Κοκκινες καρτες
  • 120' Πέτρος Μάνταλος
  • 120' Αντρέ Σιμόες
  • 120' Νέλσον Ολιβέιρα

Για 5η σερί χρονιά η ΑΕΚ είναι στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος και θα διεκδικήσει έναν ακόμα τίτλο. Τι κι αν ο Αρης στο 94' προηγούνταν με 2-0 στο σκορ; Τι κι αν οι κίτρινοι ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν μία σπουδαία πρόκριση; Ο Μάρκο Λιβάγια δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Κροάτης επιθετικός μίλησε τελευταίος και με δύο δικά του γκολ (το πρώτο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και το δεύτερο στην παράταση) χάρισε... εισιτήριο τελικού στην Ένωση. Το ποδόσφαιρο δεν είναι πάντα δίκιο άθλημα. Σήμερα, όμως αποδόθηκε δικαιοσύνη, αφού η ΑΕΚ ήταν η καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αν και χρειάστηκε αυτός ο τρόπος για να πάρει την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ. Η τακτική του Μάσιμο Καρέρα, με τους τρεις χαφ και τον Σιμόες αντί του Σιμάνσκι απέδωσε, αφού η Ενωση «βραχυκύκλωσε» τους γηπεδούχους, βγάζοντας εκτός παιχνιδιού τα επιθετικά ατού των Κιτρίνων, με τους Γκάμα και Φετφατζίδη να είναι σχεδόν άφαντοι.

Η ΑΕΚ είχε καθολικά την κατοχή της μπάλας (37%-63% τα ποσοστά), έλεγχε το παιχνίδι, ωστόσο αυτό το κάτι που τις έλειπε ήταν πως δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις φάσεις που ήθελε μπροστά από τα καρέ του Κουέστα. Αποτέλεσμα αυτού στις δύο καλύτερες ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν οι Βέρντε, αρχικά, και έπειτα ο Ολιβέιρα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου δεν σημάδεψαν σωστά.

Στην αντίπερα όχθη, ο Αρης που είχε για κορυφαίους του στα πρώτα 45 λεπτά τους δύο στόπερ του, δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, το δίδυμο των Τόνσο και Ματίγια να έχει αρκετά προβλήματα στην μεταξύ τους συνεργασία. Μοναδική καλή στιγμή για τους Κίτρινους ήταν το σουτ του Φετφατζίδη στο 18' το οποίο μπλόκαρε ο Μπάρκας.

Για τον Αρη όμως το αποψινό παιχνίδι ήταν do or die. Και αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του, ο Μίχαελ Ενινγκ έκανε την κίνηση-ματ από τον πάγκο. Πέρασε στο γήπεδο τον Ντανιέλ Μαντσίνι αντί του Ντάνιελ Λάρσον. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός, δικαίωσε τον προπονητή του, αφού κινήθηκε σε ρόλο φορ και με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έδωσε σκορ πρόκρισης στον Αρη, αξιοποιώντας την ασίστ του Φετφατζίδη.

Ο Καρέρα, στο 63' αναγκάστηκε να αλλάξει και τους δύο μπακ του.Ο Μπακάκης αρχικά και έπειτα ο Λόπες αποχώρησαν τραυματίες από το γήπεδο. Στη συνέχεια τα έπαιξε και όλα για όλα με την είσοδο και των Αραούχο και Αλμπάνη στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, ο Αρης που γενικώς ήταν άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το γκολ, έβγαλε ακόμα περισσότερο πάθος, κέρδιζε τις μονομαχίες και είχε... σύμμαχό του την τύχη, με τον Σιμόες στο 75' να σημαδεύει με το κεφάλι το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κουέστα. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα έσπασαν καρδιές, η ΑΕΚ, πίεζε ασφυκτικά τον Αρη που είχε κλειστεί στα καρέ του, αυτοί που βρήκαν όμως γκολ ήταν οι γηπεδούχοι. Το πέτυχε ο Ντιγκινί στο 93'. Στο ποδόσφαιρο όμως τίποτα δεν τελειώνει πριν σφυρίξει ο διαιτητής. Και η ΑΕΚ, είχε τον Μάρκο Λιβάγια που βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχε γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στέλνοντας το συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί το μόνο που μετρούσε ήταν το ποιος θα είχε τις δυνάμεις να αντέξει. Και αυτή ήταν η ΑΕΚ που είχε και την ψυχολογία υπέρ της. Στο 103' ο Μάρκο Λιβάγια, πέτυχε το δεύτερο του γκολ, έκανε το 2-2 το οποίο χάριζε στην ΑΕΚ πρόκριση η οποία πήγε στα... χέρια της Ένωσης που θα βρεθεί για 5η συνεχή χρονιά σε τελικό κυπέλλου Ελλάδος.

• 11

Δύο ερωτηματικά υπήρχαν σχετικά με τον καταρτισμό της ενδεκάδας του Αρη, στα οποία έδωσε απάντηση ο Μίχαελ Ενινγκ. Ο Γερμανός τεχνικός δεν άλλαξε το 4-4-2, όμως επανέφερε μετά από αρκετό καιρό σε ρόλο κεντρικού αμυντικού τον Ρόουζ δίπλα στον Δεληζήση, με τον Σάσα να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Τόνσο να κερδίσει θέση στην ενδεκάδα παίζοντας πλάι στον Ματίγια. Στην επίθεση δεν άλλαξαν τα πράγματα με τους Γκάμα, Φετφατζίδη, Λάρσον και Ιντέγε να αποτελούν την τετράδα αυτής.

