• 3' Ζοσέ Μαουρίσιο
  • 15' Λέο Μάτος
  • 65' Χρήστος Τζόλης
  • 87' Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Μπορεί να έχασε πέναλτι μόλις στο 2΄λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο, ένα γεμάτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ προκειμένου να επικρατήσει εύκολα του Άρη (0-2) στο Κλ.Βικελίδης και να βρεθεί -για την ώρα- στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

«Λαβωμένες» και οι δύο ομάδες από τον αποκλεισμό του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα, σε ένα ειδικών συνθηκών παιχνίδι, Άρης και ΠΑΟΚ διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την 4η αγωνιστική, με τους «ασπρόμαυρους» να... καίγονται βαθμολογικά, κυνηγώντας τη δεύτερη θέση των playoffs απέναντι σε έναν αντίπαλο που τα άλλαξε όλα γι΄όλα.

Με κορυφαίο τον Κουέστα στο α' ημίχρονο, ο Άρης άντεξε για 36 λεπτά, δημιουργώντας ακόμη μεγαλύτερη νευρικότητα στους φιλοξενούμενους που ήταν σαφώς ανώτεροι αγωνιστικά και είδαν τον Ισπανό πορτιέρε να βγάζει πέναλτι και να αποσοβεί σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η αρχή έγινε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, με την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα να μην εκμεταλλεύεται το «δώρο» δια χειρός Μπα και τον Σφιντέρσκι να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Κουέστα από την άσπρη βούλα.

Με τη ψυχολογία με το μέρος του, ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων» φώναξε παρών όπου χρειάστηκε αλλά τελικά προδόθηκε από την άμυνά του. Με μια φάση - καρμπόν αλά Καραϊσκάκη, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, με τον Στοχ να εκτελεί απευθείας το φάουλ και τον Βαρέλα ανενόχλητο και εντελώς μόνος του να ανοίγει το σκορ για το 0-1.

Με την πλάτη στον τοίχο, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι αλλά ο μοιραίος Σφιντέρσκι φρόντισε να εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι και να εκμεταλλευτεί την τέλεια κάθετη του Μπίσεσβαρ με ένα άψογο πλασέ που πέρασε κάτω από τα πόδια του Κουέστα προκειμένου να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Άρης είχε τα ηνία του παιχνιδιού, προσπαθώντας να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Δικεφάλου - με τον ΠΑΟΚ να αναλώνεται περισσότερο στη διαχείριση του σκορ, κατεβάζοντας ταχύτητα, θέλοντας να απειλήσει στην κόντρα επίθεση. Και πάλι, όμως, όταν δεν έβρισκε μπροστά του τον Κουέστα σε σωρεία ευκαιριών, είχε κάθε λόγο να τα βάζει με την... αστοχία του μέχρι το τελευταίο σφύριγμα

Δεδομένης της κατάστασης με τις απουσίες και τις εκκρεμότητες που υπάρχουν, οι γηπεδούχοι δεν πήραν καθόλου βοήθειες και... ανάσες από τον πάγκο, με τον Μίχαελ Ένινγκ να μην πραγματοποιεί καμία αλλαγή μέχρι την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, την ώρα που ο Αμπέλ Φερέιρα, έχοντας κλειδώσει εύκολα τη νίκη, φρέσκαρε την ομάδα του με φόντο το ματς των Δικεφάλων την επόμενη Τετάρτη.

Στις καθυστερήσεις, ο Δεληζήσης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Άκπομ, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα, χωρίς -πάντως- να αλλάξει κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού...

