε εκείνο το σημείο, ο Μαρτίνς άλλαξε το σχήμα σε καθαρό 4-4-2, βάζοντας στο ματς και τον Ελ Αραμπί, αλλά και τον Ραντζέλοβιτς για να δώσει ένταση και ταχύτητα. Όπως είχε συμβεί στο ματς με τον Αστέρα, αλλά με αντίθετους πρωταγωνιστές, αυτή τη φορά τη ροή του αγώνα την άλλαξε ο νεαρός Σέρβος, ενώ και η παρουσία του Μαροκινού έβαλε ακόμη πιο «μέσα» στην περιοχή της την Ομόνοια. Μετά από μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Ελ Αραμπί, ένα δίλεπτο μετά ο Ολυμπιακός βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Ραντζέλοβιτς κέρδισε το πέναλτι από τον Λέζιακς, με τον Σέρβο πάντως να έχει κάνει νωρίτερα φάουλ, ο Βαλμπουενά το εκτέλεσε εύστοχα και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έλυσαν τον... γόρδιο δεσμό στην άμυνα της Ομόνοιας. Ως το φινάλε του αγώνα, έχασαν και περισσότερες κλασικές ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ και ενώ φαινόταν ότι το ματς θα έληγε με αυτό το 1-0, ήρθε τελικά και ένα πανέμορφο γκολ του Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις που μάλλον σφραγίζει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League για τον Ολυμπιακό!

• 9

Ο Πέδρο Μαρτίνς εμπιστεύθηκε από το ξεκίνημα του αγώνα τους δύο που πρόσφεραν τη νίκη επί του Αστέρα, Φορτούνη και Μασούρα, όμως δεν τον δικαίωσαν. Επιπλέον, σε αυτό 4-2-3-1 του Πορτογάλου αντί του 4-3-3, βασικός ξεκίνησε και ο Χασάν αντί του Ελ Αραμπί αλλά και ο Ζοζέ Σα. Γενικότερα ο τεχνικός του Ολυμπιακού προτίμησε μια ομάδα με μεγαλύτερη ομοιογένεια, όμως όπως φάνηκε από την απόδοσή της για πολλή ώρα, αυτή δεν την βοήθησε ώστε να δημιουργήσει παιχνίδι απέναντι σε μια εξαιρετικά μαζική άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές του Μαρτίνς άλλαξαν την εικόνα της ομάδας του, η οποία πλέον με Ελ Αραμπί-Χασάν και Ραντζέλοβιτς, έγινε πιο απειλητική σε αυτό το 4-4-2.

• 13

Όσον αφορά στον Χένινγκ Μπεργκ, επισήμως κατέβασε την ομάδα του με 4-3-3, όμως στην πράξη αυτό δεν υπήρξε ποτέ στο γήπεδο. Ένα 4-4-1-1 σε θέση επίθεσης με τον Μποτεάκ δεξιά και τον Παπουλή πίσω από τον Σενέ, το οποίο μετατρεπόταν σε ένα μαζικό 4-5-1 στην άμυνα, με διπλή ζώνη άμυνας σε ευθεία και τις γραμμές εξαιρετικά κοντά. Η τακτική της ομάδας του Νορβηγού «φώναζε» ότι ο στόχος της ήταν το 0-0 στο Φάληρο και παρότι δεν τα κατάφερε, στην οικονομία του αγώνα η Ομόνοια ήταν αυτή που έκανε το «δικό» της παιχνίδι για την περισσότερη ώρα στο Καραϊσκάκη. Στο φινάλε πάντως φάνηκε και η απειρία της σε αυτό το επίπεδο, με τις αλλαγές του Νορβηγού να μην βοηθούν καθόλου επίσης.

68'

Είναι η στιγμή που αλλάζει η ροή του αγώνα. Ο Ντάνι Μάκελι δεν βλέπει το τράβηγμα του Ραντζέλοβιτς στον Λέζιακς, ο αμυντικός της Ομόνοιας πέφτει και σταματά τη μπάλα με το χέρι και δίνει στον Ολλανδό την δυνατότητα να δείξει τη λευκή βούλα.

• 7’

Πρώτο σουτ στο ματς από τον Βαλμπουενά που βρέθηκε σε καλή θέση στο όριο της περιοχής, η μπάλα στα σώματα και έπειτα ο Μπουχαλάκης σούταρε δυνατά άουτ.

• 11’

Μακρινό, δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη, ο Φαμπιάνο μπλοκάρει σταθερά.

• 24’

Πολύ δυνατό σουτ του Καμαρά λίγο έξω από την περιοχή, ο Φαμπιάνο αποκρούει με υπερένταση.

• 29’

Νέο μακρινό σουτ για τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά από τον Χασάν, όμως είναι κακό και αδύναμο, η μπάλα περνάει αργά άουτ.

• 36’

Πρώτη κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά στην περιοχή, ο Χασάν κάνει την κίνηση και πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

• 45’

Καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους». Νέα σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά, ο Φορτούνης πιάνει το γυριστό στην κίνηση με τη μπάλα να περνάει ένα μέτρο άουτ περίπου.

• 45+2’

Λάθος του Μπα στην άμυνα, ο Μποτεάκ σουτάρει δυνατά όμως η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ.