• 7

Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3. Ο Μπάρκας βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, ο Μπακάκης στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Λόπες στο αριστερό και οι Τσιγκρίνσκι-Σβάρνας στο κέντρο της άμυνας με τον Ουκρανό να αντικαθιστά τον Οικονόμου σε σχέση με το ματς των δυο ομάδων για το πρωτάθλημα. Στο κέντρο βρέθηκαν οι Σιμόες, Κρίστιτσιτς και Μάνταλος, ο Λιβάγια στο αριστερό άκρο της επίθεσης, ο Βέρντε στο δεξί (με τους δυο τους να παίζουμε με αντίθετο πόδι ουσιαστικά) και Ολιβέιρα στην κορυφή.

95'

Δεν υπάρχει αμφιβολία: η στιγμή που το παιχνίδι αναποδογύρισε, η στιγμή που ο Λιβάγια μείωσε σε 2-1 και έστειλε το ματς στην παράταση, ήταν χωρίς αμφιβολία η φάση του αγώνα.

• 18’

Ατομική ενέργεια και σουτ του Φετφατζίδη από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του Μπάρκα.

• 20’

Ωραία μπαλιά του Λιβάγια για τον Βέρντε που πάτησε περιοχή και προσπάθησε να περάσει τον Κουέστα, αλλά ο Ισπανός τσίμπησε τη μπάλα και δεν άφησε τον Ιταλό να βρεθεί μπροστά σε άδειο τέρμα.

• 23’

Ο Βέρντε πέρασε δύο αντιπάλους με προσποίηση και στη συνέχεια έκανε το σουτ, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε σταθερά.

• 31’

Λάθος από τον Βέρντε που έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Κόρχουτ να προσπαθεί να γυρίσει και τον Μπάρκα να απομακρύνει.

• 45+4’

Ο Σβάρνας γύρισε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή για τον Ολιβέιρα που από απόσταση αναπνοής έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα.

• 57’

Γκολ για τον Άρη! Ο Φετφατζίδης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά το διώξιμο του Λόπες γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή και ο Μαντσίνι έκανε το 1-0!

• 75’

Ο Μάνταλος τσίμπησε εξαιρετικά τη μπάλα και έβγαλε τον Σιμόες στην πλάτη της άμυνας με τον Πορτογάλο να παίρνει την κεφαλιά και να σημαδεύει το δοκάρι.

• 88’

Έξυπνο σουτ από τον Λιβάγια με τον Κουέστα να πέφτει και να απομακρύνει.

• 93’

Γκολ για τον Άρη! Ο Ντιγκινί έκανε το σουτ μετά την πάσα του Μαντσίνι η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Παουλίνιο και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα.

• 95’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Παουλίνιο με το Κουέστα να απομακρύνει αρχικά και τον Κροάτη να παίρνει το ριμπάουντ για το 2-1 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

• 105’

Οι παίκτες της ΑΕΚ έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Αλμπάνη να τροφοδοτεί τον Ολιβέιρα και αυτός με την σειρά του τον Λιβάγια που πλάσαρε για το 2-2.

• 120’

O Μάνταλος έβγαλε τον Αραούχο στην αντεπίθεση με εξαιρετική μπαλιά, με τον Αργεντινό να τροφοδοτεί τον Ολιβέιρα και το σουτ του τελευταίου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην γραμμή του Κουέστα.

Εισιτήρια δεν κόπηκαν για το ματς, οι οπαδοί του Άρη θα μπορούσαν να το δουν από την τηλεόραση το ματς αλλά δεν έχει σημασία: όταν μπορείς να δεις την δράση έστω και από μια πολυκατοικία, θα το κάνεις.

10
Μάρκο Λιβάγια
Ο ηγέτης της ΑΕΚ έκανε το... θαύμα του. Με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, έστειλε αρχικά τον ημιτελικό στην παράταση και εκεί με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έστειλε την ομάδα του στον τελικό. Μια πρόκριση μόνος του...

7
Ντάνι Βέρντε
Σε πολύ κακή ημέρα βρέθηκε ο Ιταλός εξτρέμ της ΑΕΚ. Δεν του βγήκε τίποτα στο παιχνίδι του. Πολλές λάθος επιλογές, αρκετά λάθη ακόμα και σε κοντρόλ και γενικώς εμφάνιση κάτω του αναμενόμενου για τα δικά του επίπεδα. Παραλίγο το λάθος του στην άμυνα στο πρώτο μέρος να στοιχίσει και στην ομάδα του.

24
Ντανιέλ Μαντσίνι
Μπήκε ως αλλαγή στο 49'. Στο 57' πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα. Στο 93' έδωσε την ασίστ στο δεύτερο. Ο Αργεντινός άσος, επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, αφού αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου σε όλη την διάρκεια που αγωνίστηκε.

Διαιτησία για σεμινάριο έκανε ο Ντάνι Μακέλι. Ο Ολλανδός ρέφερι, ήταν δίπλα σε όλες τις φάσεις, πήρε τις σωστές αποφάσεις. Έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, σφύριζε ελάχιστα και μοίρασε το... καρπούζι στη μέση. Σωστές οι κάρτες και οι αποβολές των Σιμόες και Μάνταλου.