• Κωνσταντίνος Καλαμπόκης
  • Ηλίας Κωνσταντίνου
  • Φώτιος Φωτιάδης
  • 75' Κολοβός

Σε ένα παντελώς αδιάφορο από βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι ο Γιώργος Βρέσκας κατάφερε και έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής του με τις αδιανόητες αποφάσεις και τα σφυρίγματά του. Απολογισμός του, δύο μυθικά πέναλτι υπέρ του Αρη μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο το καταλόγισε στο 36' για μαρκάρισμα του Αλεξανδρόπουλου πάνω στον Γκάμα. Χαρακτηριστικό είναι πως ακόμα κι αν πήγε στο VAR επέμενε στην αρχική του απόφαση δείχνοντας την άσπρη βούλα.

Για καλή τύχη του Παναθηναϊκού ο νεαρός Ξενόπουλος, είπε «όχι» στον Φετφατζίδη κρατώντας το μηδέν. Το... σόου Βρέσκα είχε και συνέχεια. Δέκα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ανακάλυψε ανατροπή του Ρόουζ από τον Ξενόπουλο, δείχνοντας μάλιστα και κίτρινη κάρτα στον νεαρό πορτιέρε. Μία απόφαση που πολύ γρήγορα άλλαξε όταν είδε (ξανά) το VAR.

Στα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες έχοντας να διαχειριστούν τις πολλές απουσίες και τις πειραματικές ενδεκάδες προσπάθησαν να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο, έχοντας από μία καλή ευκαιρία στα πρώτα 45'. Πρώτος απείλησε ο Αρης με τον Φετφατζίδη και έπειτα ο Παναθηναϊκός με τον Καμπετσή. Δίχως αποτέλεσμα αμφότεροι. Στο ξεκίνημα του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 12' ο Αρης είχε πετύχει γκολ με τον Μαντσίνι, το οποίο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές, αύξησε την πίεση του στα καρέ των Κιτρίνων και άγγιξε σε αρκετές περιπτώσεις το γκολ, όμως ο Κουέστα για ακόμα ένα παιχνίδι, έδειξε το γιατί αποτελεί τον πιο φορμαρισμένο παίκτη του συλλόγου της Θεσσαλονίκης στα πλέι οφ.

Ο Γιώργος Δώνης συγκριτικά με τον Μίχαελ Ενινγκ είχε την πολυτέλεια να φρεσκάρει και την ομάδα του από τον πάγκο, με τον Αρη γενικώς να μένει από το 60' και έπειτα από δυνάμεις.

Στο 62' ο Δημήτρης Κολοβός σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κουέστα. Στο 67' ο Κολοβέτσιος ανενόχλητος από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα με κεφαλιά άουτ.

Τελικώς, στο 75' ο Κολοβός βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Κουέστα πετυχαίνοντας με κεφάλια-ψαράκι το γκολ της νίκης για την ομάδα του. Στο 85΄ο Ρόουζ του Αρη αποβλήθηκε (δύο κίτρινες) με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο.

• 24

Απόντος του τραυματία Μιχάι Κόρχουτ, ο Μίχαελ Ενινγκ, έδωσε φανέλα βασικού και πάλι στον νεαρό Πέτρο Μπακούτση, τον οποίο αυτή τη φορά χρησιμοποίησε ως αριστερό μπακ, με τον Ρόουζ να διατηρεί την θέση του στο δεξί άκρο της άμυνας. Από 'κει και πέρα, ελλείψει άλλων επιλογών ο Γερμανός τεχνικός επέλεξε τους κλασσικούς διαθέσιμους παίκτες που είχε στην διάθεσή του με τον Μαντσίνι να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

• 99

Ο Δώνης επέλεξε ενδεκάδα με 9 Ελληνόπουλα, μία από τις πιο νεανικές που έχει παρουσιάσει ποτέ ο Παναθηναϊκός σε επίσημο αγώνα του. Ο σχηματισμός ήταν 3-4-2-1, με τον Κουρμπέλη σε ρόλο τρίτου στόπερ και τους Χατζηγιοβάννη, Ζαγαρίτη να παίρνουν όλη την πλευρά. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στην επανάληψη, ενώ η τριπλή αλλαγή στο 60ό λεπτό (Κολοβός, Μακέντα, Σερπέζης αντί των Αλεξανδρόπουλου, Αθανασακόπουλου, Καμπετσή) έδωσε την επιπλέον ώθηση και την απαραίτητη επιθετικότητα, ώστε να έρθει το πολυπόθητο γκολ και εντέλει η νίκη.