• 11

Τα... άλλαξε όλα ο Μίχαελ Ενινγκ. Ο Γερμανός τεχνικός προχώρησε σε αλλαγή συστήματος. Επέλεξε σχηματισμό 4-2-3-1, ρίχνοντας στη μάχη τον Αμπού Μπα σε ρόλο στόπερ. Η επιλογή του αυτή, έφερε και πάλι τους Ρόουζ και Σάσα στις φυσικές τους θέσεις. Στην μεσοεπιθετική γραμμή, επέλεξε τους Τόνσο και Μαντσίνι στα δύο άκρα (έμεινε στον πάγκο ο Φετφατζίδης), με τον Γκάμα να παίζει σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ιντέγε. Εντύπωση προκάλεσε πάντως το γεγονός πως ο Γερμανός τεχνικός δεν προχώρησε σε καμία από τις πέντε αλλαγές που είχε δικαίωμα να κάνει.

• 68

Μετά το Καραϊσκάκη και με δεδομένη την απουσία του τιμωρημένου Καντουρί, ο Φερέιρα κινήθηκε και πάλι στη λογική του 4-3-3, επιλέγοντας ως αμυντικό μέσο τον Εσίτι, που πρόσθεσε ακόμη μια γεμάτη εμφάνιση, πλαισιωμένο από τους Μαουρίσιο - Μπίσεσβαρ με τριπλέτα επίθεσης τον ιδιαίτερα ανεβασμένο Στοχ, Τζιόλη και τον Σφιντέρσκι, ο οποίος για πρώτη φορά πήρε φανέλα βασικού στα playoffs αντί του Άκπομ. Με τον ΠΑΟΚ να έχει κλειδώσει τη νίκη, οι αλλαγές του Πορτογάλου ήταν περισσότερο για να φρεσκάρει την ομάδα του.

45+4'

Η τέλεια κάθετη στο σωστό χρόνο από τον Μπίσεσβαρ. Ο μοιραίος -λόγω του πέναλτι- Σφιντέρσκι, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου με ένα υποδειγματικό πλασέ, στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Κουέστα, «κλειδώνοντας» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

• 3’

Χαμένο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Αμπού Μπα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή του Άρη, με τον Φέλιξ Τσβάιερ να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάρολ Σφιντέρσκι, που σούταρε στο κέντρο και προς τα αριστερά της εστίας, όμως ο Κουέστα διάλεξε να πέσει στη σωστή πλευρά και κράτησε το μηδέν για την εστία του.

• 10’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης με κεφαλιά έβγαλε σε τετ α τετ τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ απέναντι στον Κουέστα, με τον Ολλανδό να κάνει το πλασέ και τον πορτιέρε του Άρη να του βάζει «stop» κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

• 13’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα από τα δεξιά, αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή από τα αριστερά ο Γιαννούλης που έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο Κουέστα απομάκρυνε

• 27’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σουτ του Μπρούνο Γκάμα από πλάγια και αριστερά, απέκρουσε ο Πασχαλάκης πέφτοντας στην κλειστή του γωνία.

• 28’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Βολέ του Πασχαλάκη, ο Σβιντέρσκι έκανε την κίνηση στην πλάτη του Μπα, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και ο Κουέστα δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

• 36’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Άψογη εκτέλεση φάουλ του Στοχ, εντελώς αμαρκάριστος ο Βαρέλα δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ με το κεφάλι. Δεν είχε περιθώριο να κάνει το παραμικρό ο Κουέστα, που εκτέθηκε από τους αμυντικούς του.

• 41’

Ευκαιρία για τον Άρη! Δυνατό σουτ του Μπρούνο Γκάμα εκτός περιοχής, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης αναγκάστηκε να απομακρύνει με εντυπωσιακό τρόπο τον κίνδυνο για την εστία του.

• 43’

Nέα ευκαιρία για τον Άρη, με τον Χαβιέ Μάτιγια να εκτελεί απευθείας φάουλ, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε νέα εντυπωσιακή επέμβαση απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία του.

• 45+4’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τέλεια κάθετη πάσα του Μπίσεσβαρ στον Κάρολ Σφιντέρσκι που με άψογο πλασέ κάτω από τα πόδια του Κουέστα διπλασιάζει τα τέρματα του Δικεφάλου.