• 52’

Ο Ντουρίς βρίσκεται μόνος στα δεξιά, γίνεται αποδέκτης μιας διαγώνιας μπαλιάς όμως το σουτ από καλή θέση περνάει αρκετά άουτ.

• 67’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραία σέντρα του Ραφίνια από δεξιά και άστοχη κεφαλιά του Ελ Αραμπί από τη μικρή περιοχή!

• 68’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί κάνει την κάθετη για τον Ραντζέλοβιτς που πιέζει τον Λέζιακς, αυτός πέφτει και σταματά τη μπάλα με τα χέρια, με τον Ολλανδό να δείχνει τη λευκή βούλα.

• 69’

ΓΚΟΛ! Ο Βαλμπουενά εκτελεί εύστοχα και κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

• 74’

Σουτ του Μποτεάκ από καλή θέση, η μπάλα πάνω από την εστία του Σα.

• 77’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κίνηση και γύρισμα του Ραντζέλοβιτς για τον Ελ Αραμπί ο οποίος αστοχεί από κοντά με σουτ στην κίνηση.

• 80’

Νέα κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά και ο Φαμπάνο έσωσε εντυπωσιακά..

• 90’

Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Φαμπιάνο σώζει εντυπωσιακά.

• 92’

ΓΚΟΛ! Απίθανο σουτ του Ελ Αραμπί έξω από την περιοχή και μετά από ωραία ντρίμπλα, η μπάλα πάει στη γωνία του Φαμπιάνο για το 2-0.

• 1

Οι δύο αλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου από τον Μαρτίνς, με Βαλμπουενά και Ραντζέλοβιτς αλλά και το 4-4-2 του τελευταίου μισαώρου, είναι ένα τακτικό σημείο που κρίνει την έκβαση του αγώνα.

• 2

Η εξαιρετικά αμυντική τακτική της Ομόνοιας διαμόρφωνε για πολλή ώρα την εικόνα του αγώνα, αφού ακόμη και αυτό το 1-0 της έδινε θεωρητικά ελπίδες για τη ρεβάνς. Μια στιγμή αδράνειας όμως και μια εξαιρετική κίνηση υψηλής ποιότητας του Ελ Αραμπί, στις καθυστερήσεις, δείχνει να καθαρίζει την πρόκριση

• 3

Η φάση του πέναλτι που κερδίζει ο Ραντζέλοβιτς δεν θα μπορούσε να μην είναι ένα κομβικό σημείο στην εξέλιξη του αγώνα, αφού αφενός από αυτό έρχεται το 1-0, αφετέρου όμως προκύπτει και έπειτα από το μεγάλο λάθος του Ολλανδού διαιτητή που δεν είδε το φάουλ του Σέρβου νωρίτερα.

«Το ποδόσφαιρο χωρίς φιλάθλους είναι ένα τίποτα». Το πανό της Θύρας 7 θα μπορούσε να είναι το μήνυμα της νέας εποχής στην οποία βρίσκεται το σπορ.

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
«Ξεμπούκωσε» σε αυτό το ματς ο Μαροκινός φορ. Μετά από δική του πάσα ήρθε το πέναλτι με το οποίο ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, αποκλειστικά «δικό του» είναι το δεύτερο έξοχο γκολ που δείχνει να σφραγίζει την πρόκριση του Ολυμπιακού, ενώ αυτός είναι που ανάγκασε πια, όταν μπήκε στο ματς, όλη την άμυνα της Ομόνοιας να μπει μέσα στην περιοχή της.

7
Κώστας Φορτούνης
Στο προηγούμενο ματς του Ολυμπιακού ήταν με διαφορά ο κορυφαίος, όμως σε αυτό ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο οι «ερυθρόλευκοι» πέταξαν στα σκουπίδια μια ώρα αγώνα. Χωρίς κίνηση, χωρίς καλές πάσες και χωρίς ένταση στο παιχνίδι του, έμεινε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του.

97
Λάζαρ Ραντζέλοβιτς
Όταν βρει διάρκεια στο παιχνίδι του, θα γίνει από τους πλέον πολύτιμους παίκτες στην ομάδα του Μαρτίνς. Μπήκε στο ματς και αμέσως ταλαιπώρησε αφάνταστα την κυπριακή άμυνα, με πίεση και με καλά σπριντ. Σε ένα από αυτά, κέρδισε και το πέναλτι από το οποίο ήρθε το 1-0 του Ολυμπιακού.

Μέχρι το 68ο λεπτό, το ματς δεν μύριζε... πρόβλημα για τον Ολλανδό ρέφερι και το υπόλοιπο διαιτητικό τιμ. Είχε κάνει μια μάλλον τυπική διαιτησία, προσπαθώντας να ελέγξει το ματς που δεν είχε ιδιαίτερα απαιτητικές φάσεις. Σε εκείνο το σημείο όμως, από τη στιγμή που δεν είδε το επιθετικό φάουλ του Ραντζέλοβιτς, έκανε το λάθος που έκρινε και εν πολλοίς την αναμέτρηση, δείχνοντας στην ίδια φάση τη λευκή βούλα για το χέρι του Λέζιακς.

Τσάβι: «Η Παρί είναι από τους χειρότερους αντιπάλους που θα μπορούσαμε να έχουμε»