45'+5'

Μιλάμε για το φαλτσοσφύριγμα της χρονιάς. Ο Βρέσκας ανακάλυψε (δεύτερο) πέναλτι σε καθαρή έξοδο του Ξενόπουλου και απόκρουση σε πλασέ του Ρόουζ, όμως ο Βρέσκας έδειξε λευκή βούλα και την κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα του τριφυλλιού. Αν δεν υπήρχε το VAR θα μιλούσαμε για το πιο ανύπαρκτο πέναλτι της φετινής σεζόν!

• 3’’

Ο Φετφα εξωτερική τζίδης σε θέση μέσα δεξιά εντός περιοχής, κάνει κοφτή ντρίμπλα και σουτ με το αριστερό, όμως η μπάλα καταλήγει στην πλευρά των διχτύων.

• 8’’

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Καμπετσής βρίσκεται αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, όμως το βολέ που κάνει περνάει ψηλά.

• 11’’

Ο Μαντσίνι από το ύψος του πέναλτι με δεξί σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Δεληζήσης είναι σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώνεται, αφού κάνει συμμετοχή στη φάση.

• 22’’

Ο Καμπετσής φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Άρη, περνάει και τον Κουέστα, όμως φεύγει πολύ πλάγια και το σουτ που επιχειρεί με το δεξί από δύσκολη γωνία πάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

• 38’’

Ο Ματίγια πιάνει εναέριο διαγώνιο βολέ μετά από σέντρα του Μαρτίνες, αλλά η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

• 39’’

Ο Γκάμα ελίσσεται ανάμεσα σε Ανουάρ και Αλεξανδρόπουλο, δέχεται ένα τράβηγμα εντός περιοχής και ο διαιτητής (αφού συμβουλεύτηκε και το VAR) δίνει πέναλτι. Ο Φετφατζίδης εκτελεί, όμως ο Ξενόπουλος μαντεύει σωστά και αποκρούει!

• 45’+3’’

Από σέντρα που γίνεται από τα δεξιά, ο Ζαγαρίτης κατεβάζει την μπάλα, ντριμπλάρει τον Ρόουζ, όμως το σου με το κακό του πόδι το δεξί είναι πολύ άσχημο.

• 45’+5’’

Ο Ξενόπουλος με έγκαιρη έξοδο αποκρούει το τετ-α-τετ του Ρόουζ, όμως προς γενική έκπληξη ο Βρέσκας δίνει πέναλτι, το οποίο αναιρεί αφού συμβουλεύεται το βίντεο.

• 48’’

Ο Ανουάρ πιάνει το μονοκόμματο σουτ μετά από πάσα του Χατζηγιοβάννη, όμως η μπάλα φεύγει αρκετά ψηλά.

• 52’’

Σε κόντρα επίθεση, ο Καμπετσής προσπαθεί να «κρεμάσει» με λόμπα τομ Κουέστα, όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας μπλοκάρει.

• 53’’

Ο Χατζηγιοβάννης σουτάρει δυνατά από τα δεξιά εντός περιοχής, όμως ο Κουέστα διώχνει σε κόρνερ.

• 62’’

Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό. Ο Κολοβός σουτάρει στην κλειστή γωνία του Κουέστα όμως σημαδεύει το δοκάρι του Άρη.

• 64’’

Σέντρα του Μπακούτση περνάει από όλους, ο Ρόουζ γεμίζει για τον Μαρτίνες όμως ο Ξενόπουλος αποκρούει το τετ-α-τετ.

• 68’’

Από εκτέλεση φάουλ, ο Κολοβέτσιος σηκώνεται αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως η κεφαλιά του περνάει ψηλά!