• 67’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Στοχ να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά, με τον Μάτος να προλαβαίνει τους αμυντικούς του Άρη, όμως η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Κουέστα.

• 68’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Αντεπίθεση του Δικεφάλου από κλέψιμο του Εσίτι, ο Στοχ από τα αριστερά έβγαλε σέντρα πάρε-βάλε στον Σφιντέρσκι, αλλά ο Πολωνός έκανε αδύναμο πλασέ, με αποτέλεσμα ο Κουέστα να μπλοκάρει.

• 72’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Στοχ να βγάζει την σέντρα από τα αριστερά, ο Κάρολ Σφιντέρσκι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

• 1

Με δεδομένες τις απουσίες, άκρως ορθολογική ενδεκάδα και διαχείριση του ματς από τον Αμπέλ Φερέιρα, ο οποίος δέχθηκε δριμεία κριτική για τις αλλαγές στο Καραϊσκάκη, βλέποντας το πλάνο του σήμερα και να λειτουργεί και να αποδίδει.

• 2

Ενδεκάδα... ανάγκης για τον Ένινγκ που επέλεξε τον Μπα ως στόπερ αλλά εκ του αποτελέσματος δεν του βγήκε. Όπως δεν του βγήκε ούτε στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον ΠΑΟΚ να στοχεύει εκεί με τον ορεξάτο Στοχ, φορτώντας την πλευρά.

• 3

Το ζύγισε στο Καραϊσκάκη αλλά του βγήκε στο Χαριλάου. Το πρώτο τέρμα που πέτυχε ο ΠΑΟΚ είναι η φάση καρμπόν του Κυπέλλου με διαφορετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Άρη δεδομένη της κακής αντίδρασης που είχε η άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

Το πιο σπουδαίο μήνυμα εστάλη πριν τη σέντρα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να φωνάζουν: «Live without bullying». Οι παίκτες εμφανίστηκαν με ίδια μπλουζάκια που είχαν αποτυπωμένη μια φράση - «γροθιά» στο μπούλινγκ.

5
Φερνάντο Βαρέλα
Ήταν αυτός που με το γκολ του ξεκλείδωσε την άμυνα του Αρη και νίκησε τον Κουέστα. Δεν είναι όμως μόνο το γκολ, ήταν η συνολική του εικόνα στο παιχνίδι που έδειχνε να είναι κυρίαρχος στην άμυνα του ΠΑΟΚ, βγάζοντας νοκ άουτ τον προσωπικό του αντίπαλο στο σημερινό παιχνίδι, Ιντέγε.

98
Αμπού Μπα
Ο Γάλλος δεν είναι στόπερ, ούτε και δεξί μπακ. Παρόλα αυτά κλήθηκε σήμερα ελλείψει άλλων επιλογών να παίξει στις δύο αυτές θέσεις. Σαφώς και έχει ελαφρυντικά, ωστόσο αποτέλεσε την αχίλλειο πτέρνα του Αρη, αφού υπέπεσε σε αρκετά λάθη.

23
Χουλιάν Κουέστα
Στο 2' έπιασε το πέναλτι του Σφιντέρσκι. Στο 9' σταμάτησε σε τετ α τετ τον Μπίσεσβαρ. Λίγο αργότερα είπε όχι σε εξ' επαφής σουτ του Γιαννούλη, ενώ βγήκε νικητής και σε τετ α τετ από τον Σφιντέρσκι. Ε, τι άλλο να έκανε ο Ισπανός που δεν φέρει καμία ευθύνη στα γκολ που δέχτηκε η ομάδα του.

Άψογη η διαιτησία του Φέλιξ Τσβαίερ στο «Κλ.Βικελίδης», επιβλητικός καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν εκτέθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Σωστή η υπόδειξη του πέναλτι στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δούκας: «Οι ηθικοί αυτουργοί για τον διεθνή διασυρμό της ελληνικής δικαιοσύνης...» (pic)