• 75’’

Από σέντρα του Ανουάρ με το αριστερό, η άμυνα του Άρη ξέχασε τον Κολοβό, ο οποίος αμαρκάριστος στο πίσω δοκάρι με κεφαλιά κάνει το 0-1!

• 1

Η απόκρουση πέναλτι από τον Ξενόπουλο. Σε ένα διάστημα που ο Άρης υπερείχε στο γήπεδο και κυνηγούσε με αξιώσεις ένα γκολ, ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού αρνήθηκε το 1-0 στον Φετφατζίδη και άλλαξε όλο το μομέντουμ της αναμέτρησης.

• 2

Η φρεσκάδα του Παναθηναϊκού στην επανάληψη σε συνδυασμό με το άδειασμα του Άρη. Οι παίκτες των γηπεδούχων που παίζουν ασταμάτητα ματς χωρίς rotation έσκασαν στην επανάληψη, κάτι που έφερε την απόλυτη κυριαρχία του τριφυλλιού στο γήπεδο.

• 3

Το βάθος του πάγκου. Ο Γιώργος Δώνης είχε την πολυτέλεια να φέρει από τον πάγκο 5 κανονικούς παίκτες, με έναν εξ' αυτών να βάζει και το νικητήριο γκολ. Για μία ακόμα φορά ο Ένινγκ γύριζε στον πάγκο και τον έπιανε κατάθλιψη, αφού δεν υπήρχε... ψυχή!

Στο εκτός έδρας ντεμπούτο του με την φανέλα του Παναθηναϊκού, ο Βασίλης Ξενόπουλος έζησε το όνειρο του. Στο 39ο λεπτό «ψάρεψε» τον Γιάννη Φετφατζίδη, απέκρουσε το πέναλτι του και κράτησε το τριφύλλι μες το ματς, με τον νεαρό τερματοφύλακα να έχει εντυπωσιακή απόδοση σε όλη την αναμέτρηση.

7
Δημήτρης Κολοβός
Πέρασε στο γήπεδο ως αλλαγή και τα έκανε όλα για την ομάδα του. Πέτυχε το γκολ της νίκης, είχε δοκάρι και γενικώς ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι - στο διάστημα που αγωνίστηκε-. Είχε ανάγκη από μία τέτοια εμφάνιση σε μία γενικώς μέτρια χρονιά γι' αυτόν.

18
Νίκο Μαρτίνες
Μία ακόμα μέτρια εμφάνιση από τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό. Δεν βοήθησε σχεδόν καθόλου την ομάδα του. Άνευρος, χωρίς εμπνεύσεις και με σημάδια κόπωσης στο δεύτερο ημίχρονο.

15
Βασίλης Ξενόπουλος
Για δεύτερη φορά τη φετινή χρονιά πήρε τα γάντια του βασικού. Και πάλι ήταν εξαιρετικός. Σταθερός, με καλές επεμβάσεις. Καλύτερη στιγμή του στο παιχνίδι η απόκρουση του πέναλτι του Φετφατζίδη.

Το «χρυσό βατόμουρο» της διαιτησίας για την φετινή χρονιά διεκδικεί επάξια ο Γιώργος Βρέσκας για τα όσα έκανε σήμερα στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Ελληνας διαιτητής, έδωσε δύο απίστευτα πέναλτι-παρωδίες, υπέρ του Αρη στο πρώτο ημίχρονο. Αρχικά, στο 36' είδε παράβαση σε μαρκάρισμα του Αλεξανδρόπουλου στον Γκάμα. Ακόμα και αν πήγε στο VAR απόφαση δεν άλλαξε. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, είδε ξανά ανατροπή, αυτή τη φορά του Ρόουζ από τον Ξενόπουλου. Με την υπόδειξη του VAR το πήρε πίσω. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Αρη στο 12' με τον Δεληζήση να επηρεάζει την φάση πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Ξενόπουλου από το σουτ του Μαντσίνι. Απέβαλλε τον Ρόουζ με δύο κίτρινες κάρτες.